همه گرانی‌ها را گردن اصناف نیندازید / معرفی مقصر اصلی گران شدن تلفن همراه | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

همه گرانی‌ها را گردن اصناف نیندازید / معرفی مقصر اصلی گران شدن تلفن همراه

  • سه شنبه 10 تیر 1399 17:54
  • شناسه 44037
همه گرانی‌ها را گردن اصناف نیندازید / معرفی مقصر اصلی گران شدن تلفن همراه

کرونا و تاثیرات مخرب آن بر کسب و کارها و به پیژه ورشکستگی برخی صنوف موضوع گفت و گوی ابراهیم درستی با شبکه ایران کالا بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا بعد از شیوع بیماری کرونا بسیاری از اصناف و مشاغل تحت تاثیر قرنطینه و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مجاز به فعالیت نبودند. این تعطیلی موجب بارآمدن خسارات جبران ناپذیری در بازار کار آنها شد.

ابراهیم درستی نایب رئیس اتاق اصناف ایران با حضور در شبکه ایران کالا در خصوص افزایش قیمت برخی کالاها از جمله گوشی تلفن همراه گفت: وقتی دلار افزایش پیدا می‌کند قطعاً فروشنده نرخ دلار را در محاسبه قیمت کالا دخالت می دهد.

وی ادامه داد: ما باید واقعیت را بگویم، همه گرانی را به گردن اصناف نیاندازید وقتی نرخ دلار افزایش پیدا می کند قطعاً هزینه‌های فروشنده نیز افزایش پیدا می کند. یک واحد صنفی علاقه دارد هرچه بیشتر فروش داشته باشد تا مشتریان بیشتری جذب کند، اما وقتی قیمت همه کالاها افزایش پیدا کرده قدرت خرید مشتری به شدت کاهش پیدا کرده است و تعداد مشتریان روز به روز کمتر می شوند.

درستی تاکید کرد:‌ با نگاهی به بازار کار کشور می بینیم بعد از شیوع کرونا بسیاری از اصناف در حال ورشکستگی میباشند. فست‌فو‌دها، تالارهای عروسی، قهوه خانه های سنتی، کافی شاپ‌ها و بسیاری از رستوران‌ها، مواد غذایی و خوراکی به دلیل شرایط خاص با مشکلات بسیار زیادی مواجه هستند. به هر حال ما باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم، مغازه دار باید هم خود از الوده شدن بترسد و هم آلوده کردن مشتریان.

وی افزود: از زمان شیوع بیماری کرونا در اسفند ماه نزدیک به ۷۰۰ هزار واحد صنفی در صنف بنکداری، عمده فروشی، حمل و نقل، مواد پروتئینی، فروشگاه های زنجیره‌ای، نانوایان و میوه فروشی اینها همه در حال فعالیت بودند

این مقام صنفی با اشاره به خدمات برخی صنوف در دوره کرونا گفت: من قبول دارم که پرسنل بخش بهداشت و درمان در شرایط کرونایی بسیار سنگ تمام گذاشته و از جان گذشتگی کردند، اما اصناف مغفول ماندند. واحدهای صنفی درست در همین شرایط در حال تامین مایحتاج مردم بودند. ما در دوره چند ماه گذشته که کرونا بر کشور حاکم شده بود بسیار خوب عمل کردیم.

وی با ذکر مثالی گفت: به طور مثال شرکت سامسونگ بعد از شروع بیماری کرونا اقدام به تولید مواد شوینده و ضدعفونی کننده کرد و به صورت رایگان توزیع نمود. بسیاری از تولیدکنندگان پوشاک ما به صورت جهادی اقدام به تولید ماسک برای مردم کردند، در حالی که بسیاری از صنوف خواب بودند.

درستی افزود: دولت باید بین کسانی که در شرایط بحرانی اقدام کردند با کسانی که فقط نگاه کردند تفاوت قائل باشد. درخواست ما از دولت و شخص آقای روحانی این است که برای حل مشکلات اصناف و کسب و کارهای متاثر از کرونا اقدام عاجل کنند.

وی در پایان تاکید کرد:‌ به اعتقاد من فروشنده و یا مغازه دار و یا همان واحد صنفی نمی تواند کالایی را احتکار کند. شما با یک تحقیق کوچک می توانید متوجه این موضوع شوید. یک واحد صنفی ۱۲ متری بعد از گذشت سالها و با وجود گران شدن چند برابری نرخ کالاها آیا توانسته واحد خود را به  ۱۶ متر افزایش دهد؟ در حالی که اگر نگاهی به دارایی داخلی و خارجی وادکنندگان و برخی تجار بنیدازید می بینید که در همه جای دنیا دفاتر نمایندگی داشته و انبارهای کالای متعدد دارند.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها