ایجاد ۸۰ هزار فرصت شغلی در حوزه مشاغل خانگی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ایجاد ۸۰ هزار فرصت شغلی در حوزه مشاغل خانگی

  • پنجشنبه 11 مهر 1398 10:05
  • شناسه 39687
ایجاد ۸۰ هزار فرصت شغلی در حوزه مشاغل خانگی

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار گفت: امسال می‌خواهیم بیش از ۸۰ هزار فرصت شغلی جدید در بخش مشاغل خانگی ایجاد شود

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کاردر حاشیه انعقاد تفاهم نامه همکاری میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی اظهار کرد: در کشور ما برای توسعه مشاغل خانگی و یا حمایت از مشاغل خانگی بهترین ابزار وام بود که گاهی هم منجر به تداخل در امر مشاغل خانگی می‌شد، اما از پارسال در همکاری با جهاد دانشگاهی الگوی جدید توسعه مشاغل خانگی ایجاد شد که این الگوی جدید مبتنی بر آموزش، مشورت، اتصال به بازار و ارتقاء تکنولوژی است و مبتنی بر وام نیست.
وی ادامه داد: براساس این طرح نتایج خوبی در مرحله اول در ۹ استان بدست آمد که بیش از ۲۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شد و امروز ما در همین راستا شاهد انعقاد تفاهم نامه‌ای هستیم که به صورت تکمیلی و با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری طراحی و اجرا شده است، براساس این طرح امسال می‌خواهیم به بیش از ۸۰ هزار فرصت شغلی جدید در حوزه مشاغل خانگی برسیم.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که باید در ابتدا تعداد اشتغال و تجربیات مشخص شود افزود: بخشی از منابع را از منابع عمومی و داخلی وزارت کار دریافت کردیم و بخشی دیگر را انتظار داریم که صندوق کارآفرینی امید بدهد تا بتوانیم در اجرای این طرح راه توسعه در امر مشاغل خانگی را پیش ببریم.
 منصوری به برخی از اشکالات توسعه مشاغل خانگی اشاره کرد و گفت: از جمله مشکلات غیر رسمی بودن و تعریف نشدن چارچوب مشخص مشاغل خانگی است که با ایجاد سامانه ملی اشتغال ایرانیان انتظار می‌رود تمامی این اشکالات با رسمی و ثبت شدن برطرف شود.
وی ادامه داد: یکی از دیگر از مشکلات، بیمه صاحبان مشاغل خانگی است که امیدواریم این مشکل هم برطرف شود.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که ملاک اصلی این طرح پایداری شغل است، گفت: اتصال تولید کنندگان مشاغل خانگی با شرکت‌های صاحب نشان (برند) از جمله راهکار‌هایی بود که در این عرصه می‌توانست این مشکل را بر طرف کند به طوری که صاحبان مشاغل خانگی با اتصال به بازار و شناخت نیاز آن کار بگیرند و انجام و تحویل بازار دهند.
آقای منصوری با بیان این که حدود ۱۰ درصد از مشاغل خانگی در بخش اشتغال روستایی است، افزود: هم اکنون منابع مالی مشکل ما نیست به طوری که از همین میزان منابع و با حمایت صندوق کارآفرینی امید می‌توان هماهنگی‌های لازم را برای اشتغال روستایی ایجاد کرد.
وی با بیان این که امروزه بیشتر مشاغل خانگی در تولید مواد غذایی است، گفت:​ بخش قابل توجهی در مشاغل خانگی به تولیدات غذایی اختصاص دارد و رایزنی‌هایی برای کنترل کیفی شده است تا شاهد ارائه محصولی با کیفیت و سلامت به بازار باشیم.

انعقاد قرارداد طرح ملی مشاغل خانگی در ۳۱ استان 

طرح ملی مشاغل خانگی در ۳۱ استان کشور میان وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی ظهر امروز و در سالن جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی شریف منعقد شد.
دو سال پیش چنین طرحی برای ایجاد مشاغل خانگی در ۹ استان کشور به اجرا در آمد که منجر به توسعه مشاغل خانگی در سطح کشور شده است.
بر اساس این طرح قرار است ۶ هزار زن خانوار در سطح کشور صاحب شغل شوند و برای هر استان به طور جداگانه سامانه توسعه مشاغل خانگی نیز ایجاد شود.
در این مراسم هم چنین سامانه جدید طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با مشخصه‌های جدید رونمایی شد که از مزایای این سامانه دسترسی استان‌های کشور به اخبار مربوط به مشاغل خانگی و تعداد طرح‌های آن در هر استان و مشخص شدن کارفرما و میزان نیروی شاغل است.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها