زراعت و صنعت گیاهان دارویی فرصتی کم نظیر برای سرمایه گذاری | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

زراعت و صنعت گیاهان دارویی فرصتی کم نظیر برای سرمایه گذاری

  • سه شنبه 21 مرداد 1399 21:04
  • شناسه 44687
زراعت و صنعت گیاهان دارویی فرصتی کم نظیر برای سرمایه گذاری

گفتگو با دکتر زینلی مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص افزایش تولید گیاهان دارویی در کشور

دکتر زینلی مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: به گیاهانی که ماده موثره داشته باشند، برای درمان انسانها جانداران و گیاهان از آن استفاده شود و نام آن در فارماکوپه علمی ثبت شده باشد گیاه دارویی میگویند.

وی افزود: حدود 200 گیاه دارویی در فارماکوپه کشور ثبت شده است ولی 2200 گونه گیاهی داریم که به عنوان گیاه دارویی از آن نام برده می شود و 1728 گونه این گیاهان بومی کشور هستند.

زینلی ادامه داد: در صنعت عطاری حدود 300 گونه گیاهی داریم که 40 گونه آن زراعی شده اند و از آن 40 گونه 10 گونه در حال توسعه هستند و سه گونه آن توسعه یافته اند که زعفران، زیره سبز و گل محمدی با بالای 20 هزار هکتار سطح کشت سالانه برای کشور 450 میلیون دلار درآمد زایی دارد.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در دوسال اخیر تلاش کردیم با برندسازی، افزایش کیفیت محصول و ایجاد صندوق های سرمایه گذاری بازار این سه محصول در جهان را مدیریت کنیم تأکید کرد: بالاترین تولید زعفران در جهان را داریم و بیش از 90 درصد تولید زعفران در اختیار کشور است اما متأسفانه تجارت این محصول دست کشور اسپانیا است و از گردش مالی 8 میلیارد دلاری این گیاه تنها حدود 400 میلیون دلار ارزآوری نصیب ما می شود.

زینلی خاطر نشان کرد: در گل محمدی هم شرایطی مشابه زعفران را داریم و 70 درصد سطح زیر کشت جهان در اختیار ماست اما از 2 تا 4 میلیارد دلار گردش مالی این گیاه تنها 20 میلیون دلار وارد کشور می شود.

وی با اشاره به اینکه امسال به دنبال افزایش 25 هزار هکتار به سطح زیر کشت گیاهان دارویی هستیم گفت: زراعت و صنعت گیاهان دارویی فرصتی کم نظیر برای سرمایه گذاری و اشتغالزایی است.

زینلی در خصوص قیمت بالای این نوع گیاهان گفت: گران بودن برخی از گیاهان دارویی به دلیل کمبود تولید و افزایش تقاضا است و تا زمانی که تولید افزایش پیدا نکند سرمایه گذاری در این حوزه سود آور خواهد بود و به ارزآوری کمک خواهد کرد.

زینلی ادامه داد: گیاهان دارویی به صورت سنتی در عطاری ها عرضه می شود اما بیش از 4 هزار دارو داریم که گیاهان دارویی پایه آنها را تشکیل می دهد.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه قابلیت اشتغال زایی بالایی در کاشت و بهره برداری از گیاهان دارویی وجود دارد گفت: گیاهان دارویی قابلیت نگهداری در زمان طولانی را دارند و در صورتی که عصاره آنها در شرایط مناسب نگهداری شود چندین سال قابلیت استفاده دارد. 

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها