ظرفیت‌ها و مشکلات صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی  | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ظرفیت‌ها و مشکلات صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی 

  • سه شنبه 21 مرداد 1399 15:57
  • شناسه 44675
ظرفیت‌ها و مشکلات صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی 

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: از ابتدای سال تاکنون حدود 460 واحد به چرخه تولید برگشته‌اند که احیای اشتغال 8053 نفری را به دنبال داشته که نوید چرخیدن چرخ صنعت است.

آقای مصاحب درباره تعریف واحدهای کوچک و متوسط گفت:  بر اساس تعریف مرکز آمار کارگاه های  زیر ده  نفر کارگر خرد، بین ده تا 50 کوچک و 50 تا 100  نفر متوسط محسوب می شوند.
وی افزود: در شهرک‌های صنعتی در حال حاضر حدود 46 هزار واحد مستقر هستند و تعدادی هم غیر فعال هستند و بقیه بین سی تا صد درصد ظرفیت در حال فعالیت هستند.
وی درباره تعداد افراد حاضر در این واحدها هم گفت: از این میزان واحدها از پانزده نفر تا 400 نفر ( در صنایع بزرگ) مشغول فعالیت هستند.
شرایط ، تسهیلات و کمک ها 
آقای مصاحب درباره تسهیلات گفت: بحث کرونا ابتدا مانعی برای واحدهای تولیدی ایجاد کرد به خاطر پروتکل های که ابلاغ شد اما واحدهای بهداشتی و غذایی در آن زمان فعال بودند بعد از آن هم واحدها شروع به کار کردند.
وی با اشاره به تامین مالی واحدهای کوچک ومتوسط  گفت: نه تنها در کرونا بلکه در بخش عام در دفتر تامین مالی صنایع کوچک و متوسط شرایط را تسهیل می کنیم. 
معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی گفت: دو برنامه برای کمک به زنجیره تولید داریم که مورد اقبال هم قرار گرفته است. 
یکی از موارد تامین مالی زنجیره صنایع است با همکاری بخش خصوصی و تامین مالی بانک ملی پلتفرمی راه اندازی شده که واحدها از آن بهره مند شوند.  در طول زنجیره یک تامین کننده مواد اولیه ، یک تولید کننده و یک صادرکننده داریم.
برای تامین مالی این زنجیره تا سالیان اخیر به این ترتیب بوده که اینها مجبور بودند از بازار پول استفاده کنند. مثلا تهیه کننده مواد اولیه با وام 18 درصد برای شروع کار می گرفت، تولیدکنندگان هم برای خرید آن یک وام 18 درصد می‌گرفتند و در آخر صادرکننده هم  18 درصد دیگر وام می‌گرفت. 
اما در این مدل یک نقطه در زنجیره انتخاب می شود و تامین مالی صورت می گیرد و بین 23 تا 50 درصد کاهش قیمت تمام شده داریم. هم کالای رقابت پذیر عرضه می شود هم در طول زنجیره قرار می گیرد. 
در این مدل هر سه ثبت نام می کنند و خدماتش را ارائه می کنند. در این جا تولید کننده به عرضه کننده وصل می شود.
این مدل بعد از بحران اقتصادی اروپا رخ داد. وی تقاضا کرد واحدهای کوچک و متوسط در سامانه کسب و کار سککوک https://sakkook.ir/wiki ثبت نام کنند .
معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی گفت: رویکرد دیگر ما بازار سرمایه است که تابلو اس ام ای فراهم شده 
است. امسال محدودیت ها برطرف شده و حداقل 40 واحد در بازار سرمایه پذیرش می شوند. 
دغدغه ها 
آیا نگاهی به بحث تامین مواد اولیه شده است؟
معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی: با فرابورس پیگیری این موضوع هستند که واحدهای کوچک و متوسط از آن بهره مند شوند . اما در پلتفرم این فضا مهیا است که بتوانند نیاز مواد اولیه را پیگیری کنند. واحد های متوسط مثل صنایع بزرگ نمی توانند سفارش کلان بدهند.
برنامه سال جهش تولید
معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی: از برنامه های اصلی وزارت صمت بازفعال سازی 1500 واحد کوچک و متوسط است . علی رغم یک و ماه نیم ابتدای سال  تا 15 مرداد  462 واحد به چرخه تولید برگشته اند که احیای اشتغال 8053 نفری به دنبال داشته که نوید این است که چرخ صنعت در حال چرخیدن است و فضا به گونه ای است که دغدغه ای برای فروش محصولات نداریم.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها