ارائه مشوق‌های صادراتی برای صادرات سیب‌زمینی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ارائه مشوق‌های صادراتی برای صادرات سیب‌زمینی

  • شنبه 10 آذر 1397 15:24
  • شناسه 35579
ارائه مشوق‌های صادراتی برای صادرات سیب‌زمینی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان با اشاره به زیان دولت در خرید تضمینی سیب‌زمینی کشاورزان استان در سال گذشته، گفت: با در نظر گرفتن مشوق‌های صادراتی می‌توانیم سیب‌زمینی استان گلستان را به کشورهای CIS صادر و ضمن ارزآوری، بازار را نیز تنظیم کنیم.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایسنا، چوپانی اظهار کرد: سیب‌زمینی استان در ماه‌های اردیبهشت تا خرداد تولید می‌شود و به‌صورت تازه‌خوری است.

وی با اشاره به این‌که ممکن است بازار ایران در این مقطع کشش این میزان سیب‌زمینی را نداشته باشد، افزود: سیب‌زمینی در کشورهای CIS به‌عنوان یک غذای عمده است و یک بازار هدف بسیار خوبی برای ما محسوب می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان خاطرنشان کرد: سال گذشته دولت حدود 10 هزار تن سیب‌زمینی کشاورزان استان را به قیمت هر کیلوگرم حدود 412 تومان به‌صورت تضمینی خریداری کرد، دولت بابت این خرید تضمینی زیان زیادی کرد، البته این قیمت برای کشاورز نیز پایین‌تر از قیمت تمام شده بود.

چوپانی خاطرنشان کرد: اگر دولت همین زیان را به‌عنوان سیاست تشویق صادراتی در نظر بگیرد، می‌توانیم سالانه 30 تا 40 هزار تن سیب‌زمینی استان را به کشورهای CIS صادر کنیم، با این کار هم درآمد ارزی برای کشور خواهیم داشت و هم بازار کشور در این مقطع تنظیم می‌شود.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها