تنزل برخی شاخص های فضای کسب و کار در ایران | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تنزل برخی شاخص های فضای کسب و کار در ایران

  • سه شنبه 07 آذر 1396 10:01
  • شناسه 12346
 تنزل برخی شاخص های فضای کسب و کار در ایران

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از ورود پارلمان بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی استانی برای توجه جدی به استارتاپ ها و کسب و کارهای نوین با هماهنگی و همکاری سازمان های ذیربط خبر داد.

ورود اتاق بازرگانی ایران به موضوع استارتاپ ها

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از ورود پارلمان بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی استانی برای توجه جدی به استارتاپ ها و کسب و کارهای نوین با هماهنگی و همکاری سازمان های ذیربط خبر داد.

 

به گزارش شبکه ایران کالا و به نقل از ایرنا ،  «غلامحسین شافعی» امروز (سه شنبه) در نشست هیات رئیسه اتاق ایران با «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در محل اتاق ایران افزود: رشد فناوری های نوین و توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات به سرعت در حال تسخیر عرصه ها و فعالیت های مختلف اقتصادی در سطح جهان است و ارتقای بهره وری و کارایی در گرو توسعه این بخش است.
به گفته این مقام مسئول، اگر تا دیروز نام هایی همچون جنرال موتورز، سونی، سامسونگ و ... به عنوان شرکت های بزرگ در جهان مطرح بود، به فاصله کوتاهی شرکت های بزرگ و تاثیرگذار به گوگل، مایکروسافت، آمازون و ... تغییر یافته است.
وی تاکید کرد: باید در ایران نیز ضمن حرکت در این راستا، در زمینه جبران مافات کرده و با هماهنگ کردن اقتصاد کشور با فناوری های نو، متناسب با آن رو به جلو حرکت کنیم.
شافعی ادامه داد: همگام با این مساله، باید نیروهای جوان کشور را دریافته و نسبت به بهبود فضای کسب و کار اقدام کنیم؛ هرچند مقاومت هایی نیز در این راستا وجود دارد.
وی ابراز امیدواری کرد بخش خصوصی به عنوان مجریان اصلی این عرصه به حساب آمده و نظراتشان بویژه از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مود توجه قرار گیرد.
شافعی خواستار آن شد که آرا و نظرات تشکل های مربوطه در اتاق ایران در سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها در نظر گرفته شده و گنجانده شود تا در اجرای برنامه ها با مشکل مواجه نشویم.

* تنزل برخی شاخص های فضای کسب و کار در ایران
«حسین سلاح ورزی» نایب رئیس اتاق ایران نیز در این نشست اظهار داشت: در گزارش اخیر سهولت فضای کسب و کار در 190 کشور نشان می دهد 119 کشور دستکم یک اقدام اصلاحی، 70 درصد 2 اقدام اصلاحی و 65 درصد کشورها سه اقدام اصلاحی در بهبود فضای کسب و کارشان به انجام رسانده اند.
به گفته وی، اما مطابق بررسی ها برخی شاخص های فضای کسب و کار کشورمان بهبود و در برخی دیگر از شاخص ها تنزل داشته ایم و در مجموع به نظر می رسد مشکل جدی در زمینه اهمیت دادن به فضای کسب و کار داریم.
سلاح ورزی با اشاره به گام های اساسی دولت یازدهم در پیش بینی پذیر کردن اقتصاد، یادآوری کرد: اکنون و در دولت دوازدهم شاهد افزایش دخالت های دولت هستیم و تصمیم های نوسانی و متعارض افزایش یافته است.
وی بطور نمونه به سخنان اخیر معاون اول رئیس جمهوری در لزوم استفاده از ساز وکارهای اقتصادی برای تنظیم اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: با این حال به فاصله کوتاهی از این اظهارات، و پس از ابلاغ دستورالعمل اصلاح قیمت نان، این تصمیم لغو شد.
سلاح ورزی با انتقاد از قیمت گذاری تعرفه اینترنت، تصریح کرد: وظیفه دولت قیمت گذاری نیست بلکه سیاست گذاری و نظارت بر کیفیت کار است و اگر بتوانیم شرایط را برای فضای رقابتی فراهم کنیم، بهترن راهکار برای توسعه و تنظیم اقتصاد است.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها