ده شغل پاره وقت جذاب برای تمام دانشجویان

 • یکشنبه 21 بهمن 1397 16:36
 • شناسه 37435
ده شغل پاره وقت جذاب برای تمام دانشجویان

دوران دانشجویی یکی از بهترین و البته عجیب ترین دوران های زندگی هر شخصی است، عجیب از لحاظ تجارب مختلف و تحول خیلی از شرایط های قبلی و شیرین بخاطر خاطرات جذاب و ماندگارش!

اما معضل بزرگی که اکثر دانشجویان حتی بچه پولدار ها هم با آن مواجه هستند، مشکل مالی ست! نمیخواهیم شعار بدهیم که مایک زاکربرگ هم دانشجو بود وقتی فیس بوک را راه انداخت و الان جزو برترین  ثروتمندان دنیاست، هرچند که این هم حقیقتی آموزنده است برای اهلش، اما امروز در این مقاله میخواهیم ده شغلی که خیلی از دانشجویان توانسته اند از آن ها به درآمد های خوبی برسند را معرفی کنیم و ناگفته نماند که خود من هم در زمان دانشجوییم به جز دو مورد آخر، تقریبا تمام 8شت شغل دیگر را تجربه کرده و از آن ها خرج خودم را کامل تامین میکردم.

و اما شغل اول: تدریس خصوصی و گروهی

برای هر رشته و مقطع تحصیلی مناسب است؛ فرقی نمی کند رشته شما پزشکی باشد یا ادبیات، مهم این است که شما یک مرحله تحصیلی را پشت سر گذاشته اید و امتحانات مختلفی را از سر گذرانده اید و حالا دانشی دارید در انواع و اقسام زمینه های مورد نیاز جامعه که می توانید به افراد تشنه یادگیری بیاموزید. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که از آموختن به دیگران لذت می برید باید از این علاقه‌تان پول بسازید! صنعت آموزش بسیار بزرگ و متنوع است و نرم‌افزارهای بسیاری نیز در این بخش وجود دارند که می‌توانند در تبدیل مهارت‌های‌ آموزشی‌تان به پول، به شما کمک کنند.

برای شروع این کار میتوانید به طور مستقل در برنامه های آگهی رایگان مثل فلان و فلان یا صفحات اینستاگرام و یا هزاران جای دیگر آگهی دهید و رشته مورد نظرتان را تدریس کنید و هم میتوانید به آموزشگاه های مختلف سر بزنید و شغل خود را پیدا کنید. حتی می‌توانید دوره‌های آموزش آنلاین برگزار کنید و از شرکت‌کننده‌ گان این دوره‌ها پول بگیرید. برخی از شرکت‌ها و سایت‌ها وجود دارند که فضایی برای انتشار و بازاریابی دوره‌های آموزشی در اینترنت برای‌تان فراهم می‌کنند.

شغل دوم:  تایپ و ترجمه

حتی نیاز نیست تایپ و ترجمه بلد باشید! احتمالا در طول سالهایی که درس خوانده اید بارها گذرتان به دفاتر فنی برای سفارش ترجمه و تایپ برای درس ها و پروژه هایتان افتاده است. خب اگر فکر میکنید وقت و حوصله یادگیری تایپ را دارید یا توانایی دانش زبان انگلیسی خوبی دارید که می توانید یک دفتر کار مجازی برای خودتان درست کنید و در شبکه های مجازی مشتری جمع کنید. اما اگر توانایی و علاقه ای به یادگیری این حرفه ندارید کافی است همان دفتر مجازی را راه بیندازید و یک عده مترجم و تایپیست را جمع کنید و برایشان از طریق همان شبکه های مجازی سفارش بگیرید و حق العمل خود را از این وسط بردارید.

شغل سوم: تولید محتوا

فقط برای دل خودتان ننویسید،‌برای بقیه بنویسید و پول دربیاورید، تولید محتوای باکیفیت و اطلاعات- محور که مشتری را جذب کند چالش بزرگ کسب و کارها در این روزها است که شما می‌توانید از این چالش به نفع خودتان بهره ببرید و در این حوزه فعالیت کنید. شما می‌توانید یک کسب و کار تبلیغاتی را با نوشتن مقالات و متون جذاب آغاز کنید و سپس یک سازمان منسجم برای جذب مشتریان‌تان بسازید. این یکی از سودآورترین ایده‌های کسب و کار تبلیغات است که چشم‌انداز بسیار روشنی دارد و فرقی هم نمیکند شما دانشجوی چه رشته ای باشید، فقط کافی است اصول نگارش و خبرنویسی  و ویراستاری را از یکی دو کتاب خوب بخوانید و فعالیت خود را آغاز کنید. این شغلی است که من هم اکنون ده سال بعد از فارغ التحصیلی ام هنوز در حال ادامه اش هستم و همزمان برای چند سایت بزرگ در حال کار هستم که انصافا هم درآمد خوبی دارد! شماهم باید بتوانید چراکه من نه آی کیوی متفاوتی دارم و نه بیشتر از ده انگشت! خیلی معمولی تر از شماها هستم، شروع کنید.

شغل چهارم: فعالیت در رسانه های اجتماعی

از گذراندن تک تک لحظات تان در اینستاگرام، تلگرام، توییتر و … پول درآورید! امروزه رسانه های اجتماعی نقش بزرگی در کسب و کارها بازی می‌کنند. بسیاری از شرکت‌ها به دنبال متخصص و تهیه‌کننده‌ی خدمات رسانه‌های اجتماعی هستند. میتوانید همین فعالیت روزانه تان در انواع و اقسام شبکه ای مجازی را به طور هدفمند و برای یک شرکت و سازمان در جهت معرفی خدمات و محصولاتش یا مدیریت صفحات و پاسخگویی به کامنت ها، پیام ها و ...  انجام دهی و پول در بیاورید.

این روزها بسیاری از کارآفرینان از طریق شبکه‌های اجتماعی درآمدزایی می‌کنند. افرادی که ساعت‌های زیادی صرف شبکه های مجازی می‌کنند تبدیل به مشتری پروپاقرص شما می شوند.  مشاوره‌ رسانه های اجتماعی می تواند درآمد خوبی برایتان داشته باشد.

شغل پنجم:  بازاریابی و فروش

باور کنید بازاریابی شغل  پولساز و دارای پرستیژ خوبی است!

دیدگاه نسبتا غلطی درباره بازاریابی در جامعه امروز ایران رواج یافته است که بسیاری از جوانان نسبت به این شغل احساس خوبی ندارند. اما بازاریابی و فروش یکی از بهترین و پردرآمدترین مشاغل در کشورهای پیشرفته است که از شان و منزلت اجتماعی بسیار خوبی هم برخوردار است. بازاریابی و فروش یک کار پاره وقت و مناسب دانشجویان تمام رشته ها است که می توانید از فروش جاکلیدی، لیوان، تیشرت، ساعت دیواری، کارت ویزیت و سررسید تا بسیاری دیگر از کالا ها فعالیت کنید و مطمئن باشید تجربه تان از بازاریابی در تمام زندگی به کارتان می آید، من این شغل را هم تجربه کرده ام و اگر بازاریابی بلد نبودم نمیتوانستم به آن چند شرکت بزرگ قابلیت ها و استعدادم در تولید محتوا را نشان دهم و بفروشم! پس بازاریابی را هم دست کم نگیرید و اگر بلدش نیستید هم حتما بروید و یاد بگیرید.

شغل ششم:  فروش آنلاین محصولات و خدمات

حتی اگر فروشنده خوبی نیستید باز هم می توانید روزی یک کالا بفروشید!

اگر دیدگاهتان نسبت به بازاریابی و فروش هنوز تغییر نکرده است می توانید بازاریابی آنلاین را هم امتحان کنید و اولین مبلغ واریزی که به حساب تان آمد بالاخره دیدگاهتان تغییر کند! در چند دهه‌ی اخیر، به‌خاطر اینترنت و تلفن همراه، فرصت‌های شغلی زیادی فراهم شده‌اند. روزنامه، رادیو و تلویزیون کم‌کم طرح‌های تبلیغاتی خود را از دست می‌دهند، و به جای آن اینترنت هر روز پول بیشتری می سازد. فرقی نمیکند که بیمه عمر بفروشید یا برای خدمات نظافتی بازاریابی اینترنتی کنید. مهم این است که از طریق اینترنت یک خدمت و کالا را به یک فرد مشتاق بفروشید.

شغل هفتم: آمارگیری و پژوهش

بسیاری از دانشجویان در دوران تحصیل خود جذب سازمان ها و شرکت هایی می شوند که به دنبال نیروی کار فعال و جوان برای جمع آوری اطلاعات آماری خود هستند. یکی از این شرکت ها را پیدا کنید و شروع به پژوهش کرده و آمارگیری شوید. همانطور که در مقدمه گفته بودم اکثر این مشاغل را خود من تجربه کرده ام، کار آمار و پژوهش نه تنها به خودتان دیدگاه وسیعی میدهد بلکه هر جایی بعدتر ها بخواهید رزومه بدهید، بخش پژوهشی رزومه تان جزو نقاط قوت آن خواهد بود که کلی به شما اعتبار میدهد و کاملا در نظر مسئول گزینش موثر عمل خواهد کرد.

شغل هشتم :  کارآموزی در رشته تحصیلی خودتان

در هر رشته ای که درس می خوانید بالاخره یک جای کارآموزی برای تان هست! در هر رشته ای که درس می خوانید می توانید یک سازمان/موسسه/شرکت یا شخص را پیدا کنید که برای کار مرتبط با رشته تحصیلی شما نیاز به یک دستیار یا نیروی پاره وقت و کارآموز دارد. اگر نیاز هم نداشت و دیدید شخص متخصصی است و کاربلد، انقدر پاپیچش شوید تا قبول کند چراکه میتواند سکوی پرش شما به سمت آرزوهایتان باشد؛ می توانید از یک دوره آزمایشی رایگان یک ماهه شروع کنید و بعد که خودتان را نشان دادید و چم و خم کار را یاد گرفتید درخواست حقوق کنید، چند ماه هم بدون حقوق گذشت جا نزنید، اگر شما کار را واقعا خوب یاد بگیرید و بتوانید دستیاری حرفه ای برایشان باشید، به شما عادت میکنند و آن وقت اوضاع برعکس خواهد شد، آن ها به دنبال شما خواهند افتاد! نویسنده شخصا این ماجرا را هم دیده و تجربه نموده...

شغل نهم: اجاره غرفه تنقلات و خوراکی

در هر نقطه از شهر مردم دنبال خوراکی هستند!خب خودتان بارها و بارها از دکه های مختلف در تمام نقاط شهر خوراکی و نوشیدنی خریده اید. پس چرا با دوستان تان یک سرمایه کوچک روی هم نگذارید و یکی از این غرفه ها را اجاره نکنید. برای ماندن و فروختن در غرفه هم ترتیبی بگذارید و هر روز یک نفر که کلاس ندارد و دانشگاه نمی رود مسئول فروش شود. شک نکنید که این کار درآمد خوبی دارد اما حواستان به رفیق بازیو شراکت باشد چراکه حساب و کتاب دکه تنقلات کار حضرت فیل است!

و شغل دهم : ارائه خدمات ماساژ درمانی

باورتان نمی شود اما شغل بسیار راحت و پولسازی است، اگر به هیچ کدام از مشاغل تخصصی و غیر تخصصی بالا علاقه نداشتید یا حوصله آن ها را ندارید، این شغل میتواند برایتان جذاب باشد، شاید این شغل برایتان عجیب و ناجور به نظر برسد اما ما به شما می گوییم که در دنیای پر سختی و فشار امروز یک ماساژ حرفه ای و خوش قیمت چیزی است که هیچکس دست رد به سینه اش نمی‌زند. بروید و یک دوره ماساژ یاد بگیرد و در تمام سالن های ورزشی، باشگاه ها، استخرها و مجتمع های تفریحی برای خودتان شغل پیدا کنید و در صورت پیشرفت میتوانید ماساژهای حرفه ای تری را بیاموزید که گاها در حد یک پزشک بتوانید به مراجعینتان کمک کنید، پدر من مشکل دیسک کمر داشت و بعد از چندبار عمل نزد بهترین متخصصان ایران، ده جلسه ماساژ درمانی با حق ویزیتی بیشتر از متخصصین مغز و اعصاب، مشکل پدر من را برای همیشه برطرف کرد.

 کارهای پاره وقت را دست کم و اصطلاحا چیپ ندانید، این خود شما هستید که با دیدگاه و تلاشتان در هر کاری و هر حرفه ای، به خودتان در ذهن مردم جایگاه میدهید! خوبب تلاش کنید، عالی یاد بگیرید و به بهترین شکل ارائه دهنده آن حرفه شوید تا ببینید چقدر برایتان پول و احترام به ارمغان میآید.

مولف و نویسنده: محمدعرفان زارعی

 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «آموزش کسب و کار »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها

 • اسرار فروش برای کسب‌ و‌ کارهای کوچک با سرمایه کم

  اسرار فروش برای کسب‌ و‌ کارهای کوچک با سرمایه کم

  تمام کسب و کارها چه بزرگ و چه کوچک، فعالیتش وابسته به میزان فروش است و مشتریان هستند که ضامن بقای آن کسب و کارند اما متاسفانه بارها در موارد بسیار زیاد افراد زیادی را دیده ام که کسب کاری راه انداخته اند، کلی هزینه کرده اند و حتی محصول هم تولید کرده اند اما برای بازاریابی و فروش هیچ برنامه ریزی ایی نداشتند!

 • بهره برداری از پروژه افزایش ظرفیت بنزین پالایشگاه نفت بندرعباس

  بهره برداری از پروژه افزایش ظرفیت بنزین پالایشگاه نفت بندرعباس

  با حضور رئیس جمهور پروژه افزایش ظرفیت بنزین و بهبود کیفیت بنزین و نفت گاز پالایشگاه نفت بندرعباس به بهره برداری رسید.

 • افزایش صادرات؛ دلیل گرانی صیفی‌جات

  افزایش صادرات؛ دلیل گرانی صیفی‌جات

  رئیس اتحادیه میوه وسبزی با بیان اینکه دلالان صیفی جات را سرِ زمین از کشاورز خریداری و صادر می‌کنند وهمین دلیل گرانی این محصولات است،گفت:صادرات وقتی باعث نوسان قیمت در داخل شود،باید کنترل شود.

 • پای سرمایه‌گذاران خصوصی به شهرهای جدید باز می‌شود

  پای سرمایه‌گذاران خصوصی به شهرهای جدید باز می‌شود

  مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه دولتها در سراسر جهان توان ایجاد پروژه‌های عمرانی را از دست داده‌اند، گفت: شهر جدید هشتگرد پس از یک دوره افول، مجدداً در مسیر توسعه قرار گرفته و بستر مناسبی برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

 • قیمت خودرو در بازار شکسته می شود

  قیمت خودرو در بازار شکسته می شود

  خان کرمی گفت: با اجرای شرایط فروش فوری در روزهای آتی، حباب قیمت خودورهای این شرکت در بازار شکسته خواهد شد.

 • رشد ۳۶ درصدی صادرات محصولات نساجی و پوشاک

  رشد ۳۶ درصدی صادرات محصولات نساجی و پوشاک

  معاون امور صنایع وزیر صمت از ابلاغ سند راهبردی پوشاک در آینده نزدیک خبر داد

 • نرخ طلا و سکه در 29بهمن ماه ۹۷

  نرخ طلا و سکه در 29بهمن ماه ۹۷

  امروز در بازار آزاد تهران، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به قیمت ۴ میلیون و 424 هزار و طرح قدیم با قیمت ۴ میلیون و 280 هزار تومان معامله شد

 • فروش فوری محصولات سایپا و ایران خودرو

  فروش فوری محصولات سایپا و ایران خودرو

  فروش فوری محصولات ایران خودرو و سایپا از فردا آغاز می‌شود

 • رونمایی از دو کتاب در حوزه اقتصاد مقاومتی و انرژی

  رونمایی از دو کتاب در حوزه اقتصاد مقاومتی و انرژی

  پنجمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی که امروز همزمان با سالروز ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در حال برگزاری است، شاهد رونمایی از دو کتاب در زمینه اقتصاد مقاومتی و مسیر انرژی ایران بود.

 • مشکلی در تامین کالا‌های اساسی نیست

  مشکلی در تامین کالا‌های اساسی نیست

  وزیر اقتصاد: از نظر تامین کالا‌های اساسی مشکل نداریم و مشکلات موجود به دلیل اختلال در نظام توزیع رخ داده است

 • مرغ ارزان می شود

  مرغ ارزان می شود

  رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی از کاهش ۵۰۰ تومانی نرخ مرغ زنده درب مرغداری خبر داد.

 • اما و اگرهای غذاهای ارزان قیمت

  اما و اگرهای غذاهای ارزان قیمت

  رئیس اتحادیه دارندگان رستوران استان تهران: رستوران‌هایی که تبلیغ کباب کوبیده ارزان می‌کنند بدون مجوز هستند

 • عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 29 بهمن

  عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 29 بهمن

  روزنامه های اقتصادی امروز به مسائلی چون مسکن سفته بازان در بازار، گرانی خودرو ارتباطی با فرمول وزارت صمت ندارد، تسویه بدهی دولت با نفت، صادرات مرغ ممنوع شد، بانک ها در تکاپوی تامین ارز مسافرتی، هشدار بروز بیکاری گسترده، بازار ارز و سکه در انتظار نتیجه پالرمو و.... پرداختند.

 • لزوم گسترش و نهادینه‌سازی فرهنگ تعاون

  لزوم گسترش و نهادینه‌سازی فرهنگ تعاون

  سازمان مرکزی تعاون روستایی به دنبال گسترش فرهنگ تعاون و نهادینه سازی این هنجار به عنوان یکی از حوزه‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی است

 • حضور بانک مرکزی برای جلوگیری از بی‌ثباتی در بازار

  حضور بانک مرکزی برای جلوگیری از بی‌ثباتی در بازار

  رئیس کل بانک مرکزی از حضور بانک مرکزی در بازار و انجام اقدامات لازم در صورت ضرورت خبر داد

 • حباب قیمت در بازار خودرو مقطعی است

  حباب قیمت در بازار خودرو مقطعی است

  رئیس انجمن قطعه سازان با بیان اینکه هیچ دلیل خاصی برای افزایش قیمت خودرو در روز‌های اخیر وجود ندارد، این افزایش را ناشی از حباب دانست

 • با بدترین شرایط اقتصادی، در خانه خودتان پولدار شوید!

  با بدترین شرایط اقتصادی، در خانه خودتان پولدار شوید!

  در دنیایی سیاه زندگی میکنی، محکوم به بدبختی و زندگی با اعمال شاقه و مرگ در تنهایی و فقر هستی! همیشه هستند کسانی که برای شما آن قدر دلیل منطقی و غیر منطقی می آورند تا عبارات بالا را به خوردتان دهند اما ...

 • خودروهای ثبت‌ سفارش جعلی منتظررای مراجع قضائی

  خودروهای ثبت‌ سفارش جعلی منتظررای مراجع قضائی

  نحوه تعیین تکلیف خودروهای دپو شده در گمرک به این دلیل که پرونده این خودروها تحت عنوان کالای قاچاق در مراجع قضایی در حال رسیدگی است، هنوز مشخص نیست.

 • تولید قزل آلا به ۱۱۵ هزارتن می‌رسد

  تولید قزل آلا به ۱۱۵ هزارتن می‌رسد

  مدیر عامل اتحادیه ماهیان سردآبی : با توجه به اتخاذ سیاست سازمان شیلات مبنی بر ممنوعیت دو ماهه واردات تخم چشم زده تولید قزل آلا به ۱۱۰ تا ۱۱۵ هزارتن خواهد رسید.

 • واردات ۱۳۳ هزار تن گوشت قرمز

  واردات ۱۳۳ هزار تن گوشت قرمز

  مدیرکل دفتر تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی از واردات ۱۳۳ هزار تن گوشت قرمز از ابتدای امسال تا ۱۲ بهمن خبر داد

 • نرخ رسمی ۴۷ ارز ثابت ماند

  نرخ رسمی ۴۷ ارز ثابت ماند

  بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز یکشنبه نسبت به روز گذشته ثابت اعلام کرد.

 • مقام معظم رهبری سهم صندوق توسعه را ۲۰ درصد اعلام کردند

  مقام معظم رهبری سهم صندوق توسعه را ۲۰ درصد اعلام کردند

  رییس مجلس شورای اسلامی: مقام معظم رهبری به صورت کتبی اعلام کردند که با توجه به شرایط خاص اقتصادی سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت ۲۰ درصد باشد.

 • افزایش حقوق کارکنان، پلکانی یا یکسان؟

  افزایش حقوق کارکنان، پلکانی یا یکسان؟

  در کنار بحث‌هایی که درباره افزایش حقوق کارکنان در سال جاری وجود داشت، اکنون با ورود لایحه به صحن علنی مجلس، نحوه پرداخت یعنی افزایش پلکانی یا یکسان بودن حقوق نیز به چالشی دیگر تبدیل شده است.

 • صادرات مرغ ممنوع می‌شود

  صادرات مرغ ممنوع می‌شود

  صادرات مرغ از اول اسفند ماه ممنوع می شود و این ممنوعیت تا پایان ماه رمضان ادامه دارد.

 • تحویل ۳۵ هزار خودرو تا پایان سال به مشتریان

  تحویل ۳۵ هزار خودرو تا پایان سال به مشتریان

  مدیر بازاریابی و شبکه فروش ایران خودرو : تا پایان سال ۳۵ هزار خودرو به مشتریان تحویل می‌دهیم تا بخشی از تعهدات معوقه این شرکت را انجام داده باشیم.

 • عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 28بهمن

  عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 28بهمن

  روزنامه های اقتصادی امروز به مسائلی چون ائتلاف سه جانبه برای کاهش نرخ دلار، استارت آپ ها کار دفاتر خدمات مسافری را کساد کرده اند، کاهش قیمت ارز همچنان ادامه دارد، توسعه فاز 11 پارس جنوبی در اغما، یک تیر و دو نشان اروپا در تجارت با ایران ، کنترل قیمت ها با عرضه کالا در بورس و.... پرداختند.

 • اسرار قبولی در مصاحبه استخدامی!

  اسرار قبولی در مصاحبه استخدامی!

  رمز و راز موفقیت در مصاحبه شغلی برای یک استخدام با شرایط مورد نظرتان را گردآوری کرده ایم، برای موفقیت در یک مصاحبه‌ی استخدامی، باید بتوانید با ویژگی‌های شخصیتی خود، کارفرما را متقاعد کنید که بیش از دیگران برای شرکت ارزش ایجاد خواهید کرد.

 • نرخ طلا و سکه در 27 بهمن ماه ۹۷

  نرخ طلا و سکه در 27 بهمن ماه ۹۷

  امروز در بازار آزاد تهران، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به قیمت ۴ میلیون و 302 هزار و طرح قدیم با قیمت ۴ میلیون و 160 هزار تومان معامله شد.

 • بیانیه مقام معظم رهبری، راهبرد سایپا در صنعت خودرو

  بیانیه مقام معظم رهبری، راهبرد سایپا در صنعت خودرو

  مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا سرفصل اقتصادی بیانیه گام دوم انقلاب را راهبرد این خودروساز در صنعت خودرو و گروه خودروسازی سایپا خواهد بود.

 • رشد ۲۷۰ درصدی ورودی آب به مخازن سدها

  رشد ۲۷۰ درصدی ورودی آب به مخازن سدها

  ورودی آب به مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی 98-97 تا 23 بهمن‌ماه در مجموع 23.79 میلیارد متر مکعب بوده که بیانگر رشد 270 درصدی نسبت به سال آبی گذشته است.