طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل، گام بزرگ دولت برای بهبود محیط زیست | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل، گام بزرگ دولت برای بهبود محیط زیست

  • دوشنبه 16 بهمن 1396 12:07
  • شناسه 14599
طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل، گام بزرگ دولت برای بهبود محیط زیست

آقای روحانی در همایش طرح های نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای، درون شهری و اشتغالزایی با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و فرا رسیدن ایام مبارک دهه فجر افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی ایران قدرت های بزرگ که منافعشان در خطر افتاده بود و برخی کشورهای منطقه نگران شدند و هنوز هم نگرانند و می خواهند از ملت ایران انتقام بگیرند. 

 

پیروزی انقلاب یک معجزه بود

به گزارش شبکه ایران ، آقای روحانی در همایش طرح های نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای، درون شهری و اشتغالزایی با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و فرا رسیدن ایام مبارک دهه فجر افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی ایران قدرت های بزرگ که منافعشان در خطر افتاده بود و برخی کشورهای منطقه نگران شدند و هنوز هم نگرانند و می خواهند از ملت ایران انتقام بگیرند. 
رئیس جمهور گفت: خوشبختانه پیروزی ملت ایران در طول 39 سال گذشته عامل تحرک و نشاط ما بوده است. 
وی افزود: غیر از حضور مردم در راهپیمایی باشکوه 22 بهمن دولت ها هم تلاش کردند هدیه ای برای مردم در دهه فجر داشته باشند و تعدادی از طرح های مهم در این روزها به بهره برداری برسد. 
آقای روحانی با اشاره به سختی هایی که بر امام راحل در دوران تبعید گذشت تصریح کرد: اگر حضور مردم نبود امکان نداشت یک انقلاب مردمی در مقابل قدرت های بزرگ و رژیم طاغوت بایستد.

 

طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل، گام بزرگ دولت برای بهبود محیط زیست

رئیس جمهور، توسعه حمل و نقل عمومی و کنترل تردد انواع خودروها را عامل مهمی در بهبود محیط زیست دانست و با تاکید بر اینکه طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل گام بزرگ دولت برای بهبود محیط زیست است، گفت: رفاه و آلودگی هوا همراه با صنعتی شدن است اما محیط زیست و سلامت مردم باید اولویت اصلی باشد.
آقای روحانی روز دوشنبه در همایش طرح های نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای ودرون شهری و طرح های اشتغال زایی، با بیان اینکه خودروهای فرسوده باید بطور کامل از رده خارج شوند، اظهارداشت: ما برای نوسازی خودروهای فرسوده، علاوه بر محیط زیست به صرفه جویی انرژی هم توجه داریم.
وی در این مراسم که با حضور جمعی از وزرا، معاونان رئیس جمهور، استانداران، مسئولان دستگاه‌های ذیربط و فعالان اقتصادی در بخش صنعت خودرو و حمل و نقل برگزار شد، ضمن تبریک ایام‌الله دهه فجر به ملت ایران، گفت: اگر حضور، فداکاری، ایثار، ایستادگی و استقامت مردم نبود، امکان نداشت انقلاب مردم در برابر رژیم شاه که همه قدرت‌های جهانی از او پشتیبانی می‌کردند و همه توانشان را علیه مردم بکار گرفته بودند، پیروز شوند.
رئیس جمهور با اشاره به جلوگیری از سخنرانی امام در عراق توسط صدام و ممانعت از ورود امام به کویت، گفت: هنگامی که امام(ره) تصمیم می‌گیرد به فرانسه برود در حقیقت آنها نمی‌دانستند چه شخصیتی وارد این کشور شده است چرا که براساس عرف آن روزها هر ایرانی که وارد فرانسه می‌شد، سه ماه ویزای این کشور را برایش در نظر می‌گرفتند و شاید اگر از قبل معلوم بود که امام با آن شخصیت سیاسی و دینی قرار است به فرانسه برود، از سفر به این کشور نیز ممانعت می‌کردند.
آقای روحانی خاطر نشان کرد: در آن روزها همه دنیا دست به دست همه داده بودند که این انقلاب موفق نشود، ضمن اینکه وقوع انقلاب یک غافلگیری عمومی در سطح جهان بوجود آورد، چرا که هیچ کس تصور نمی‌کرد، نهضتی که به رهبری یک مرجع و شخصیت دینی پایه‌گذاری شده و مردم حاضر در مساجد و حسینیه‌ها آن را دنبال می‌کنند، به پیروزی برسد و از این متد، پیروزی حاصل شود.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه رژیم شاه در آن دوران به نیروی مسلح و ارتش تکیه کرده بود و تصور می‌کردند در نهایت این انقلاب با کشتار مردم تمام می‌شود گفت: آنها نمی‌دانستند ارتش به جز عده‌ای از سران آن، مردمی هستند و وقتی می‌بینند مردم خواسته‌ای دارند در جهت خواسته آنها حرکت می‌کنند.
وی با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی یک معجزه تاریخی و سیاسی بود، افزود: به واسطه این انقلاب برخی از کشورهای منطقه عصبانی و از آینده خود نگران شدند و منافع قدرت‌های بزرگ به خطر افتاد و این در حالی است که بدخواهان انقلاب پس از گذشت 39 سال هنوز رها نکرده اند و می خواهند از ملت ایران انتقام بگیرند.
رئیس جمهور اظهار داشت: خوشبختانه پیروزی انقلاب و دهه فجر در طول 39 سال گذشته عامل تحرک و نشاط ما بوده است و دولت‌ها همواره تلاش کردند تا در این ایام هدیه‌ای برای مردم داشته باشند و کوششی که برای بهره‌برداری از پروژه‌های مختلف در سطح کشور انجام می‌شود، از آثار مبارک انقلاب است که ما را وادار می‌کند با نشاط بیشتری وارد عمل شویم.
آقای روحانی با اشاره به اینکه کشور ما همانند سایر نقاط جهان مزایا و نعمات فراوان و مشکلاتی دارد، گفت: ایران ملتی بزرگ و فهیم دارد که در تاریخ قبل و بعد از اسلام تمدن‌ساز بوده است و وقتی اسلام وارد این سرزمین شد مردم ایران آن را با اشتیاق پذیرفته‌اند و دلیل آن این است که تا به امروز بهترین مفسران قرآن و سیره اهل بیت(ع) و بهترین لغت‌دان‌های صرف و نحو و ادبیات عربی از ایرانی‌ها هستند و این نشان می‌دهد که این ملت عاشق دین اسلام است.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه حدود یک میلیارد نفر از مسلمانان جهان در کشورهای شرقی ایران حضور دارند، گفت: اسلام از دروازه ایران به این کشورها منتقل شده است چرا که ملت ایران به اسلام معتقد بوده و بار مسئولیت نشر آن را خود برعهده گرفته است.
وی با بیان اینکه ما در کشور امتیازات بزرگی مانند ملت بزرگ و منابع و جایگاه جغرافیایی ویژه در قلب منطقه در اختیار داریم، افزود: راه آهن چابهار به زاهدان با اتصال به شبکه سراسری می‌تواند به یک شاهراه بزرگ بین‌المللی تبدیل شود.
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه جایگاه ترانزیتی ایران یکی از مزایای فوق‌العاده کشور بشمار می‌رود، گفت: گسترش صنعت در عین حالی که رفاه و پیشرفت را به دنبال دارد، مشکلات و آلودگی‌هایی هم به همراه می‌آورد که در این راستا صنعتگران بیشترین مسئولیت را برای رفع این مشکلات و حفظ محیط زیست برعهده دارند.
آقای روحانی با بیان اینکه محیط زیست موضوع بسیار حائز اهمیت بشمار می‌رود، گفت: مردم در شرایط آلودگی با سختی‌های بسیاری مواجه می‌‌شوند و نمی‌توانند زندگی عادی خود را دنبال کنند و ما نمی‌توانیم در برابر این مشکلات بی‌تفاوت باشیم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز در دنیا کشورهایی هستند که در شرایط آلودگی چند روز اجازه تردد خودرو نمی‌دهند، ادامه داد: اگر در کشور ما ناوگان حمل و نقل عمومی شرایط لازم و امکانات مناسب را برای ارایه سرویس قابل قبول داشته باشد، می‌توانیم به جای آنکه مدارس را تعطیل کنیم، تردد خودروها را محدود نماییم.

 

طرح نوسازی خودروهای فرسوده با پرداخت 50 درصد قیمت از جانب رانندگان

رئیس جمهور از اجرای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل و تعویض خودروهای فرسوده با پرداخت حدود 50 درصد قیمت خودروهای جدید از جانب رانندگان این خودروها خبر داد.
آقای روحانی پس از بازدید از نمایشگاه تولیدات نمونه داخلی در حوزه حمل و نقل جاده ای و بین شهری بود در جمع خبرنگاران درخصوص طرح نوسازی خودروها گفت: این طرح پایه اصلی اش به صنعت داخلی مربوط می شود تا بتواند ناوگان حمل و نقل را با خودروهایی که تولید می کند نوسازی کند.
وی افزود: در بازدید از این نمایشگاه دیدیم که انواع بسیار خوبی از خودروها شامل اتوبوس، کامیون و کامیونت تولید می شود که از مدل های تولیدی است که همزمان در دنیا استفاده می شود گرچه بخشی از آن را به صورت سی کی دی وارد می کنیم و بخشی در داخل ساخته می شود.
آقای روحانی این خودروهای تولیدی در داخل را بسیار مجهز و راحت برای رانندگان و نیز قابل اعتماد و اطمینان آور برای جاده ها دانست.
رئیس جمهور تاکید کرد: طرحی که دولت برای نوسازی ناوگان حمل و نقل می خواهد اجرا کند اینگونه است که همه سازندگان خودرو باید با تمام ظرفیت کار و در این زمینه قرارداد جدید با خارجی ها امضا کنند البته یکی از شرایط ما این است که باید سهم داخلی بالا برود.
وی گفت: وقتی عدد بالا برود قیمت این خودروها نیز تا حدی کاهش می یابد و تضمین ما این است که بتوانیم بخشی که خرید خارجی دارند بانک مرکزی تضمین کند.
آقای روحانی افزود: در داخل نیز کسانی که می خواهند خودرو بخرند و خودروی فرسوده شان را تحویل بدهند حدود 50 درصد قیمت را پرداخت می کنند 20 درصد آورده خودشان است و 30 درصد هم بانک ها تأمین می کنند.
رئیس جمهور گفت: اگر از همه ظرفیت ها استفاده کنیم می توانیم 3 تا 4 سال خودروهای فرسوده آلاینده را از رده خارج کنیم.
وی افزود: اکنون در جلسه گفته می شد که کامیون هایی داریم که 70 سال از عمرش گذشته است که بسیار آلاینده هستند یکی از رانندگان باسابقه حمل و نقل برون شهری می گفت برخی از این خودروهای قدیمی به ازای هر 100 کیلومتر مسافت 65 لیتر گازوئیل مصرف می کنند اما وقتی خودروهای نو جایگزین شود مصرف سوخت تا 25 لیتر کاهش می یابد که این صرفه جویی بسیار خوبی است.
آقای روحانی گفت: کمکی که برای تعویض این خودروهای فرسوده می شود و وزارت نفت آن را تأمین می کند از محل صرفه جویی در مصرف سوخت خودروهاست.
رئیس جمهور اجرای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل را از نظر حفظ محیط زیست و افزایش امنیت سفر برای مردم و رانندگان و شرکت های حمل و نقل مبارک دانست.
وی افزود: با اجرای این طرح خودروهای فرسوده در بازه زمانی کوتاهی تعویض می شوند و ناوگان جدید وارد خواهد شد و جایگاه حمل و نقل بین المللی ما نیز ارتقا خواهد یافت.
آقای روحانی ابراز امیدواری کرد با افزایش تولید خودروهای داخلی بتوانیم تولیداتمان را صادر کنیم.
رئیس جمهور، اشتغالزایی، افزایش صادرات، حفظ محیط زیست، نجات جان مردم و مسافران و رضایت رانندگان را از آثار طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل برشمرد که دولت دوازدهم همه تلاشش را برای اجرای آن به کار خواهد گرفت.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها