صنایع دستی ظرفیتی برای توسعه اقتصادی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

صنایع دستی ظرفیتی برای توسعه اقتصادی

 • دوشنبه 21 خرداد 1397 19:06
 • شناسه 28902
صنایع دستی ظرفیتی برای توسعه اقتصادی

صنایع دستی باوجود ظرفیت مطلوب توسعه اقتصادی به دلایل نبود تفکر صادرات محوری، متناسب نبودن تولید با نیاز بازار ، عدم بسته بندی مناسب ، بازارچه دائمی، نداشتن برنامه ریزی منسجم و حمایت کم نتوانسته نقش تاثیرگذار خود را در توسعه هر منطقه ای از کشور به خوبی ایفا کند.

 

به گزارش سایت شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا، ویژگی های هنرهای دستی استان سمنان با توجه به قدمت آن ظرفیت مناسبی را برای توسعه این منطقه فراهم کرده که باید با اتخاذ برنامه ریزی اصولی و حل مشکلات فراروی فعالان این بخش، این امر مهم محقق شود. 
یکی از شاخص های مهم در خروج از اقتصاد متکی به نفت، توجه به ظرفیت های بومی در حوزه های مختلف از جمله صنایع دستی است که کشور و این استان در این بخش دارای ظرفیت های بسیار غنی است. 
حفظ تاریخ و تمدن سمنان در سال های اخیر باعث شد که این منطقه از کشور به عنوان یکی از قطب های گردشگری به شمار آید که باید از ظرفیت کم نظیر صنایع دستی نیز نهایت بهره را برای توسعه اقتصادی استان به کار گرفت. 
کشور ایران با قدمت زیاد در صنعت دستی و قرار گرفتن در رتبه سوم تنوع صنایع دستی دنیا آن طور باید هنوز نتوانسته نقش راهبردی خود را در توسعه ایفا کند. 
کارشناسان معتقدند بازاریابی و فروش از اصول مهم در هر عرصه ای به ویژه صنایع دستی است که اگر این مهم وجود نداشته باشد، تلاش و قدمت هنر صنایع دستی و هنرمندان این بخش ناقص است. 
در زمان حاضر از 250 رشته صنایع دستی موجود در کشور 80 رشته در سمنان وجود دارد که از این تعداد 50 رشته صنایع دستی در این استان فعال است. 
رشته های، قلمزنی، خوشنویسی، نگارگری ، طراحی سنتی، گچبری، جواهر سازی، قلمکار سازی، حصیربافی، سوزندوزی، رودوزی سنتی، جلد سازی و صحافی سنتی، شیشه، کاشی سازی، نازک کاری چوب، چرم دوزی، گلیم بافی، جاجیم بافیف نمد بافی و قالیبافی از جمله رشته های فعال صنایع دستی سمنان است. 

**تسهیلات هنرمندان را بدهکار می کند 
یک هنرمند با سابقه رشته سفال و سرامیک و مدرس دانشکده هنر سمنان در گفت و گو با ایرنا افزود: این استان در زمینه سفال و سرامیک یکی از استان های قوی و فعال کشور است. 
فتح الله زیارتی عمده مشکل فعالان این عرصه را بحث آموزش و تحقیقات دانست و افزود: سفال و سرامیک رشته ای بسیار تخصصی است که برای ارتقا سطح آن نیاز به تحقیقات و آموزش بیشتری دارد. 
وی یکی از نقاط مثبت را وجود رشته صنایع دستی در دانشگاه هنر آن ذکر کرد و افزود: دانشجویان زیادی از سراسر کشور به این استان می آیند که این امر می تواند در رشد و توسعه صنایع دستی بسیار موثر واقع باشد. 
زیارتی یکی از راههای موثر و کاربردی در جهت ارتقا رشته سرامیک و سفال در استان را به وجود آمدن این رشته به صورت یک رشته تخصصی در دانشگاه سمنان ذکر کرد. 
وی تصریح کرد: متاسفانه در سمنان فروشگاه دایمی جهت فروش صنایع دستی وجود ندارد و فقط هر فصل فروشگاه ها و غرفه هایی با مدت زمانی محدود به وجود می آیند که موثر واقع نمی شود. 
وی خاطرنشان کرد: تسهیلات پرداختی به هنرمندان باید کارگشا باشد نه این که هنرمندان را بدهکار کند. 
زیارتی بهترین راهکار و روشی که می تواند به هنرمندان و صنعتگران کمک کند ، توسعه بازار فروش کالاهای دستی این افراد اعلام کرد. 
وی تصریح کرد: اگر سازمان های دولتی مسوول به این هنرمندان توجه داشته باشند و با حمایت آن ها ،بخش فروش آن ها را توسعه ببخشند، این افراد با انگیزه بیشتری کارهایی با کیفیت را تولید خواهند کرد. 
زیارتی ورود کالاهای دستی چینی را از دیگر مشکلات برشمرد و گفت: باید هنرمندان ایرانی توانایی رقابت کردن با بازار خارجی را داشته باشند. 
وی تصریح کرد: در بخش صنایع دستی پویایی وجود ندارد و بیشتر فعالان این عرصه به سمت سکون رفته اند به طوری که دیگر نوآوری و خلاقیت وجود ندارد. 
وی با انتقاد به سازمان میراث فرهنگی گفت: باید بازنگری در برنامه ریزی های انجام شده در این بخش صورت بگیرد. 

**مسوولان به داد هنرمندان سمنان برسند 
استاد رشته سرامیک در سمنان در گفت و گو با ایرنا، گرانی و کمبود مواد اولیه، ابزار کار، بهره بالای تسهیلات بانکی و کمبود سرمایه را از مشکلات اساسی هنرمندان صنایع دستی ذکر کرد و گفت: مسوولان به داد این هنرمندان برسند. 
ناصر ابوالمعالی افزود: اگر امکانات بیشتری از قبیل کارگاه و سرمایه در اختیار صنعتگران قرار گیرد، آنها کارهای بهتری متناسب با نیاز بازار ارایه می‌دهند. 
وی اظهارداشت: دولت برای حمایت از صنایع دستی باید هنرمندان را حمایت کند زیرا اهمیت صنایع دستی در بخش صادرات غیرنفتی و اشتغالزایی می‌تواند در رونق صادرات این استان موثر باشد. 
ابوالمعالی با بیان این که صنایع دستی در استان دارای پیشینه طولانی است و از تنوع و کیفیت بسیار خوبی برخوردار است، گفت: اگر دستگاه های مربوط برای کمک به صنعت منسجم شوند می توان شاهد اشتغال قابل توجه در این بخش باشیم. 
وی ادامه داد: باید به طور ویژه به امر آموزش این هنر به صورت علمی، در بخش صنایع دستی اقداماتی انجام گیرد و عملکرد سازمان میراث فرهنگی در این بخش ضعیف بوده و به بازنگری نیاز دارد. 
ابوالمعالی با بیان این که بیش از 250 رشته صنایع دستی در کشور و بیش از 80 رشته صنایع دستی در استان وجود دارد، گفت : با وجود این همه وسعت در این رشته ها، هیچ حمایتی از هنرمندان و صنعت گران نمی شود. 
این استاد رشته سرامیک نبود فروشگاه دائمی فروش صنایع دستی را اصلی ترین مشکلات این بخش برشمرد. 
وی ادامه داد : مشکل دیگر بسته شدن کارگاه های هنرمندان با بهانه های مختلف است که این امر از پیشرفت این هنرمندان جلوگیری می کند. 

**بازارچه دائمی صنایع دستی ایجاد شود 
یکی از فعالان صنایع دستی استان سمنان در گفت وگو با ایرنا افزود: بیشتر فروش صنایع دستی بانوان استان سمنان در تعطیلات نوروزی است. 
الهام رامه با اشاره به این که در نوروز امسال 70 میلیون ریال انواع محصول صنایع دستی در نمایشگاه ها فروخته شد، افزود: در صورت که محلی برای فروش برپا شود با توجه به حضور گردشگران درآمد و انگیزه هنرمندان بیشتر می شود. 
وی بیمه، پرداخت مالیات، ندادن تسهیلات و ساماندهی نشدن فروش و عرضه کالاهای تولیدی از جمله مشکلات فرارو هنرمندان صنایع دستی برشمرد. 
وی به کاهش انگیزه فعالان صنایع دستی به خاطر مشکلات یاد شده نیز اشاره کرد. 
رامه اضافه کرد: فعالان صنایع دستی در این مقطع حساس اقتصادی کشور به دنبال کمک به دولت هستند ولی با مشکلات فراوانی مواجه هستند. 
وی با بیان این که مسوولان استان به قولی که برای ایجاد بازارچه دایمی صنایع دستی دادند عمل کنند،گفت: بسیاری از تولیدات دستی روی دست هنرمندان مانده و در خانه‌ها نگهداری می‌شود و بازاری برای فروش و عرضه آن‌ها نیست. 

**شناسایی نیازهای بازار هدف ضروری است 
مدیرعامل اتحادیه فرش استان سمنان گفت: یکی از بزرگترین مشکلات بخش صنایع دستی بحث فروش و بازار این محصولات است که مطالبه ای به حق است. 
ابراهیم باقری با بیان این که برای رفع این مشکل تفاهم نامه هایی ایجاد شده است، افزود: امروز کشورهایی مانند چین بازارهای صنایع دستی دنیا را شناسایی و بازاریابی و کالاهای صنایع دستی خود را را همراه با معیارهای روز دنیا تولید و توزیع می کنند و این نکته مهمی است که در صنایع دستی ما کمتر به آن پرداخته می شود. 
باقری اضافه کرد: فعالان صنایع دستی ما باید بتوانند همراه با نیازهای روز دنیا و مخاطبان خود محصولات خود را تولید و بازارهای هدف را مشخص کنند. 
وی ادامه داد: با توجه به شعار دولت ها مبنی بر صادرات غیر نفتی، اگر صنایع دستی مطابق نیاز روز دنیا تولید شود تاثیر زیادی برای تحقق این مهم در کشور دارد. 

**صنایع دستی سمنان باید احیا شود 
یکی از بازاریان سمنان اظهارکرد: سمنان از دیرباز یکی از استان های مشهور در عرصه محصولات دست ساز در کشور بوده و در برخی از رشته های دستی شهرت جهانی دارد، اما در طول سالها توجه ای به این ظرفیت منحصر به فرد نشده است. 
محمد نبوی فروشنده گلیم و جاجیم به ایرنا گفت: توجه به صنایع دستی سمنان همواره یکی از خواسته های اصلی مردم، هنرمندان، فعالان این بخش از مسوولان استان بوده است. 

**صنایع دستی را اقتصادی کنیم 
الهام رامه فعال صنایع دستی استان سمنان در گفت وگو با ایرنا با اشاره به تولید محصولات زیبای صنایع دستی در سال های اخیر گفت: صنایع دستی می تواند به عنوان سوغات و هدایای ارزشمند خریداری شود زیرا شناخت فرهنگ های مختلف بسیار تاثیرگذار است. 
وی از مسوولان خواست تا زمینه صادرات محصولات دستی را با هدف افزایش درآمدزایی فراهم کنند. 
وی بیان داشت: در اقتصاد دنیا بازاریابی جدای تولید است و سامانه فروش به شکل مجزا در قالبی متفاوت مورد توجه قرار گرفته که در این زمینه به سلایق و علایق مخاطبان در فروش محصولات توجه می‌شود. 
رامه تاکید کرد: باید حمایت ‌های دولتی از صنایع دستی در مسیری قرار بگیرد که صنعتگران روی پای خود بایستند و آرام آرام گام‌ های بزرگی را در مسیر تحول و توسعه این بخش بردارند. 

**تولید هنر در سمنان نیازمند انگیزه بخشی است 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: این استان 20 هزار نفر هنرمند صنایع دستی آموزش دیده دارد که حدود هشت هزار نفر آنان در این زمینه فعالیت و درآمد دارند. 
محمد جهانشاهی در گفت و گو با ایرنا افزود: در صورتی که تمام هنرمندان اقدام به تولید کنند، شرایط خوبی برای ارزآوری و اشتغالزایی در این بخش فراهم می شود. 
وی ادامه داد: پرداخت تسهیلات برای ورود هنرمندان به عرصه تولید، افزایش کیفیت محصولات صنایع دستی با استفاده از الگوسازی واحد، بازاریابی و راه اندازی بازارچه های صنایع دستی از برنامه های امسال در حوزه صنایع دستی است. 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمنان تصریح کرد: باید شهرداری های استان زمین های مورد نیاز بازارچه های صنایع دستی را تا ابتدای تابستان امسال در ورودی شهرها تامین کنند.و این امر می تواند در افزایش اشتغال پایدار موثر باشد. 
جهانشاهی تصریح کرد: الگوسازی برای رشته های مختلف صنایع دستی نیازمند ایجاد اقدامات انگیزشی برای ترغیب هنرمندان به تولید بیشتر دارد. 
وی بازاریابی و صادرات در استان سمنان با همکاری کارگاه های بخش خصوصی و اتاق بازرگانی را از دیگر برنامه های در دست اقدام این نهاد اعلام کرد و گفت: تحقق این امر کمک بزرگی به رونق صنایع دستی می کند. 
وی از صادرات 100 هزار دلار محصولات صنایع دستی بویژه در سالهای گذشته از این استان به خارج خبر داد و افزود: محصولات صنایع دستی سمنان به کشورهای حاشیه خلیج فارس، کشورهای اروپایی و آمریکا صادر شده است. 
وی بیان داشت: تعداد زیادی از تولیدات صنایع دستی استان دارای نشان کیفیت ملی ایران و مهر اصالت یونسکو است که در سالهای اخیر با اقبال خوب علاقمندان به صنایع دستی روبه رو شده است. 
جهانشاهی همچنین از فروش 10 میلیارد ریال تولیدات صنایع دستی در بازارچه های نوروزی استان خبر داد و ادامه داد: نوروز امسال شاهد برپایی چندین بازارچه موقت و یک بازارچه دائمی فروش صنایع دستی در استان بودیم که نقش بسزایی در فروش صنایع دستی استان داشته است. 
وی خاطرنشان کرد: در صورت راه اندازی حدود 50 واحد صنایع دستی می توان در یک دوره زمانی کوتاه مدت برای بیش از 500 نفر شغل ایجاد کرد و اجرای این طرح های اقتصادی نیازمند تامین بازار فروش و همچنین ارایه تسهیلات کم بهره است. 
مدیرکل میراث فرهنگی سمنان اضافه کرد: جایگاه صادرات صنایع دستی به نسبت استان های دیگر کشور چندان مطلوب نیست اما می توان در یک برنامه کوتاه این بخش از اقتصاد استان را احیا کرد. 
جهانشاهی ادامه داد: برای توسعه اقتصادی در بخش صنایع دستی باید تفکر صادرات محور داشت و تولید محصولات با کیفیت و تامین بازار فروش انگیزه تولیدگنندگان برای عرضه هنر خود به جهانیان امکانپذیر است. 
 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • توضیحات بانک ملت درباره واریز وجوه فروش سهام عدالت

  توضیحات بانک ملت درباره واریز وجوه فروش سهام عدالت

  بانک ملت در پاسخ به برخی اخبار منتشر شده در رسانه ها و پیام های مشتریان در سامانه های ارتباطی، توضیحاتی را برای آگاهی متقاضیان فروش سهام عدالت از روند واریز وجوه حاصل از فروش سهام ارایه کرد.

 • ورود فولاد صنعت بناب به بورس در سال جهش تولید

  ورود فولاد صنعت بناب به بورس در سال جهش تولید

  مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب اعلام کرد: پروژه بزرگ ذوب و نورد در مجموع با ظرفیت 2 میلیون تن وهمچنین 5 کارخانه توسعه ای فروآلیاژی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد یورو با تامین از محل صندوق توسعه ملی در سال جاری به اجرا درخواهد آمد.

 • معرفی 2 محصول جدید توسط سایپا + عکس و مشخصات

  معرفی 2 محصول جدید توسط سایپا + عکس و مشخصات

  در حاشیه مراسم خداحافظی از خودروی پراید که در سایپا برگزار شد این شرکت 2 محصول جدید "کوئیکS "و "ساینا S "را رسما معرفی کرد.

 • شروع تولید زمزم در کشور عراق

  شروع تولید زمزم در کشور عراق

  شرکت زمزم ایران به دنبال امضا قرارداد تولید تحت لیسانس شرکت زمزم ایران به عنوان مالک جهانی برند فاخر اسلامی ایرانی زمزم و شرکت هاملت عراق پس از انجام مقدمات لازم و ارسال مواد اولیه و اقدامات فنی مورد نیاز، تولید محصولات زمزم با استفاده از خط تولید شرکت الکویت مستقر در شهر بغداد آغاز شد.

 • اسنپ به فروش می رسد

  اسنپ به فروش می رسد

  سهامدار ایرانسل در راستای خروج از بازار خاورمیانه، قصد دارد سهام خود در اپلیکیشن تاکسی آنلاین ایرانی اسنپ را به فروش برساند.

 • عناوین اصلی روزنامه‌های اقتصادی دوشنبه 20 مرداد

  عناوین اصلی روزنامه‌های اقتصادی دوشنبه 20 مرداد

  روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون ریزش یک میلیون تومانی سکه، سقوط دو هزار تومانی قیمت دلار، پرداخت وام سهام عدالت با نرخ 18 سود درصد و افشاگری اقتصادی رئیس بنیاد مستضعفان پرداختند.

 • نرخ مرغ به ۱۹ هزار تومان رسید

  نرخ مرغ به ۱۹ هزار تومان رسید

  روند توزیع و قیمت نهاده‌های دامی و احتیاط مرغداران در امر جوجه ریزی علت اصلی گرانی قیمت مرغ در بازار

 • رشد ۷ درصدی خرید تضمینی گندم

  رشد ۷ درصدی خرید تضمینی گندم

  از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم با ارزش بالغ بر ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خریداری شده است.

 • واریز یارانه نقدی خانوار در ساعت 24 فردا/ دومین قسط وام یک میلیونی برداشت می‌شود
 • درخواست متقاضیان وام ودیعه مسکن به مرور بررسی خواهد شد

  درخواست متقاضیان وام ودیعه مسکن به مرور بررسی خواهد شد

  مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، گفت: به منظور جلوگیری از ازدحام، افراد به صورت تدریجی به شبکه بانکی معرفی می‌شوند و درخواست تسهیلات آنها در بانک‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.  

 • آغاز ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو

  آغاز ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو

  بررسی میدانی بازار خودروی پایتخت در روز جاری (یکشنبه، ۱۹ مرداد ماه) حاکی از کاهش قیمت برخی خودروها و ثبات در بهای شماری دیگر از آنهاست، البته نرخ برخی از خودروها نیز رشد داشته که با توجه به روند نزولی بهای دلار، آنها نیز به زودی ناچار به کاهش قیمت خواهند شد.

 • مشکلات تامین نهاده های دام و طیور

  مشکلات تامین نهاده های دام و طیور

  نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور گفت: از ابتدای سال واحدهای تولیدی برای تامین نهاده های دامی با دو مشکل مواجه شدند یکی تامین نهاده ها و دیگری قیمت آن که بسیار بالاتر از مصوب کارگروه تنظیم بازار هست . 

 • قیمت طلا، دلار،سکه امروز / کاهش قیمت طلا و ارز در بازار

  قیمت طلا، دلار،سکه امروز / کاهش قیمت طلا و ارز در بازار

  هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک میلیون و 67 هزار تومان، قیمت دلار ۲1 هزار و 800 تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۰ میلیون و 550 هزار تومان است.

 • سازمان امور مالیاتی درباره کلاهبرداری از مؤدیان هشدار داد

  سازمان امور مالیاتی درباره کلاهبرداری از مؤدیان هشدار داد

  سازمان امور مالیاتی بدنبال مشاهده برخی کلاهبرداری‌ها با انتشار اطلاعیه‌ای هشدار داد که تمامی خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی بوسیله سایت این سازمان و به شکل رایگان انجام می‌شود.

 • کاربرد انرژی های تجدید پذیر افزایش می یابد

  کاربرد انرژی های تجدید پذیر افزایش می یابد

  پژوهشگاه نیرو و ساتبا برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های مشترک طرفین در چارچوب توسعه پایدار انرژی الکتریکی در کشور مبتنی بر افزایش ظرفیت کاربرد انواع انرژی‌های تجدیدپذیر و توسعه بهره وری انرژی برق در کشور، تفاهم‌نامه‌ همکاری امضا کردند.

 • چشم انداز بررسی کرد: دسترنج کشاورزان و جیب دلالان

  چشم انداز بررسی کرد: دسترنج کشاورزان و جیب دلالان

  مسئولان و افراد صاحب نظر در امور اقتصادی در گفت و گو با برنامه «چشم انداز» دلایل کسب سود کلان دلالان از فروش محصولات کشاورزی و راهکارهای رفع این معضل را بررسی کردند.

 • صعود بیش از ۴۳ هزار واحدی شاخص بورس

  صعود بیش از ۴۳ هزار واحدی شاخص بورس

  بازار سرمایه هفته جاری را با چراغ سبز آغاز کرد و شاهد صعود بیش از ۴۳ هزار واحدی شاخص بورس بودیم.

 • ماجرای ترخیص گوشت های تاریخ گذشته

  ماجرای ترخیص گوشت های تاریخ گذشته

  سخنگوی گمرک: به هیچ وجه گوشت بدون تایید سلامت از طرف وزارت جهاد کشاورزی ترخیص نمی‌شود.

 • هیچ بانکی اجازه خرید سهام عدالت کمتر از ارزش بازار ندارد

  هیچ بانکی اجازه خرید سهام عدالت کمتر از ارزش بازار ندارد

  وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: هیچ بانکی اجازه ندارد، کمتر از ارزش بازار بورس سهام عدالت را خریداری کند.

 • بایودنت پیشتاز در مسئولیت اجتماعی

  بایودنت پیشتاز در مسئولیت اجتماعی

  طرح مسئولیت اجتماعی آدامس برند بایودنت، با شعار «با ماسک زدن و فاصله، سلامتی حاصله» در حمایت از کادر درمان کشور به مبارزه با همه گیری ویروس کرونا پرداخته است.

 • جزئیات پرداخت وام با وثیقه سهام عدالت / سود ۱۸درصد؛عودت سه ساله

  جزئیات پرداخت وام با وثیقه سهام عدالت / سود ۱۸درصد؛عودت سه ساله

  معاون وزیر اقتصاد گفت: بانک‌ها مکلف هستند معادل ۵۰ درصد ارزش روز سهام عدالت را وام با نرخ سود ۱۸ درصد و دوره بازپرداخت ۳ ساله به متقاضیان پرداخت کنند.

 • تولید کاتد مس به بیش از ۹۱ هزار تن رسید

  تولید کاتد مس به بیش از ۹۱ هزار تن رسید

  عملکرد شرکت های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی در چهار ماهه نخست امسال گویای تولید بیش از ۹۱ هزار تن مس کاتد است که در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد یک درصدی دارد.

 • چالش های صنعت نوشت افزار در شرایط کرونایی

  چالش های صنعت نوشت افزار در شرایط کرونایی

   رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان نوشت افزار کشور گفت: نوشت افزار رابطه مستقیم با دانش آموز و دانشجو دارد و با اوضاع کرونا و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها ضربه زیادی به تولیدکننندگان این بخش وارد شده است.

 • ظرفیت ها و چالش‌های صنعت کفش ایران

  ظرفیت ها و چالش‌های صنعت کفش ایران

  لشگری عضو هیئت مدیره جامعه صنعت کفش ایران در گفتگو با شبکه ایران کالا به طرح مشکلات و فرصتهای این صنعت پرداخت.

 • امکان فروش ۶۰ درصد سهام عدالت برای همه

  امکان فروش ۶۰ درصد سهام عدالت برای همه

  مدیر برنامه ریزی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار کشور با اشاره به امکان فروش ۶۰ درصد سهام عدالت از این هفته گفت: کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند نیز می توانند در سامانه تغییر وضعیت دهند و سهام خود را بفروشند.

 • واگذاری اموال مازاد دولت از طریق بورس کالا

  واگذاری اموال مازاد دولت از طریق بورس کالا

  مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران گفت: در پی درخواست وزارت راه و شهرسازی برای استفاده و بهره‌مندی بازار مسکن از ظرفیت‌های بازار سرمایه، طی ماه‌های اخیر مذاکرات مفصلی میان بورس کالای ایران و وزارتخانه انجام شد که از این رو شاهد نخستین عرضه یک واحد تجاری در روزهای آینده خواهیم بود.  

 • همتی: کاهش نرخ ارز در راه است

  رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که نرخ واقعی ارز بسیار پایین‌تر از قیمت فعلی در بازار است و در روزهای آینده نرخ ارز کاهش می یابد از راه اندازی سامانه تلفنی بانک مرکزی برای پاسخگویی به درخواست های تسهیلات خرد خبر داد.

 • بانک ها موظف به پاسخگویی درباره سهام عدالت شدند

  بانک ها موظف به پاسخگویی درباره سهام عدالت شدند

  معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد، در بخشنامه‌ای، بانک‌های دولتی را موظف کرد تا اطلاع رسانی لازم را درباره پذیرش سهام عدالت به عنوان وثیقه صدور کارت اعتباری انجام دهند.

 • فضای مجازی، بستر اصلی اقتصاد دیجیتال

  فضای مجازی، بستر اصلی اقتصاد دیجیتال

   معاون وزیر ارتباطات گفت: در آینده‌ای نه چندان دور فضای مجازی به بستر اصلی اقتصاد دیجیتال تبدیل می‌شود. اقتصاد دیجیتال در بسیاری از کشورها، سهم خوبی از اقتصاد را از آن خود کرده است و ما نیز باید در کشورمان بستر مناسبی در این زمینه ایجاد کنیم.

 • تغییر ساعات معاملات بورس ؛ صنایع بزرگ از ساعت ۱۱ تا ۱۳ معامله می‌شوند

  تغییر ساعات معاملات بورس ؛ صنایع بزرگ از ساعت ۱۱ تا ۱۳ معامله می‌شوند

  مدیرعامل بورس تهران گفت: معاملات بورس در دو زمان ۸:۳۰ تا ۱۱ و ۱۱ تا ۱۳ هر روز کاری معامله خواهند شد.