مخالفت شورای‌عالی شهرسازی با طرح‌های انتقال آب ناکارآمد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

مخالفت شورای‌عالی شهرسازی با طرح‌های انتقال آب ناکارآمد

 • چهارشنبه 22 آذر 1396 12:45
 • شناسه 12932
مخالفت شورای‌عالی شهرسازی با طرح‌های انتقال آب ناکارآمد

وزیر راه و شهر سازی گفت : وزارت راه و شورای‌عالی شهرسازی با تمامی طرح‌های انتقال آبی هزینه‌بر، مخالفت خواهد کرد.

وزیر راه و شهر سازی گفت : وزارت راه و شورای‌عالی شهرسازی با تمامی طرح‌های انتقال آبی هزینه‌بر، مخالفت خواهد کرد.

تدوین برنامه عملیاتی کاهش مصرف انرژی و آب در حوزه شهرسازی و ساختمان/ بررسی تغییرات اقلیمی و تاثیر آن بر طرح‌های توسعه‌ای/ مخالفت شورای‌عالی با طرح‌های انتقال آب ناکارآمد و بارگذاری‌های بیش از حد

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از وزارت راه؛ عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در دوازدهمین جلسه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران اظهار کرد: نامه‌ای در رابطه با بحث تغییرات اقلیمی و تاثیری آن بر توسعه از سوی وزارت راه و شهرسازی به روسای قوای سه‌گانه ارائه شده و در آن نامه موضوع از منظر آمایش سرزمین و طرح‌های کالبدی و نیز صرفه‌جویی در مصرف انرژی، تغییرات اقلیمی و تاثیر آن بر توسعه موردتوجه قرار گرفته است.

آخوندی در ادامه تاکید کرد: در بحث صرفه‌جویی انرژی نباید از مباحث خرد شروع کرد، بلکه باید موضوع صرفه‌جویی در مصرف انرژی را به صورت کلان مورد توجه قرار داده و در نحوه طراحی‌شهری و مباحث ساختمان و شهر آنها را عملیاتی و اجرایی کرد.

در ادامه عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: در نامه به روسای سه قوه کشور ، دو پیشنهاد را مورد توجه قرار داده‌ایم. اولین پیشنهاد آن است که در تهیه طرح‌های توسعه، ظرفیت و توان‌ تاب‌آوری مناطق را موردتوجه قرار دهیم و از بارگذاری‌های تولیدی، جمعیتی و خدماتی بیش از توان طبیعی مناطق آسیب پذیر جلوگیری کنیم و در زمان تهیه طرح‌های توسعه ای که مستلزم انتقال وسیع آب از یک حوزه آب‌ریز به حوزه آب‌ریز دیگر است که باید کلیه جوانب موردتوجه قرار گیرد و تا حد مطلوب از اینگونه اقدامات که می‌تواند پیامدهای جبران‌ناپذیر زیست‌محیطی را به دنبال داشته باشد، ممانعت به عمل آید.

همچنین وزیر راه و شهرسازی خطاب به نماینده وزارت نیرو؛ اعلام کرد: وزارت راه و شهرسازی و شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران با تمامی طرح‌های انتقال آب که هزینه‌بر است و آنهایی که واقعا از جهت آمایش سرزمین تاثیرات گسترده‌ای در جابه جایی جمعیت دارد و خلاف ظرفیت‌های طبیعی مناطق مختلف کشوربوده ، مخالفت خواهد کرد.

وی در ادامه  یادآور شد: وزارت نیرو می‌تواند تمامی طرح‌ها را که در رابطه با توسعه شهری است، در شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران مطرح کند.

آخوندی افزود: دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران مکلف است نسبت به تدوین برنامه‌های عملیاتی کاهش مصرف آب و انرژی در حوزه‌های شهرسازی و ساختمان ظرف مدت ۴ ماه اقدام کرده و نتیجه را جهت تصویب به شورای‌عالی و نهایی تصویب در هیأت وزیران ارائه کند.

در ادامه وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: وزارت نیرو موظف است طرح‌های در دست بررسی و اقدام را ظرف ۳ ماه آینده در شورای‌عالی طرح کند.

آخوندی در بحث ساختمان نیز گفت: ساختمان  بعد از آنکه امکان تامین سرمایش و گرمایش توسط برق به ایران آورده شد اما متاسفانه معماری ایران رابطه اش را با اقلیم قطع کرده است. 

وی در ادامه افزود : زمانیکه به شهرهای کویری و یا سایر مناطق کشور می‌رویم، شاهد تغییر الگوهای معماری منطبق با اقلیم هستیم. به عنوان نمونه در گذشته در کرمان، تمامی خانه‌ها به گونه ای ساخته می‌شد که داشتن زیرزمین یکی از موارد مهم آن بود و حالا شاهد آن هستیم که  ساخت زیرزمین از معماری ایرانی به کل حذف شده است. ساختمان‌ها همه چهارطرف بود تا از تابش خورشید در گرما حداکثر استفاده را کند و در برابر گرما نیز محافظ باشد.

آخوندی با بیان اینکه اکنون شاهد از بین رفتن رابطه معماری مناطق کویری هستیم، گفت : چندی پیش به کرمان رفتم و شاهد آن بودم که سقف برخی از ساختمان‌ها را شیروانی فلزی کرده‌ و بدین جهت در فضای خانه، گرما بیش از اندازه تولید می شود و توجیه شان نیز این است که ساختمان را با اسپیلت خنک می کنیم. 

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با بیان اینکه در جنوب کشور نیز شاهد همین وضعیت هستیم، افزود: در مسکن مهر بندرعباس نیز رابطه تمامی واحدهای مسکونی مهر بندرعباس با اقلیم صفر است و ما این مساله را در بوشهر و سایر نقاط نیز داریم.

آخوندی در ادامه تصریح کرد: حذف رابطه معماری با اقلیم منجر به مشکلاتی غیرقابل جبران خواهد شد. با قطع برق در بوشهر و بندرعباس به دلیل گرمای بیش از اندازه، امکان زندگی در این شهرها نبوده و یا بسیار دشوار و طاقت فرساست ، بنابراین معماری جدید رابطه‌ای با اقلیم ندارد.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: ما باید از منظر معماری و شهرسازی موضوع صرفه‌جویی در مصرف انرژی را موردتوجه قرار دهیم.

آخوندی بیان کرد: طرح‌های انتقال آب در چهارچوب مصوبه‌های شورای‌عالی آب، مستلزم داشتن مصوبه شورای‌عالی معماری و شهرسازی است.

در پایان وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از اینکه ظرفیت جمعیت‌پذیری شهرها بدون توجه به ظرفیت‌های طبیعی افزایش یافته است، گفت: متاسفانه با فرض انتقال آب و برق ظرفیت طبیعی در آمایش سرزمین در ایران مفهوم خود را از دست داده است. 

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها