احیای معادن کوچک پاسخ به نیاز داخل و رویکرد به بازارهای صادراتی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

احیای معادن کوچک پاسخ به نیاز داخل و رویکرد به بازارهای صادراتی

  • یکشنبه 30 تیر 1398 23:40
  • شناسه 38959
احیای معادن کوچک پاسخ به نیاز داخل و رویکرد به بازارهای صادراتی

وجیه الله جعفری مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ضمن اعلام این که امسال احیای معادن کوچک در چارچوب اجرای پروژه اقتصاد مقاومتی احیاء، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس قرار دارد، گفت: این معادن علاوه بر تامین نیاز داخل، می تواند رویکرد به بازارهای صادراتی داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، به گفته وجیه الله جعفری مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، اواخر سال 96 تفاهم نامه مربوطه بین گل گهر، میدکو و برخی مجموعه های معدنی مربوطه امضا، اما در سال 97 گام های ابتدایی برداشته شد و امسال شتاب گرفت و سازمان ایمیدرو هم نقش خود را در این ارتباط به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی به عنوان بازوی اجرایی خود محول کرد.
جعفری خاطرنشان ساخت: بررسی ها نشان می دهد 98.3 درصد از معادن کشور کوچک مقیاس محسوب می شوند و در عین حال 85 درصد اشتغال و 65 درصد تولید مربوط به این بخش است.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تصریح کرد: موضوع احیای معادن کوچک در اواخر 96 کلید خورد، واقعیت این که سرمایه گذارانی بودند چون نیاز به مصرف برخی اقلام معدنی داشتند، معادن غیرفعال در ارتباط با حوزه عملکردشان را خواستار بودند تا امکان تهیه مواد اولیه موردنیاشان فراهم شود.
وی گفت: برخی مزیت ها وجود دارد که با تجمیع معادن کوچک می توان از آن بهره گرفت، در واقع چنانچه 10 معدن کوچک که در یک شعاع قرار گرفته اند، می توانند نسبت به ایجاد یک واحد فرآوری اقدام کرده و این امکان فراهم می شود که بازار تولیدشان فراهم شود، بنابراین سرمایه گذار بخش خصوصی با ایجاد یک واحد فراوری می تواند از مزیت آن برخوردار شود.
جعفری توضیح داد: ارزیابی معادن کوچک مقیاس گویای آن است که آنها از نظر زیر ساخت، نقدینگی، مسایل حقوقی و فنی مشکل دارند و متقاضی اینگونه معادن که مصرف کننده ماده معدنی استخراجی هم هستند، به این ترتیب بخشی از مشکلاتش قابل برطرف شدن است.
وی یاداور شد: این طرح از طرح های اقتصاد مقاومتی دولت و مربوط به وزارت صنعت، معدن وتجارت است که این وزارتخانه هم مسئولیت خود را به سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) محول و این سازمان نیز در بعد اجرا، در ارتباط با معادن کوچک مقیاس، مسئولیت را به شرکت تهیه و تولید واگذار کرده است.
مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اضافه کرد: دولت و سرمایه گذاران که می خواهند مصرف کنندگان مواد معدنی باشند، معدنکاران یا مجوز داران معادن غیر فعال و تشکل ها و انجمن های ذیربط (اتاق بازرگانی، خانه معدن، سازمان نظام مهندسی معدن، انجمن ها) در مجموع چهار رکن احیای معادن کوچک محسوب می شوند.
وی افزود: تاکنون اطلاعات معادن 14 استان اخذ شده که هشت استان مورد پایش قرار گرفته و در واقع 31 استان در چارچوب طرح احیای معادن کوچک مقیاس قرار گرفته اند، ابتدا تمرکز بر روی معادن فلزی بود، اما سازمان ایمیدرو معادن غیر فلزی را نیز در برنامه گنجاند.
جعفری گفت: امسال تلاش می شود حدود 30 درصد برنامه فعال سازی معادن کوچک اجرایی شود، اما واقعیت اینکه شکل گیری یک واحد فرآوری مدت 2 سال بطول می انجامد و انتظار می رود در سال 99 این حرکت (احیای معادن کوچک) روند بهتری پیدا کند و آثار خود را نشاوی ن دهد.
وی تصریح کرد: میزان ذخایر معدنی چنانچه توجیه اقتصادی داشته باشد، می تواند پیامد صادرات نیز به دنبال داشته باشد و به این ترتیب سرمایه گذاری از بازدهی لازم برخوردار شود.
مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی اضافه کرد: موضوع شناسایی معادن طلا در بین 500 معدن کوچک، احتمال دارد، پیشینه این امر گویای آن است که در دورانی دستیابی به معدن با 2 تا سه گرم طلا در تن ارزش اقتصادی داشت، اما امروز با نیم یا 0.3 درصد هم بدلیل رشد ارزش طلا توجیه اقتصادی یافته است و حضور شرکت های خارجی برای فعالیت اکتشافی یا استخراجی در زمینه طلا یا برخی فلزات دیگر مربوط به شیوه های استخراج است و در این شرایط فعلی مشخص نشده است.
وی پیرامون موضوع تامین اعتبار برای احیای معادن کوچک گفت: برای سال 98 در بودجه منابعی توسط سازمان برنامه و بودجه دیده نشده، اما می توان برای سال 99 برنامه ریزی شود و بتوان نیازهای این طرح را در قالب بودجه مورد توجه قرار داد.

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها