پایش ملی شرایط کسب و کار | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

پایش ملی شرایط کسب و کار

  • سه شنبه 29 مهر 1399 12:01
  • شناسه 46522
پایش ملی شرایط کسب و کار

گفتگو با آقای دوست محمدی رئیس مرکز آمار اقتصادی اتاق بازرگانی و تازه ترین آمارها از بخش تولید

دوست محمدی رئیس مرکز آمار اقتصادی اتاق بازرگانی در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: پایش ملی شرایط کسب و کار به صورت فصلی انجام می شود. متأسفانه در فصل تابستان شرایط بدتری نسبت به فصل بهار داشته ایم که نشان دهنده افت در برخی از مولفه های کسب و کار بوده است.

رئیس مرکز آمار اتاق بازرگانی اظهار داشت: در استانها فضای کسب و کار به لحاظ نحوه فعالیت ها متفاوت است به طوری که در استانهای کردستان کرمان و سیستان و بلوچستان بدترین شرایط کسب و کار و  در استانهای سمنان مرکزی و آذربایجانغربی بهترین شرایط کسب و کار را داشتهایم.

وی ادامه داد: در بخش خدمات فضای کسب و کار نسبت به صنعت و کشاورزی شرایط بدتری حاکم است. در بین کسب و کارهای مختلف فعالیت های ارتباطات و اطلاعات ، حمل و نقل و انبارداری و مددکاری بدترین شرایط و مشاغل حوزه های آموزش ، تولید صنعتی و سایر خدمات وضعیت بهتری را شاهد هستیم.

آقای دوست محمدی تشریح کرد: مهمترین مشکلاتی که حدود سه هزار فعال صنعتی به آن اشاره کرده اند اول غیر قابل پیش بینی بودن و تغییرات قیمتی مواد اولیه و محصولات دوم بی ثباتی سیاست ها، قوانین و مقررات و رویه های اجرایی ناظر بر کسب و کار و سوم دشواری تأمین مالی از بانک ها بوده است.

وی خاطر نشان کرد: فعالیت های خدماتی، تأمین جا و غذا و خدمات اداری و پشتیبانی بیشترین آسیب را از شیوع کرونا دیده اند و سه گروه مالی و بیمه، فعالیت آبرسانی و مدیریت پسماند و فعالیت های معدنی کمترین آسیب را از شیوع کرونا دیده اند. ولی به طور کلی شرایط مرتبط با کرونا در تابستان بهتر شده و کسب و کارها در حال منطبق کردن خود با شرایط کرونایی هستند ولی ضربه ای که کرونا به کسب و کارها خصوصا تولید زده زیاد و جبران نا پذیر بوده است.

دوست محمدی تأکید کرد: استان های اردبیل، خوزستان، لرستان و ایلام بیشترین آسیب و استان های سمنان، قم، فارس و قزوین کمترین آسیب را از شیوع کرونا دیده اند.

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها