صنعت تولید مواد اولیه دارویی  | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

 صنعت تولید مواد اولیه دارویی 

  • شنبه 10 آبان 1399 15:55
  • شناسه 46786
 صنعت تولید مواد اولیه دارویی 

رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: تقریبا نزدیک به دویست شرکت داروسازی در کشور داریم که  داروی  تمام شده را تولید می کنند و 55 شرکت هم در تولید مواد موثر فعال هستند.

آقای اختراعی افزود: براساس آخرین به روزرسانی آماری 71/2 درصد کل مواد موثر صنایع دارویی در کشور تولید می‌شود.
رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی در خصوص صادرات دارو هم گفت: به دلیل اینکه ارز مورد نیاز این صنعت با ارز حمایتی تعیین می شود برای مواد موثری که ارزبری ندارند صادرات صورت می‌گیرد یا وقتی بیش از مواد مورد نیاز کشور تولید بشود صادرات انجام می‌شود. در حوزه تخصصی ارز با توجه به سیاست‌های مثبت وزیر بهداشت و حمایت از تولید داخل یکسالی است که اهمیت واردات مواد پایه تر در اولویت قرار گرفته که زنجیره تولید بیشتر با اتکا به توان داخلی انجام می‌شود.
اختراعی در خصوص ارزبری دارو هم گفت: از جهت ارزبری دو دسته از کالا ضرورت ارزبری دارد یکی فاکتورهای خونی و دیگری انسولین است که در گذشته کوتاهی‌هایی شده و الان برای مشتقات خونی حرکت‌های خوبی شده است و برای انسولین صنعت مونتاژ داریم . بخشی از مواد اولیه را وارد می کنیم و به علت بی مهری بنگاه‌های مرتبط وارد کننده با سه برابر قیمت واقعی انجام می‌شد و همچنین به دلیل شیطنت بنگاه های فروشنده مشکلاتی در انسولین کشور به وجود آمد .
انسولین خارجی قلمی و ویال تفاوتی با داخلی ندارد ، اکنون در سه گروه تولید می کنیم و انسولین قلمی هم امکان تولید داریم که در اختیار مردم قرار می گیرد.
وی تاکید کرد: در تامین دارو و برای دوری از ریسک کمبود آن در مسیر اصلاح هستیم و به زودی به نظام دارویی خوب  خواهیم رسید.
رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی در خصوص تفاوت داروی ایرانی و خارجی هم گفت: دارو به دلیل حساسیت و تولید ویژه ، داخلی و برند آن هیچ تفاوتی با هم ندارد چون استاندارد آن یکی است، دارو یا هست یا نیست و نباید تحت تاثیر نام آن قرار گرفت. بنگاه های دارویی در تبلیغات خود برخی را تحت تاثیر قرار داده اند و تجویز دارو با نام غیر ژنریک هم ممنوع است و ایجاد تقاضای القایی هم ممنوع است. 
اگر داروی ایرانی با قیمت یک پنجم داروی خارجی عرضه می شود هیچ مشکلی کیفی ندارد. هر دارویی تحت کنترل است و هیچ انحرافی در تولید آن وجود ندارد. نظارت بر کیفیت دارو به درستی انجام می شود.
تمام داروهای وارداتی  تحت لایسنس که مشابه داخلی دارند ظلم به مردم است و هیچ تفاوتی بین داروها نیست .

 

مطالب بیشتر از «اقتصاد سلامت»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها