راه اندازی خط دریایی خرمشهر - بصره | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

راه اندازی خط دریایی خرمشهر - بصره

  • شنبه 07 مهر 1397 08:50
  • شناسه 33457
راه اندازی خط دریایی خرمشهر - بصره

خط دریایی خرمشهر - بصره عراق پس از وقفه ای یکساله روز جمعه با پهلو گرفتن یک فروند کشتی مسافربری در بندر خرمشهر مجددا راه اندازی شد.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا، محمد محسنی مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر در حاشیه آیین راه اندازی این خط دریایی در جمع خبرنگاران فاصله دریایی خرمشهر - بصره را 16 مایل دریایی بیان کرد و گفت: امروز 2 شناور از بصره به خرمشهر با ظرفیت هر کدام 40 مسافر به سمت پایانه مسافری خلیج فارس خرمشهر حرکت کردند و درمدت یک ساعت این مسیر را پیمودند.

مدیر عامل شرکت کشتیرانی احسان سام نیز در این آیین گفت: این شناورها هر روز ساعت 9 صبح از بصره عراق به سمت بندر خرمشهر به حرکت در آمده و ساعت 17 همان روز نیز به بندر بصره باز می گردند.
احسان ناحیه افزود: آمادگی داریم که در ایام اربعین این خط کشتیرانی با ظرفیت روزانه 300 نفر راه اندازی شود و علاوه بر این 2 شناور، شناور کاتاماران با ظرفیت 200 نفر نیز راه اندازی شود.
ناحیه در ادامه گفت: با توجه به ازدحام جمعیت در مرز شلمچه پیش بینی می شود که در ایام اربعین از خط دریایی استقبال شود.
او افزود: شرکت خط کشتیرانی احسان سام در سال 1393 فعالیت خود را آغاز کرد و تا اوایل 1396 ادامه داشت ولی به دلیل شرایط و محدودیت های ایجاد شده از سوی طرف عراقی این خط متوقف شد و امروز مجددا راه اندازی شد.
نخستین اسکلهٔ خرمشهر در سال 1308 خورشیدی و در جریان پهلوگرفتن یک فروند اقیانوس‌پیما به بهره‌برداری رسید. 
بندر خرمشهر یکی از بنادرکانتینری کشور در خلیج فارس بوده و به دلیل همجواری با کشور عراق، یک منطقه استراتژیک از نظر تجاری و سیاسی محسوب می شود که با قرار گرفتن در محدوده منطقه آزاد تجاری اروند و نزدیکی به پالایشگاه آبادان و صنایع فولاد خوزستان فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری در آن فراهم است. 
پایانه مسافری دریایی خرمشهر در ساحل رودخانه اروند در سال 85 با حرکت یک فروند کشتی مسافربری کاتاماران به مقصد کویت فعالیت آن آغاز شد.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها