2 هزار کارگاه آبخیز داری در کشور فعال شد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

2 هزار کارگاه آبخیز داری در کشور فعال شد

  • چهارشنبه 04 مهر 1397 14:54
  • شناسه 33410
2 هزار کارگاه آبخیز داری در کشور فعال شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: 2 هزار کارگاه آبخیزداری با حمایت صندوق توسعه ملی در کشور فعال شده است.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا، آقایی در حاشیه بازدید طرح های آبخیزداری کرج افزود: در برنامه بودجه امسال 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری اختصاص یافته است. 

اوهدف از اجرای طرح های آبخیزداری را جلوگیری از سیل و هدر رفت آب، گسترش پوشش گیاهی، بهبود شرایط اکولوژیکی، ارتقای وضعیت معیشت آبخیزنشینان و تغذیه سفره های آب زیرزمینی عنوان کرد. 
او گفت: با حمایت مالی صندوق توسعه ملی، کارگاههای آبخیزداری در 330 شهرستان کشور دایر شده است. 
آقایی افزود: در یک ماه اخیر که کارهای آبخیزداری به صورت عملیاتی آغاز شده بیش از 30 درصد در سطح کشور پیشرفت عملیات داشتیم. 
او گفت: مقرر گردید تا پیش از فصل سرما فعالیت های آبخیزداری در حوزه سازه ای و تا پایان آذرماه به اتمام برسد. 
معاون وزیر جهاد کشاورزی ضمن تاکید بر توجه مسوولان به اختصاص بودجه استانی برای طرح های آبخیزداری گفت: این ظرفیت وجود دارد که برای سال آینده اعتباری بالغ بر 400 - 300 میلیون دلار بودجه دولتی را نیز جذب کنیم. 
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: برای البرز نیز از محل صندوق اعتبار ملی حدود 180 میلیارد ریال و از محل اعتبارات استانی نیز 500 میلیارد ریال برای اجرای طرح های آبخیزداری اختصاص یافته است. 
او گفت: مردم نیز مشارکت خوبی در اجرای پروژه های آبخیزداری دارند و به عنوان نمونه جاده دسترسی به محل اجرای پروژه روستای کندر کرج توسط روستاییان احداث شده است. 
آقایی افزود: اجرای فعالیت های آبخیزداری علاوه بر اینکه جلوگیری از سیل و مدیریت سیل می کند، برای زمان خشکسالی و تر سالی نیز مفید است. 
تولید 20 میلیون اصله نهال در کرج 
معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به بازدید از نهالستان بزرگ کرج گفت: با اینکه در سال های اخیر فعالیت های خوبی در این نهالستان انجام شده اما هنوز ظرفیت بسیار بالایی در این نهالستان وجود دارد که می تواند میزان تولید را در این محل افزایش داد. 
او افزود: این نهالستان در سطح کشور می تواند پشتیبانی استان های دیگر را هم داشته باشد و با استفاده از ظرفیت ها آن می توان تولید نهال را از 2 میلیون به 20 میلیون اصله هم افزایش داد. 
او گفت: این فضای نهالستان بزرگ به وسعت 136 هکتار فضای سبزی است برای تلطیف هوای استان و شهرستان کرج ولی از طرفی زیرساخت ها و زیربناها و پتانسیل های آن می تواند به عنوان تامین کننده نهال های کل کشور باشد. 
نهالستان بزرگ کرج واقع در جاده محمدشهر این شهرستان تنها نهالستان کشور است که استاندارد جهانی دارد و سالانه بیش از یک‌میلیون اصله نهال تولید و علاوه بر توزیع آن‌ها در استان البرز به استان‌های مختلف کشور نیز ارسال می‌کند. 
نهالستان بزرگ کرج بافتی جنگلی دارد که گونه های مختلف جنگلی همچون بادام وحشی، گلابی، زیتون‌تلخ، زرشک، سنجد، داغداغان، افرا، سرو نقره ای و سرو خمره ای علاوه بر گونه های مختلف گیاهان دارویی در آن تولید می شود. 
در نهالستان بزرگ کرج بیش از 30 گونه نهال جنگلی و فضای سبزی تولید و توزیع می شود که اغلب با محیط زیست سازگار و در برابر کم‌آبی و آفات مقاوم‌اند. 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها