مرحله نخست سامانه جامع نظارتی بازار سرمایه عملیاتی شد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

مرحله نخست سامانه جامع نظارتی بازار سرمایه عملیاتی شد

 • سه شنبه 30 آبان 1396 09:34
 • شناسه 12065
مرحله نخست سامانه جامع نظارتی بازار سرمایه عملیاتی شد

با سامانه نظارت بر بازار، قابلیت استفاده از بروزترین روش ‌ها و استاندارد های نظارتی بورس ‌های مطرح دنیا فراهم شده است.

 

در آستانه پنجاهمین سالگرد تاسیس بازار سرمایه، مرحله نخست سامانه جامع نظارتی این بازار، به بهره برداری عملیاتی رسید.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار ، شاپور محمدی، رئیس این سازمان با اعلام این خبر گفت: با سامانه نظارت بر بازار، قابلیت استفاده از بروزترین روش ‌ها و استاندارد های نظارتی بورس ‌های مطرح دنیا فراهم شده است.
دبیر شورای عالی بورس با بیان اینکه این سامانه در مدت بیش از 10 ماه در دو مرحله جداگانه اجرایی شد، افزود: مرحله نخست طرح در 5 ماه با هدف تهیه طرح مفهومی شناخت نیازمندی ‌های حوزه ‌های مختلف نظارتی و مستند سازی آنها در تیر به اتمام رسید و در مرحله بعدی ، پیاده‌ سازی سامانه در سازمان بورس،ازمایش مختلف عملیاتی و فنی و انطباق با قوانین و مقررات موجود انجام شد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اجرای این طرح نمونه بارزی از کار گروهی موفق و هماهنگ است، گفت: مجموعه‌ های مختلف نظارتی بازار سرمایه کشور شامل اداره نظارت بر بازار سازمان بورس، شرکت بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران و بورس کالای ایران در قالب تیم کسب و کار پروژه و همچنین شرکت های مدیریت فناوری اطلاعات بورس تهران، رایان بورس و مدیریت فناوری اطلاعات سازمان بورس در قالب تیم فنی و از طریق ارتباط بسیار نزدیک توانستند در نهایی شدن این پروژه ایفای نقش کنند.
محمدی به مهم ترین ویژگی‌ های این سامانه اشاره کرد و گفت: افزوده شدن الگوهای جدید کشف ناهنجاری‌ های حوزه بازار سرمایه به مجموعه رویه های فعلی در کنار استفاده از جدیدترین شیو‌ه های شناسایی تخلف در حوزه معاملات و سفارش به صورت نظام مند از ویژگی های این سامانه نظارتی است.
وی ادامه داد: همچنین امکان بازسازی روند رویداد های مرتبط با معاملات و سفارش ها در جزئی ترین سطح ممکن و قابلیت تطبیق با نرم ‌افزارهای هسته معاملات با سرعت بسیار بالا و بکارگیری جدیدترین امکانات سخت افزاری از دیگر مزیت های این سامانه است.
محمدی ابراز امیدواری کرد با استفاده از این سامانه، کارآیی در بورس افزایش پیدا کند و حرکت در مسیر معاملات منصفانه هموار شود.

معاملات بلوکی هدفمند ممنوع است.

رئیس سازمان بورس بار دیگر بر ممنوع بودن معاملات بلوکی تاکید و اعلام کرد: با افرادی که معامله بلوکی اغوا کننده و گمراه کننده می کردند ، برخورد شده است.

 سفارشی که برای فروش یا خرید بخش بزرگی از یک نوع اوراق بهادار نظیر سهام یک شرکت ثبت می‌ شود، معامله بلوکی نام دارد. معاملات بلوکی شامل تعداد زیادی از سهام یا اوراق مشارکت است که با یک قیمت تعیین شده بین طرفین خریدار و فروشنده خارج از بازارهای بورس یا فرابورس، برای کاهش تأثیر چنین معامله بزرگی بر قیمت جاری سهام در بازار انجام می‌شود.
 معاملات بلوکی با عنوان «سفارش های بلوکی» هم شناخته می‌شود.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • تیزر شرکت رابط صنعت كوشا

  پیشران

  تیزر شرکت رابط صنعت كوشا (27)

  شرکت رابط صنعت كوشا تولیدکننده قطعات خودرویی در حیطه فورج سردو گرم و ماشینکاری cnc تولید انواع مهره جوشها و مهره های خاص

 • شرکت رابط صنعت كوشا

  پیشران

  شرکت رابط صنعت كوشا (27)

  شرکت رابط صنعت كوشا با هدف تامين قطعات صنعتي و قطعات خودرو از سال 1376 فعاليت خود را در شهرک صنعتی پرند استان تهران آغاز کرد.چشم انداز شرکت رابط صنعت کوشا رسیدن به سطح شرکتهای متوسط در زمینه تولید قطعات در زنجیره تامین و خودرو- پيشرو در زمینه مهندسی معکوس و داخلی سازی قطعات با مدیرت در کاهش قیمت تمام شده و افزایش کیفیت است

 • تیزر توسعه صنعت صفدریان

  پیشران

  تیزر توسعه صنعت صفدریان (33)

  شرکت توسعه صنعت صفدریان طراحی و تولیدکننده انواع قطعات و تجهیزات صنعتی و انتقال قدرت در کیلومتر ۱4جاده تهران – سمنان و شهرک صنعتی پایتخت با همت کارآفرین آن آقای صفدریان به کار فعالیت در زمینه طراحی و تولید انواع قطعات و تجهیزات صنعتی و انتقال قدرت مشغول است

 • تیزر شركت دانا بسپار

  پیشران

  تیزر شركت دانا بسپار (59)

  شركت دانابسپار با 120نفر نیرو و با در اختيار داشتن تجهيزات و ماشين الات مدرن در بخشهاي تزريق پلاستيك،تزريق لاستيك، قالب‌گيري و مونتاژ محصولات توليدي از قبيل در باك خودرو، انواع سوپاپ‌هاي ایمنی سوخت رسانی و ضربه گیر و گردگیرها تولید میکند دانابسپار به دليل توجه ويژه به امر نوآوري و كيفيت محصولات و اخذ گواهی سيستم هاي كيفي همواره به عنوان يك شركت مطمئن براي مشتريان خود مطرح بوده و با اتمام تلاش سعی در نیل این هدف مهم دارد

 • بیست و نهم دی ماه 99

  پیش گشایش

  بیست و نهم دی ماه 99 (65)

  بازار متاسفانه از تحلیل خارج شده و به نطر میرسه که زیاد قابل پیش بینی نیست در روز شنبه شاخص کل با افت نزدیک 43 هزار واحدی کانال 1 میلیون و 200 خود را از دست داد. کارشناس ها آقایان قاسمی و نصیرزاده

آخرین خبرها