تهدید خطر جنگ ارزی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تهدید خطر جنگ ارزی

  • سه شنبه 07 فروردین 1397 10:59
  • شناسه 16318
تهدید خطر جنگ ارزی

یک اقتصاددان می‌گوید در بحث حمایت از کالای ایرانی مسئولان نقش پررنگ تری نسبت به مردم ایفا می‌کنند، با این حال هر دو باید دست به دست هم دهند چراکه استفاده از کالای خارجی آسیب جدی شیوع فرهنگ وارداتی، از بین بردن بازار اشتغال و خطر ایجاد جنگ ارزی را در صورت دلاریزه شدن اقتصاد به دنبال دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالابه نقل از ایسنا،  شقاقیدرباره نامگذاری سال ۱۳۹۷ توسط مقام معظم رهبری با عنوان "حمایت از کالای ایرانی" گفت: شعاری که رهبر انقلاب برای سال ۱۳۹۷ انتخاب کرده است در راستای شعارهای سال‌های اخیر بوده است، این شعار در جهت اقتصاد مقاومتی است و یکی از مهمترین شعارهایی که در سال‌های گذشته مطرح شده است.

او در اهمیت این شعار افزود: اقتصاد ایران با سه چالش اساسی روبروست، ابتدا اینکه وقتی کالای داخلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و کالای خارجی مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد همراه با آن کالا فرهنگ و سبک زندگی نیز به کشور وارد شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد، هر کالایی که به کشور وارد می‌شود سبک زندگی خود را به همراه می‌آورد، از این رو گسترش استفاده از کالاهای خارجی منجر به تغییر سبک زندگی شهروندان خواهد شد.

این اقتصاددان گفت: چالش دیگری که کالای خارجی برای اقتصاد ما ایجاد می‌کند این است که وابستگی کشور را به دلار افزایش می‌دهد، متاسفانه در شرایط کنونی کشور ما دلاریزه شده و وابستگی آن به دلار به شدت افزایش یافته است و همین باعث می‌شود که دشمنانمان از این وضعیت استفاده کرده و از کانال وابستگی اقتصاد ایران به دلار به ما آسیب بزنند.

این استاد دانشگاه گفت: در همین چند ماه اخیر شاهد بودیم با ایجاد تلاطم در بازار دلار قیمت ها افزایش یافت و از آنجا که کل زندگی مردم ما وابسته به کالاهای وارداتی است باعث افزایش قیمت اغلب کالاها شد و همین در زندگی تاثیر منفی می‌گذارد، وقتی همه کالاهای ما اعم از مسواک تا پوشاک و حتی موادغذایی کالای وارداتی است افزایش قیمت ارز در اقتصاد ما تورم تحمیل می‌کند،  همین وضعیت می‌تواند جنگ ارزی به راه بیندازد و یک کشور را نابود کند.

شقاقی سومین چالش شیوع استفاده از کالاهای وارداتی را از بین رفتن اشتغال در یک کشور و تداوم رکود دانست و گفت: وقتی که مردم از کالاهای وارداتی استفاده می‌کنند باعث تلمبار شدن کالا در انبار تولیدی‌ها می‌شوند و همین بازارهای شغلی را از بین می‌برد و منجر به افزایش بیکاری می‌شود. بنابر آنچه گفته شد حمایت از کالای ایرانی بسیار مهم است و مردم و مسئولان هر کدام باید سهم خود را در  این جریان ایفا کنند.

او درباره سهم مسئولان گفت: به نظر من سهم مسئولان در جا افتادن فرهنگ استفاده از کالای ملی پر رنگ تر از نقش مردم است، مسئولان باید اقداماتی کنند که هزینه تولید در داخل کشور کاهش یابد و کالاها با قیمت ارزان تری به دست مردم برسد، با این هزینه‌های سرسام آور نمی‌توانیم کالاهایی تولید کنیم که با کالای خارجی امکان رقابت داشته باشد.

همچنین باید بهبود فضای کسب و کار در اولویت قرار بگیرد و همین منجر به سهولت پروسه‌های تولید خواهد شد.

او با اشاره بر اینکه افزایش کیفیت و استاندارد کالاهای مصرفی نکته مهمی است که باید مسئولان ذیربط به آن توجه کنند گفت: دولت و نهادهای حکومتی باید تلاش کنند که استانداردهای تولید رعایت شود، اگر استانداردهای تولید رعایت شود مردم دست به خرید کالای خارجی نخواهند برد.

او درباره نقش مردم گفت: تاکید می‌کنم نقش مسئولان پر رنگ تر است اگر مسئولان اقدامات لازم را انجام دهند مردم هم به این آگاهی برسند که خرید کالاهای خارجی چه آسیب‌هایی به کشور وارد می‌کند و می‌تواند بازارهای شغلی خودشان را از بین ببرد طبعا در جهت حمایت از کالای ایرانی اقدام خواهند کرد.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها