آیین‌نامه ارائه تسهیلات 3 درصدی اشتغال‌زایی به زودی ابلاغ می‌شود | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

 آیین‌نامه ارائه تسهیلات 3 درصدی اشتغال‌زایی به زودی ابلاغ می‌شود

 • دوشنبه 22 آبان 1396 10:49
 • شناسه 11823
 آیین‌نامه ارائه تسهیلات 3 درصدی اشتغال‌زایی به زودی ابلاغ می‌شود

علی ربیعی از ابلاغ آیین‌نامه ارائه تسهیلات توسعه اشتغال روستایی از هفته آتی با نرخ 3 درصد خبر داد و در عین حال گفت: باید نرخ بیکاری از 12 درصد به 4 درصد برسد و سالانه 800 هزار ظرفیت جدید شغلی ایجاد شود.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  از ابلاغ آیین‌نامه ارائه تسهیلات توسعه اشتغال روستایی از هفته آتی با نرخ 3 درصد خبر داد و در عین حال گفت: باید نرخ بیکاری از 12 درصد به 4 درصد برسد و سالانه 800 هزار ظرفیت جدید شغلی ایجاد شود.

به گزارش شبکه ایران کالا، علی ربیعی درباره طرح‌های اشتغالی دولت، گفت: مهمترین برنامه ما تثبیت شغل است. وقتی رکود طولانی داریم؛ روی همه چیز تاثیر می‌گذارد. روی تثبیت شغل باید کار کنیم.

وی با تاکید بر اینکه کاهش فقر و اشتغال از برنامه دولت است و در چهار سال آینده به دنبال اشتغال توسعه ای ناشی از کارهای بزرگ هستیم افزود : در قالب طرح «روستا-تعاون» نیز ظرفیت های اشتغالزایی در روستاها پیگیری می شود. 
ربیعی گفت: آموزش در محیط کار واقعی از دیگر طرح های اشتغال زا است و بیشترین خدمات این طرح در حوزه اشتغال خدمات مولد و صنوف است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نرخ مصوب بانک مرکزی 18 درصد است و ما برای اینکه سرمایه گذاری راحت‌تر شود، نرخ را به 6 درصد رساندیم و از طریق سپرده‌گذاری بانک‌ها 3 درصد نرخ تسهیلات را پایین‌تر آوردیم تا به کسب و کارهای کوچک اختصاص دهیم . برای اینکه تعاونی‌ها پیشرو می شوند بانک توسعه تعاون را توسعه دادیم.
 وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: ما چهار گروه شامل موسسات، بانک‌ها و صندوق‌ها،نظارت و بخش‌ها را داریم که مهمترین آنها جهاد کشاورزی است.
وی ادامه داد: بحث خدمات و گردشگری هم مطرح است و اینها همه در کارگروه استان مطرح است و وام‌ها به آنها اختصاص می‌یابد؛ در حقیقت این وامها یا انفرادی یا گروهی هستند و ما برای این طرح وظیفه بازاریابی را هم پیش بینی کرده‌ایم و بخش صنعت و معدن وظیفه هم پوشانی آن را بر عهده گرفته است.

هفته آینده؛ زمان اجرای طرح توسعه اشتغال روستایی
ربیعی گفت: این طرح از هفته آینده اجرا می‌شود و ما از طریق رسانه‌ها اطلاع‌رسانی خواهیم کرد و در شهرها و روستاهایی که که معادن دارند سرمایه را به افراد بر اساس مهارت اختصاص می دهیم و در روستاها به شرکت‌هایی که می‌توانند، اشتغال ایجاد کنند.

ربیعی افزود: برای ما چند استان که درآمدشان کمتر است در اولویت هستند؛ صنعت هایی مثل مبل، فرش و پوشاک حتی کشاورزی و گیاهان دارویی هم جز رشته های پر کشش اشتغال بررسی شده است.
وی با اشاره به اینکه سیاست گذاری برای ایجاد اشتغال نیاز به طرح‌ها و ایده‌های جدید دارد، گفت: رشد اقتصادی همراه با اشتغال نیاز به تمرکز در حوزه های اقتصادی است که اشتغال مردم و رونق کسب و کار پایدار را به دنبال داشته باشد.
 نرخ بیکاری باید به 4 درصد برسد

وی تاکید کرد: نرخ بیکاری ما 12 درصد است که بر اساس برنامه‌ها باید به 4 درصد برسد و اکنون سالانه 800 هزار بیکار تحصیل کرده به جامعه افزوده می شود؛ ما امسال 400 هزار شغل اولی داشتیم و یکی از برنامه‌های ما این است که آنها را رسمی کنیم و پیش بینی ما این است که آنها را به 700 هزار شغل برسانیم.
وی افزود: دفترچه های اول من را امیدوار کرده است و بخشی از آن متعلق به تسهیلات و صادرات است.
 وی با اعتقاد به نقش نظارتی دولت در بحث اشتغال، افزود: توسعه صادرات و حضور در بازار منطقه ای باید بر اساس نیاز بازار های جهانی و حضور مستمر باشد.

* فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دنبال شغل دولتی نباشند
ربیعی درباره بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، گفت: باید کار فرهنگی هم بکنیم تا فارغ التحصیلان دانشگاهی فقط دنبال کار دولتی نباشند؛ البته حق می دهم که همه شغل آبرومند متناسب با تحصیلات خود داشته باشند اما در این میان باید شرایط را هم در نظر گرفت.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها