معرفی پایش ملی محیط کسب وکار ایران | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

معرفی پایش ملی محیط کسب وکار ایران

  • سه شنبه 10 تیر 1399 15:27
  • شناسه 44034
معرفی پایش ملی محیط کسب وکار ایران

مدیر مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با شبکه ایران کالا طرح پایش ملی محیط کسب و کار را معرفی و تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا محمدرضا دوست‌محمدی، مدیر مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران با حضور در استودیوی برنامه تلویزیونی تحریریه اقتصاد ابتدا تعریف جامعی از محیط کسب و کار ارائه داد و گفت: محیط کسب و کار به مجموعه عواملى گفته مى شود که بر عملکرد یا اداره بنگاه هاى اقتصادى مؤثر هستند اما تقریباً خارج از کنترل مدیران بنگاه ها قرار دارند؛ عواملى نظیر قوانین و مقررات، میزان بارندگی، فرهنگ کارى در یک منطقه و … که در کشورها و مناطق جغرافیایى گوناگون، در هر رشته کارى و نیز در طول زمان متفاوت هستند.

وی ادامه داد: بهبود محیط کسب وکار یکى از مهمترین راهبردهاى توسعه اقتصادى در هر کشور به شمار مى رود و علاوه بر آن هرچه محیط کسب وکار در یک کشور شرایط بهترى داشته باشد، بهره بردارى از فرصت هاى کارآفرینى بیشتر و هر چه بهره برداری از فرصت هاى کارآفرینى در جامعه اى بیشتر باشد، عملکرد اقتصاد آن کشور و خلق ارزش و ثروت در آن جامعه نیز بیشتر مى شود.

دوست محمدی افزود: در سال ۱۳۹۰ ، نمایندگان مجلس شوراى اسلامى، قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار را تصویب  کردند. به موجب ماده ۴ این قانون اتاق بازرگانی موظف شد شاخص هاى ملى محیط کسب وکار در ایران را تدوین و به طور سالانه و فصلى به تفکیک استان ها، بخش ها و اتاق بازرگانى، صنایع، معادن و کشاورزى ایران در قالب اجراى یک طرح ، فعالیت هاى اقتصادى را پایش و اعلام نمایند. 

مدیر مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران اضافه کرد: محیط کسب و کار هم به صورت ملی و هم به صورت بین المللی پایش می شود. دو شاخص مهم در سطح بین المللی وجود دارد که یکی از آنها را بانک جهانی انجام می دهد که با عنوان Doing Bussiness نام دارد و بر اساس آن رتبه ایران در بین 190 کشور در رتبه 127 است که جایگاه نامناسبی تلقی می شود. 

وی خاطر نشان کرد: گزارش دیگری توسط مجمع جهانی اقتصاد تهیه می شود که رتبه ایران در بین 140 کشور نود و نهم است.

شما مخاطبان محترم می توانید مشروح صحبت های مدیر مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران را در فایل ویدئویی پیوست برنامه مشاهده کنید.

انتهای پیام/

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اتاق بازرگانی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها