علم در مسیر صلح و توسعه

 • جمعه 19 آبان 1396 08:11
 • شناسه 11733
 علم در مسیر صلح و توسعه

از سال ۱۳۸۰, کمیسیون ملی یونسکو نوزدهم آبان هر سال را روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه نامگذاری کرد تا فرصتی شود برای تبادل نظر صاحبان فکر و اندیشه در حوزه ترویج, توسعه و عمومی کردن علمی که در خدمت صلح و توسعه پایدار قرار داشته باشد

به گزارش شبکه ایران کالا این روز یادآور مسئولیت همه دست اندرکاران، سیاستمداران، رسانه ها، دانشمندان و عالمانی است که هریک به نوعی در توسعه علم گام برمی دارند.

● علم، سلاحی برای مقابله با پیامدهای زیست محیطی

روز جهانی علم برای صلح و توسعه یک رویداد سالانه است که نقش و اهمیت علم و فناوری برای رسیدن به توسعه پایدار را به کشورهای عضو یونسکو تاکید می کند. هدف از گرامیداشت این روز این است که به همه ملت ها یادآوری شود علم باید الزاما در مسیر صلح و توسعه گام بردارد تا بتواند برای همه جوامع سودمند باشد. در حقیقت هدف این است که در چنین روزی به مردم یادآوری شود افزایش آگاهی های عمومی درباره اهمیت علم و دانش می تواند پلی بین علم و جامعه باشد و آنها را بیش از پیش به هم نزدیک کند.

وز جهانی علم برای ما آغازی است که به یاد آوریم تا به امروز چگونه عمل کرده ایم، چگونه پژوهش کرده ایم، چگونه رفتار کرده ایم و چگونه سیاستگذاری کرده ایم. هر کس در این حوزه مسئولیتی را به عهده دارد و باید برای عمل کردن به این مسئولیت کاری انجام دهد. در دنیای امروز صلح و توسعه پایدار جایگاه مهمی دارد. امروز فقط رشد و توسعه اقتصادی ملاک نیست، بلکه توسعه پایدار مهم است. یعنی علاوه بر رشد و توسعه اقتصادی باید محیط زیست و محیط اجتماعی و فرهنگی را نیز به عنوان مولفه های دوم و سوم در حوزه ای که می خواهیم در آن توسعه ایجاد کنیم در نظر بگیریم. در حقیقت امروز نسخه توسعه برای همه کشورها یکسان نیست بلکه باید مبتنی بر محیط فرهنگی و اجتماعی هر کشور باشد. علم باید در خدمت توسعه پایداری قرار گیرد که فقط به راه توسعه اقتصادی ختم نشود، بلکه باید موضوع محیط زیست و محیط فرهنگی و اجتماعی را نیز مدنظر قرار دهد. بنابراین می توان گفت علم، سیاستگذاری های اقتصادی، برنامه ریزی های شهری، تجارت، صنعت و توسعه پایدار باید معطوف به همه این مولفه ها باشد.

گرچه دانشگاه ها در رقابتی درست یا غلط فقط به دنبال دسته بندی جهانی و عملکرد و پژوهش هستند، اما دغدغه این که کشور ما در حوزه اقتصاد و صنعت با چه مشکلی مواجه است و چه پژوهشی را باید دنبال کند نکته مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. اگر بدون برنامه ریزی در این زمینه عمل کنیم به هدف نمی رسیم. گرچه علم حوزه تخصصی دانشمندان و متخصصان است، اما باید علم را عمومی کنیم. هرچه علم عمومی تر باشد و ترویج علم در لایه های مختلف جامعه ریشه داشته باشد تقاضا برای علم کاربردی، یعنی علمی که بتواند کاری انجام دهد و مشکلی را حل کند نیز به مراتب افزایش خواهد یافت. دانشمندان باید چنین فضایی را برای جامعه فراهم کنند. وقتی در جامعه برای علم تقاضا وجود داشته باشد گام های بهتری برداشته می شود و ایجاد این تقاضا مستلزم ترویج و عمومی سازی علم است.

 

موضوع دیگری که در حوزه علم باید مورد توجه قرار گیرد اهمیت همکاری های بین المللی در این حوزه است. در حوزه علم برخلاف دیگر حوزه ها آپارتاید جایگاهی ندارد. متاسفانه در بسیاری از کشورها به دنبال سایه اندازی سیاست بر دیگر حوزه ها ازجمله حوزه علم، شاهد آپارتاید علمی هم بوده ایم که سازمان های جهانی در تلاش هستند با این پیامد مقابله کنند. از آنجا که در بسیاری از کشورها پنجره فرهنگ، هنر و اخلاق بسته شده و پنجره سیاست تنها پنجره ای است که در این حوزه به روی ملت ها گشوده است مشکلات و نگرانی هایی ایجاد شده است، اما باید این نکته را مد نظر قرار داد که حیات مردان نامی یعنی دانشمندان و بزرگان به ما یاد می دهد که سربلند و شکوهمند زندگی کنیم و چون جهان را قدر می گوییم بر پندار زمان نشانی برجای گذاریم که شاید دریانوردی بر عرشه کشتی یا کشتی شکسته ای بر پهنه دریا با دیدن این نشان، چراغ امیدش روشن شود.

انتهای پیام/

مطالب بیشتر از «اخبار و رویداد»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • شرکت شکلات پرند با نام تجاری فرمند ( اصلاح تایتل )

  تعادل

  شرکت شکلات پرند با نام تجاری فرمند ( اصلاح تایتل ) (1)

  شرکت شکلات پرند با نام تجاری فرمند در شرکت شکلات پرند ، تولید کننده محصولات با نام تجاری فرمند همه مفاهیم به یک هدف ختم می شود : تولید محصول با بهترین کیفیت. مهندسان بخش تحقیق و توسعه شرکت فرمند سعی می کنند تا با بکار گیری مواد اولیه با کیفیت، تکنولوژی روز ، ایده پردازی و تلاش بی وقفه در خلق بهترین ترکیب مزه های ممکن هنر آفرینی نمایند. طعم بسیار عالی و طراحی ظاهری بسیار زیبا و جذاب از ویژگی تولیدات فرمند است. این تفاوت چشم گیر در طعم و ظاهر مدیون استفاده از مواد اولیه با کیفیت و عالی است. با توجه به کیفیت محصولات فرمند ، این شرکت توانسته است علاوه بر جلب نظر مشتریان داخلی در خارج از کشور نیز با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است. محصولات فرمند به بیش از 14 کشور از جمله امارات متحده عربی ، ترکمنستان ، بحرین ، آفریقای جنوبی ، عراق ، چین ، تایلند و روسیه صادر می شود. کارخانه شرکت شکلات پرند با نام تجاری فرمند در زمینی به مساحت 7 هکتار و با ماشین آلات و تجهیزات کاملا به روز و پیش رفته قادر به تولید انواع محصولات شکلات ، پودر ژله ، پودر نوشیدنی ، گرم کاکائو، پودر کاکائو قهوه و سایر محصولات دیگر است.

 • شیشه های هوشمند

  بارکد

  شیشه های هوشمند (402)

  فن آوری جدید و بالا لازمه تولید این نوع شیشه هاست

 • تولید کننده بستنی لیوانی و قیفی و کیلیویی

  ساخت ایران

  تولید کننده بستنی لیوانی و قیفی و کیلیویی (1)

  تولید کننده بستنی لیوانی و قیفی و کیلیویی

 • شرکت ارتباط الکتریک سمنان

  صنعت سمنان

  شرکت ارتباط الکتریک سمنان (1)

  شرکت ارتباط الکتریک سمنان کیفیت بالا مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی ، تولید اقتصادی ، قیمت مناسب و رضایت مشتری را آرمان فعالیتهای خود قرارداده است ومعتقد است پایبندی به این موارد اسباب بالندگی بیش از پیش را برای این شرکت فراهم خواهد کرد

 • شرکت صنایع پاک فن بخار( اصلاح تایتل )

  تعادل

  شرکت صنایع پاک فن بخار( اصلاح تایتل ) (1)

  شرکت صنایع پاک فن بخار تولید کننده دیگ های بخار آبگرم ، مخازن تحت فشار نفتی و پالایشگاهی شرکت صنایع پاک فن بخار سال 1378 به طور رسمی فعالیت خود را در زمینه طراحی و ساخت انواع دیگ های بخار و مخازن تحت فشار آغاز کرد. این شرکت در زمینی به مساحت 16000 متر مربع و با استفاده از تجهیزات روز دنیا ، سالانه 8000 تن تولید دارد. شرکت پاک فن بخار با تکیه بر دانش و توان نیروی متخصص خود از هیچ کوششی در راستای تعالی و بهبود مستمر محصولات خود فرو گذار نکرده است . شرکت پاک فن بخار در سال های 79 – 80 – 83 – 87 و 88 مفتخر به دریافت عناوین نخست در زمینه های کارآفرینی ، تعاونی در حال رشد، تولید کننده برتر و مدیریت کیفیت گردیده است. محصولات ساخت شرکت صنایع پاک فن بخار به کشورهای آذربایجان، ارمنستان ، عراق، افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ترکمنستان، و مغولستان صادر می شود که این گواهی بر تایید محصولات این شرکت در مقایسه با رقبای بین المللی است.

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها