افزایش قیمت برنج ؛ علل و عوامل | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

افزایش قیمت برنج ؛ علل و عوامل

  • چهارشنبه 18 تیر 1399 19:26
  • شناسه 44083
افزایش قیمت برنج ؛ علل و عوامل

دبیر انجمن برنج ایران در گفتگو با شبکه ایران کالا درباره علل و عوامل افزایش قیمت برنج گفت: از سال 1398 سیلی که آمد روی کشت برنج در استان‌های شمال نه تنها تاثیر منفی نگذاشت بلکه باعث شد کشت برنج  افزایش هم یابد. 


علیزاده شایق افزود: بیشتر از آنچه فکر می‌کردیم این اتفاق افتاد و تولید برنج از دو میلیون و 150 هزار تن به دو میلیون و 450 هزار تن رسید.
وی افزود: استان‌های جنوب هم به زیر کشت رفتند و اکنون سطح زیر کشت خوبی دارند.
دبیر انجمن برنج ایران درباره مصرف سرانه هم گفت: به طور متوسط مصرف سرانه از 36 کیلوگرم به 45 کیلوگرم رسید. 
علیزاده شایق درباره واردات برنج هم گفت: با توجه به تولیدی که داریم و مصرف در کشور ، واردات بیشتر از حد مجاز بود که نباید قیمت‌ها با این واردات بالا برود بلکه باید کاهش هم بیابد.
وی با اشاره به نقش سازمان های نظارتی افزود: سازمان‌های نظارتی باید بیشتر نظارت کنند که قیمت ها بالاتر نرود ؛ دلیل خاصی برای بالارفتن قیمت وجود ندارد.
دبیر انجمن برنج ایران همچنین درباره اختلاف قیمت برنج در شهرستان و تهران گفت: وقتی برنج از شهرستان به تهران می‌رسد افزایش قیمت پیدا می کند. در این هفته بهترین برنج بدون ناخالصی حداکثر بین 20 تا 22 هزار تومان خرید و فروش می شود. اما در تهران درصدها خیلی بالاتر می‌رود.
شایق درباره مدیریت برنج های وارداتی هم گفت: این نوع برنج که اغلب با ارز 4200 تومانی وارد می شود با تعرفه ای که قبلا 40 درصد بود الان 4 درصد شده است که بااین امر باید قیمت برنج کاهش یابد. 
وی در جواب یکی از بینندگان که پرسیده بود « چکار کنیم که با افزایش نهادهای کشاورزی جلوی افزایش قیمت برنج را بگیریم» گفت: باید از تولید داخل استفاده کنیم. اغلب ماشین های کشاورزی  که وارد می شوند در داخل هم قابل ساخت هست و با حمایت از این صنعت گران  می‌توان ماشین آلات کشاورزی را در داخل تهیه کرد و قیمت برنج را هم کاهش داد.
وی درباره بانک‌های نشاء هم گفت: این بانک‌ها الان به دلیل اینکه حمایت لازم از طرف دولت نداشته اند متضرر شده اند. 
دبیر انجمن برنج ایران گفت: الان مصرف کود شیمیایی و سم پایین آمده ولی قیمت آنها در بازار زیاد است و کشاورزی که ناچار به استفاده از آن است روی قیمت محصولش تاثیر گذار است بنابراین وزارت جهاد کشاورزی باید مسئولیت تنظیم بازار باید داشته باشد و از کشاورز باید حمایت کند.
 

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها