تامین 65 درصد از نیاز گوشت کشور در لرستان/ قیمت گذاری دولت باعث ضرر برخی دامداران شده است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تامین 65 درصد از نیاز گوشت کشور در لرستان/ قیمت گذاری دولت باعث ضرر برخی دامداران شده است

  • شنبه 01 آذر 1399 17:22
  • شناسه 47380
تامین 65 درصد از نیاز گوشت کشور در لرستان/ قیمت گذاری دولت باعث ضرر برخی دامداران شده است

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی کشاورزی دامداران استان لرستان گفت: این استان در تولیدات بخش دامپروری در حوزه شیر حدود 4 درصد و در حوزه گوشت 65 درصد از نیاز کشور را تامین می‌کند.

بیرانوند، مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی کشاورزی دامداران استان لرستان در گفتگو با شبکه ایران کالا عنوان کرد: استان لرستان بیشتر جمعیت شاغل آن در حوزه کشاورزی و دامداری مشغول به کار هستند که 80 درصد آن در دامداری روستایی و 20 درصد در دامداری صنعتی مشغول به کار هستند. مجموعاً در دامداری روستایی حدود 550 هزار و 800 واحد دامداری با پروانه بهره برداری وجود دارد.

بیرانوند ادامه داد: اما بخش زیادی از دامداران دارای پروانه بهره‌برداری نیستند و که زیرمجموعه تعاونی‌ها و اتحادیه دامداران هستند. تعداد دامداران شاغل حدود 206 هزار نفر هستند که در این حوزه فعالیت می‌کنند.

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی کشاورزی دامداران استان لرستان گفت: این استان در تولیدات بخش دامپروری در حوزه شیر حدود 4 درصد از بخش نیاز کشور را تامین می کند که شامل 250 هزار تن است. در حوزه گوشت این عدد به 28 هزار تن در سال می‌رسد که 65 درصد از تولیدات کشور را شامل می‌شود. با توجه به نیاز کشور دولت اجازه صادرات گوشت به کشورهای خارجی را نمی‌دهد و حتی 150 هزار تن گوشت را وارد کشور می‌کند که این مقدار زیادی است.

وی افزود: پیشنهاد می‌کنم که دولت تولید کنندگان داخلی را حمایت کند و قیمت متناسبی را روی گوشت بگذارد تا تولید گوشت ادامه پیدا کند. در مورد افزایش قیمت شیر در دو مرحله افزایش مصوب داشتیم که به مراتب علوفه و مواد مصرفی مورد نیاز نیز افزایش داشته است. قیمت گذاری دولت موجب شده دامداران سود زیادی نکنند و برخی حتی ضرر کنند.

بیرانوند در پایان در خصوص سامانه بازارگاه گفت: در خصوص شفاف سازی، سامانه بازارگاه، سامانه بسیار خوبی است و دست دلالان را کوتاه کرده اما این سامانه جوابگوی نیاز کامل دامداران نیست.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اشتغال و بیکاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها