شادگان، کاندیدای اول معرفی به عنوان شهر ملی حصیر | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

شادگان، کاندیدای اول معرفی به عنوان شهر ملی حصیر

  • یکشنبه 30 تیر 1398 23:43
  • شناسه 38962
شادگان، کاندیدای اول معرفی به عنوان شهر ملی حصیر

عبدالله کعبی راد، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شادگان گفت: شادگان کاندیدای اول معرفی به عنوان شهر ملی حصیر است و قصد داریم تا تمام مردم ایران شهرستان شادگان را با این عنوان بشناسند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، عبدالله کعبی راد، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شادگان، با بیان این که شهرستان شادگان دارای 220 روستا است که در همه این روستاها نخلستان های فراوان وجود دارد گفت: شادگان مهد حصیربافی و اخرازه بافی است و بیشتر کشاورزان که تعداد آن ها در حدود 15 هزار نفر است به حصیربافی مشغول هستند، که برخی برای سرگرمی می بافند و برخی از این طریق امرار معاش می کنند.

وی افزود: تولید مصنوعات حصیربافی شادگان رتبه اول را در خوزستان دارد و محصولات آن در بیشتر نقاط کشور به فروش می رسد. صنعتگران این شهرستان در اکثر نمایشگاه های صنایع دستی شرکت می کنند و این اداره تاکنون خدماتی از قبیل برگزاری کلاس های آموزشی رایگان، تسهیلات اشتغال زایی و مشاغل خانگی کم بهره، برقراری بیمه تامین اجتماعی و صدور دفترچه درمان برای صنعتگران در نظر گرفته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری شهرستان شادگان در ادامه با اشاره به صادرات حصیر به دیگر نقاط جهان اظهار کرد: در سال های گذشته صادرات صنایع دستی رونق خوبی داشت و حصیرهای شادگان علاوه بر اکثر کشورهای حاشیه خلیج فارس به اروپا نیز صادر می شدند.

این مقام مسئول در ادامه تصریح کرد: هرچند این کالاها به دلیل ضعیف شدن روابط به اروپا صادر نمی شوند، اما ارسال آن ها به کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس کماکان وجود دارد. دلالان و خریداران صنایع دستی از صنعت گران خریداری و سپس آن ها را به کشورهای عراق، کویت، امارات، قطر و بحرین می فرستند.

وی اذعان داشت: کارگاه های حصیر بافی و اخرازه بافی زیادی در شادگان وجود دارد که بدلیل قیمت مناسب، کیفیت خوب، تنوع محصولات و مرغوب بودن، به همراه دیگر کالاهای مورد پسند و خوب این شهرستان از قبیل خرما صادر می شوند. تولیدات صنایع حصیری شامل؛ سفره، سینی، طبق، سبد، زیرانداز، جارو، کلاه، بادبزن، دیگ،سبد خرید،کیف دستی، کاسه و غیره در اندازه و نمونه های متفاوت با رنگ های گوناگون در 2 بخش حصیر بافی و اخرازه بافی تولید می شوند.

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها