علم در مسیر صلح و توسعه | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

علم در مسیر صلح و توسعه

  • جمعه 19 آبان 1396 08:11
  • شناسه 11733
 علم در مسیر صلح و توسعه

از سال ۱۳۸۰, کمیسیون ملی یونسکو نوزدهم آبان هر سال را روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه نامگذاری کرد تا فرصتی شود برای تبادل نظر صاحبان فکر و اندیشه در حوزه ترویج, توسعه و عمومی کردن علمی که در خدمت صلح و توسعه پایدار قرار داشته باشد

به گزارش شبکه ایران کالا این روز یادآور مسئولیت همه دست اندرکاران، سیاستمداران، رسانه ها، دانشمندان و عالمانی است که هریک به نوعی در توسعه علم گام برمی دارند.

● علم، سلاحی برای مقابله با پیامدهای زیست محیطی

روز جهانی علم برای صلح و توسعه یک رویداد سالانه است که نقش و اهمیت علم و فناوری برای رسیدن به توسعه پایدار را به کشورهای عضو یونسکو تاکید می کند. هدف از گرامیداشت این روز این است که به همه ملت ها یادآوری شود علم باید الزاما در مسیر صلح و توسعه گام بردارد تا بتواند برای همه جوامع سودمند باشد. در حقیقت هدف این است که در چنین روزی به مردم یادآوری شود افزایش آگاهی های عمومی درباره اهمیت علم و دانش می تواند پلی بین علم و جامعه باشد و آنها را بیش از پیش به هم نزدیک کند.

وز جهانی علم برای ما آغازی است که به یاد آوریم تا به امروز چگونه عمل کرده ایم، چگونه پژوهش کرده ایم، چگونه رفتار کرده ایم و چگونه سیاستگذاری کرده ایم. هر کس در این حوزه مسئولیتی را به عهده دارد و باید برای عمل کردن به این مسئولیت کاری انجام دهد. در دنیای امروز صلح و توسعه پایدار جایگاه مهمی دارد. امروز فقط رشد و توسعه اقتصادی ملاک نیست، بلکه توسعه پایدار مهم است. یعنی علاوه بر رشد و توسعه اقتصادی باید محیط زیست و محیط اجتماعی و فرهنگی را نیز به عنوان مولفه های دوم و سوم در حوزه ای که می خواهیم در آن توسعه ایجاد کنیم در نظر بگیریم. در حقیقت امروز نسخه توسعه برای همه کشورها یکسان نیست بلکه باید مبتنی بر محیط فرهنگی و اجتماعی هر کشور باشد. علم باید در خدمت توسعه پایداری قرار گیرد که فقط به راه توسعه اقتصادی ختم نشود، بلکه باید موضوع محیط زیست و محیط فرهنگی و اجتماعی را نیز مدنظر قرار دهد. بنابراین می توان گفت علم، سیاستگذاری های اقتصادی، برنامه ریزی های شهری، تجارت، صنعت و توسعه پایدار باید معطوف به همه این مولفه ها باشد.

گرچه دانشگاه ها در رقابتی درست یا غلط فقط به دنبال دسته بندی جهانی و عملکرد و پژوهش هستند، اما دغدغه این که کشور ما در حوزه اقتصاد و صنعت با چه مشکلی مواجه است و چه پژوهشی را باید دنبال کند نکته مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. اگر بدون برنامه ریزی در این زمینه عمل کنیم به هدف نمی رسیم. گرچه علم حوزه تخصصی دانشمندان و متخصصان است، اما باید علم را عمومی کنیم. هرچه علم عمومی تر باشد و ترویج علم در لایه های مختلف جامعه ریشه داشته باشد تقاضا برای علم کاربردی، یعنی علمی که بتواند کاری انجام دهد و مشکلی را حل کند نیز به مراتب افزایش خواهد یافت. دانشمندان باید چنین فضایی را برای جامعه فراهم کنند. وقتی در جامعه برای علم تقاضا وجود داشته باشد گام های بهتری برداشته می شود و ایجاد این تقاضا مستلزم ترویج و عمومی سازی علم است.

 

موضوع دیگری که در حوزه علم باید مورد توجه قرار گیرد اهمیت همکاری های بین المللی در این حوزه است. در حوزه علم برخلاف دیگر حوزه ها آپارتاید جایگاهی ندارد. متاسفانه در بسیاری از کشورها به دنبال سایه اندازی سیاست بر دیگر حوزه ها ازجمله حوزه علم، شاهد آپارتاید علمی هم بوده ایم که سازمان های جهانی در تلاش هستند با این پیامد مقابله کنند. از آنجا که در بسیاری از کشورها پنجره فرهنگ، هنر و اخلاق بسته شده و پنجره سیاست تنها پنجره ای است که در این حوزه به روی ملت ها گشوده است مشکلات و نگرانی هایی ایجاد شده است، اما باید این نکته را مد نظر قرار داد که حیات مردان نامی یعنی دانشمندان و بزرگان به ما یاد می دهد که سربلند و شکوهمند زندگی کنیم و چون جهان را قدر می گوییم بر پندار زمان نشانی برجای گذاریم که شاید دریانوردی بر عرشه کشتی یا کشتی شکسته ای بر پهنه دریا با دیدن این نشان، چراغ امیدش روشن شود.

انتهای پیام/

مطالب بیشتر از «رویدادها»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها