حضرت زینب(س)؛ حافظ پیام عاشورا و آموزگار رشادت

 • دوشنبه 02 بهمن 1396 21:04
 • شناسه 14176
حضرت زینب(س)؛ حافظ پیام عاشورا و آموزگار رشادت

حضرت زینب(س) پاسدار حریم دین و نماد ایثار و گذشت بود که با جانفشانی و شجاعت خویش قیام کربلا را جاودانه ساخت. عقیله بنی هاشم(س) در جریان این رویداد با پرستاری از سپاهیان اسلام، عالی ‌ترین نمونه از خودگذشتگی را به تصویر کشید و از این رو سالروز ولادت این بزرگوار روز پرستار نامیده شد.

حضرت زینب(س) دادگر و آموزگار بزرگ رویداد عاشورا و به فرموده امام سجاد(ع)، «دانای بدون آموزگار و فهمیده بدون فهماننده» بود. پرستار بزرگ کربلا در دامان پرمِهر حضرت فاطمه(س) مادر بزرگوار خویش از سرچشمه معارف اسلامی و قرآنی بهره مند شد و به بالاترین درجه های انسانی دست یافت. 

این بانوی والامقام پس از به شهادت رسیدن امام حسین(ع) و 72 تن از یاران با وفای ایشان با ایراد سخنان آتشین در برابر یزیدیان به افشاگری پرداخت و چهره حقیقی آنان را به همگان نشان داد. از این رو ایشان را باید الگوی جهاد در راه خدا و نگهدارنده ایمان و عقیده دانست زیرا راه مقاومت در برابر باطل را به امت اسلام نشان داد.

این بانوی بزرگ در واقعه کربلا به پرستاری از بیماران و جانبازان به ویژه امام ‏سجاد(ع) پرداخت و به همین علت سالروز میلاد ایشان را روز پرستار نامگذاری کردند تا اینگونه قدردان انسان هایی بود که با الگو قراردادن شیوه و روش حضرت زینب(س)، عمر خویش را در راه نگهداری از بیماران سپری می کنند و تسکین دهنده دردهای آنانند.


علاقه مندی؛ مهمترین ویژگی شغل پرستاری
حرفه پرستاری با توجه به تلاش های که در دوران تحصیل در دانشگاه ها صورت می گیرد، جایگاه والا و ارزنده ای دارد اما دیدگاه جامعه به این حرفه این چنین نیست و این امر هم یک مشکل سیستمی است؛ یعنی شخص پرستار از همان نخست که انتخاب رشته دانشگاهی خود را انجام می دهد بدون هیچ گونه گزینشی، تنها بر پایه رتبه کنکور می تواند وارد این حرفه شود که این معیار اشتباه است زیرا بسیاری از افرادی که وارد این رشته می شوند علاقه مند به پزشکی و دندانپزشکی بوده اند و به سبب رتبه بالای کنکور مجبور می شوند بدون هیچ گونه علاقه ای پرستاری را انتخاب کنند و این مشکل تا دوره های بعد نیز در شغل پرستاری تاثیر می گذارد. در صورتی که افرادی که می خواهند پرستار شوند در مرحله نخست باید این حرفه را با علاقه برگزینند زیرا این امر مهمترین ویژگی شغل پرستاری است و علاوه بر آن باید از ویژگی های روحی و روانی مثبت و سالمی نیز برخوردار باشند.

بهبود وضعیت بهداشت و درمان جامعه در گرو توانمندی پرستاران
ارزش هایی همچون ایثار، فداکاری، مدیریت و ... لازمه شغل پرستاری است. از این رو افرادی که در این حرفه مشغول به کار هستند، باید چنین ویژگی هایی را در خود پرورش دهند و با تمام وجود به آنها عمل کنند. همچنین سیستم های مدیریتی در بیمارستان ها هم باید به گونه ای باشد که علاوه بر ارزش گذاشتن به جایگاه پرستاران، شرایط خدمت برای آنان را نیز فراهم آورند.

بیمارستان ها به لحاظ مدیریتی نتوانسته اند زمینه های بروز توانمندی های پرستاران را که در دوران تحصیل را آموخته اند. به همین سبب مشاهده می شود که گاهی با یک دوره آموزشی هم می توان انتظارهایی را که از پرستار می رود، برآورده ساخت. اگر شرایطی برای پرستاران شکل بگیرد که بتوانند توانایی های که در دوران تحصیل آموخته اند به مرحله اجرا بگذارند و اینگونه بیمارستان ها و سطح بهداشت و درمان جامعه در وضعیت مطلوبی قرار می گیرد. 

بهبود بیماران در پرتو تلاش و کوشش پرستاران
برای اینکه مشکل های حرفه پرستاری برطرف شود، باید تمامی سازمان ها و مردم با هم همکاری کنند؛ از یک طرف نگاه جامعه به پرستارن باید مثبت و قابل احترام باشد زیرا آنها بیشترین تلاش و کوشش برای بیماران انجام می دهند و افرادی هستند که با از خودگذشتگی نقش مهمی در روند بهبود بیماران ایفا می کنند. 

سازمان ها و مدیریت بیمارستان ها هم باید به این باور برسند که پرستاران باعث می شوند عمل جراحی به نتیجه مطلوب برسد، اگر پرستار به درستی و عالمانه از بیماران مراقبت نکند، اقدام های پزشک هم مفید نخواهد بود. از این رو حق این قشر زحمتکش حوزه سلامت به لحاظ مادی و معنوی باید ادا شود.

توانمندسازی مدیران پرستاری
توانمندسازی مدیران پرستاری بیمارستان ها یکی از شیوه هایی است که می تواند به افزایش عملکرد این قشر در حوزه بهداشت و سلامت کمک کند. هر چند در بسیاری مواقع دیده می شود که برنامه های توانمندسازی که در بیمارستان ها به مرحله اجرا در می آید، تنها بودجه صرف می کنند و هیچ گونه خروجی ندارد زیرا ارزشیابی صورت نمی گیرد و این برنامه ها ساختارمند و اصولی اجرا نمی شوند، در صورتی که اگر آموزش های توانمندسازی پرستاران هماهنگ با نیازهای قشر پرستاری، بیمارستان ها و بیماران باشد، می تواند در عملکرد مدیران تغییرهایی ایجاد می کند و اثربخش باشد.

تلاش و ایثار حضرت زینب(س) سرلوحه کار پرستاران
حضرت زینب(س) نماد ایثار، گذشت و مدیریت بود که با پرستاری از سربازان اسلام در صحرای کربلا و فداکاری و جانفشانی هایی که در حوادث پس از آن از خود نشان داد، نقش سازنده ای ایفا کرد. از این رو انتخاب سالروز ولادت این بانوی اسلام به عنوان روز پرستار انتخابی شایسته است، به همین سبب تلاش و ایثار حضرت زینب(س) باید سرلوحه کار تمام پرستاران قرار بگیرد. پرستاران جامعه باید مانند آن حضرت(س) از روحیه ایثارگری، گذشت و مدیریت برخوردار باشند تا بتوانند در شغل خود موفق عمل کنند. 

انتهای پیام/

مطالب بیشتر از «اخبار و رویداد»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • توصیه‌های ۵ روزه هواشناسی کشاورزی

  توصیه‌های ۵ روزه هواشناسی کشاورزی

  محافظت از بره‌های تازه متولد شده، اجتناب از برافروختن آتش و اطمینان از خاموش بودن آن در جنگل‌ها و منابع طبیعی، جمع‌آوری و معدوم کردن کلیه میوه‌های ریخته شده و خودداری از هرس زودهنگام درختان هلو و شلیل از جمله توصیه‌های هواشناسی است که از سوی اداره هواشناسی کشاورزی کشور برای استان‌های مختلف کشور در بازه زمانی ۱۹ تا ۲۳ آذرماه ارایه شده است.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها