دغدغه‌های تولیدکنندگان فرش دستبافت | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

دغدغه‌های تولیدکنندگان فرش دستبافت

  • سه شنبه 24 تیر 1399 20:02
  • شناسه 44163
دغدغه‌های تولیدکنندگان فرش دستبافت

تعهدات نیمایی راه نفس صادرات فرش دستباف را تنگ کرده است

زرینه کفش رئیس اتحادیه تولید‌کنندگان و بافندگان فرش دستبافت در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: صادرات فرش دستبافت وضع بسیار نابسامانی دارد.

زرینه کفش با اشاره به این که در دوسه سال گذشته صادرات فرش دستبافتی به یک دهم کاهش یافته است افزود: صادرکننده باید طی هفت ماه ارز حاصل از صادرات فرش دستبافت را به بانک مرکزی برگرداند و این درحالیست که در بسیاری از موارد صادر کننده زمان بیشتری برای برگرداندن ارز صادراتی نیاز دارد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات صادرکنندگان تعهدیست که به بانک مرکزی می‌دهند مبنی بر بازگشت ارز با قیمت نیمایی که بعد از یک سال فاصله بسیار زیادی با قیمت واقعی بازار دارد و صادرکننده با توجه به سیر صعودی قیمت ارز متضرر می‌شود.

زرینه کفش تأکید کرد: برداشته شدن همین دو مشکل می‌تواند کمک زیادی به رونق صادرات این محصول داشته باشد و به اعتقاد بنده تمام فرش‌های موجود در بازار به فروش خواهد رفت.

رئیس اتحادیه تولید‌کنندگان و بافندگان فرش دستبافت با بیان این‌که مشکلاتی که قوانین داخلی برای صادرات فرش دستبافت ایجاد کرده بسیار بیشتر از مشکلاتی است که ناشی از تحریم بوجود آمده گفت: صادرات فرش دستبافی که می تواند به بیش از یک میلیار دلار برسد اکنون به صفر نزدیک شده و این یک ضربه مهلک به اشتغال‌زایی و ارزآوری در این حوزه است.

وی ادامه داد: متأسفانه ایران از رقابت در بازار دنیا جا مانده و چین و هند با تقلید از فرش ایرانی به دنبال تصرف این بازار هستند که تا حدود زیادی هم موفق شده‌اند.

زرینه کفش نا متناسب بودن قوانین را یکی دیگر از معضلات این صنعت برشمرد و اظهار داشت: صادر کننده باید ارز خود را با قیمت نیمایی به بانک مرکزی تحویل دهد این در حالیست که تولید کننده فرش باید پشم وارداتی را با قیمت ارز بازار آزاد خریداری کند که کاملا نا معقول و برای تولید کننده و صادرکننده زیانده است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف در پایان با اشاره به این که بیش از یک میلیون بافنده شناسنامه‌دار داریم که متأسفانه هنوز دو سوم این افراد بیمه ندارند گفت: امیدوارم به زودی مشکل بیمه این افراد نیز حل شود تا شاهد رونق و اشتغال بیشتر در این حوزه باشیم.

 

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها