نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

 نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی

  • دوشنبه 13 مرداد 1399 19:12
  • شناسه 44560
 نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی

 نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

  وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بنا داریم تا پایان امسال ۵۰ شرکت بخش خصوصی وارد بازار سرمایه شود که این نتیجه تعامل دوطرفه دولت و بخش خصوصی است.
آقای فرهاد دژپسند در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی افزود: عملکرد مثبت در مقررات زدایی و بهبود کسب و کار در سایه همراهی دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی اتفاق افتاد که بنا داریم در تعمیق بخشی به بازار سرمایه نیز از این ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنیم. 
وی اضافه کرد: بعد از اینکه در سال ۹۴ قانون رفع موانع تولید، مواردی را برای اجرا مشخص کرد امسال توانستیم بخشی از آن را اجرایی کنیم که مهمترین آن پنجره فیزیکی شروع کسب و کار است. 
 وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: این کار ابتدا در تهران و سپس در استان‌های اصفهان، فارس، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی اجرایی شد که بنا داریم در آینده نزدیک پنجره فیزیکی شروع کسب و کار را در ۱۲ استان دیگر و تا پایان مهر برای کل کشور در تعامل با بخش خصوصی اجرایی کنیم. 
 آقای دژپسند افزود:  با اقداماتی و در تعامل و ارتباط تنگاتنگ با بخش خصوصی  شروع کسب و کار از ۷۲ و نیم روز به ۷۲ ساعت رسید. 
 وی با بیان اینکه در تعامل دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی، میز خدمت در اتاق بازرگانی ایجاد شده است اضافه کرد: در شرایط کنونی که صادرات غیر نفتی و بازگشت ارز برای ما بسیار مهم است الگوی مشارکتی صادرکنندگان ریشه دار و دولت می‌تواند این موضوع را به سرعت رفع کند زیرا عمده صادر کنندگان ما ریشه دار هستند و صادر کنندگانی که از کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف استفاده می کنند در اقلیت هستند.  
  br/ وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: به طور نمونه هفته گذشته بیش از ۲ میلیارد دلار ارز نیمایی عرضه شده  که به واردات مواد اولیه کمک کرده است.
 آقای دژپسند افزود: اگر در تعامل دستگاه های اجرایی با بخش خصوصی نتایج موفقیت‌آمیزی در مقررات زدایی و سرعت بخشی به بهبود فضای کسب و کار کسب کردیم می‌توانیم از این ظرفیت در واگذاری‌ها، تعمیق بازار سرمایه، افزایش نرخ بهره برداری از تولید و جایگزینی واردات نیز استفاده کنیم. 
وی ادامه داد: اگر در دفاع مقدس بسیج نقش محوری داشت امروز هم می توان از تعامل دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی نیز همانند نقش محوری بسیج در ساماندهی به امور اقتصادی استفاده کرد که البته مصداق این تعامل شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی است.
 وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: مدیریت دوره کرونا نشان داد در حالی که در ابتدای شروع این ویروس، وارد کننده برخی کالاها بودیم بعد از مدتی به صادرکننده همان کالاها تبدیل شدیم این موضوع نشان می‌دهد اگر مدیریت به موقع اعمال شود می توان به اهداف دست یافت .
وی افزود:  یکی از مراکزی که می تواند در پیشبرد این اهداف نقش تقویت کننده داشته باشد شورای گفت‌وگو است البته جلسات آن نباید فرمایشی باشد بلکه باید به سمت تعامل دو سویه برویم که ثمرات آن در مسیر تحقق جهش تولید باشد. 
 آقای دژپسند گفت: وقتی زمان اعطای مجوزها از ۵۴ روز به چهار روز و شروع کسب و کار از ۷۲ روز به سه روز می رسد این نتیجه همراهی و تعامل دولت و بخش خصوصی است و از این در بازار ارز که امروز دغدغه ماست با تعامل دو سویه می توانیم موفق عمل کنیم. البته در تعامل دوسویه باید به گونه‌ای گام برداریم که تولید و صادرات ما دچار آسیب نشود. 
 وزیر اقتصاد همچنین گفت: هفته گذشته نخستین عرضه یک شرکت ۱۰۰ درصد خصوصی در سال ۹۹ در بازار سرمایه انجام شد که با استقبال بسیار خوب فعالان بازار سرمایه مواجه شد.
همچنین آقای غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران و دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی به عنوان مشاور قوای سه گانه آماده همکاری برای رفع مشکلات پیش رو است گفت: درخواست ما این است در جلسات شورای گفتگو مسائل روز اقتصادی کشور با حضور نمایندگان قوه قضاییه، مجلس، دولت و بخش خصوصی به بحث گذاشته و راه حل های مناسب ارائه شود.  

مطالب بیشتر از «اتاق بازرگانی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها