بر اساس اعلام مرکز آمار ایران تورم سال ۹۷ حدود ۲۷درصد اعلام شد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران تورم سال ۹۷ حدود ۲۷درصد اعلام شد

 • جمعه 02 فروردین 1398 23:27
 • شناسه 37951
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران تورم سال ۹۷ حدود ۲۷درصد اعلام شد

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۷ به ۲۶،۹ درصد رسید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا؛ نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۷ به ۲۶،۹ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل ­ (۲۳.۵ درصد) ۳.۴ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

افزایش نرخ تورم خانوار‌های کشور

در اسفند ماه ۱۳۹۷ عدد شاخص کل (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۱۶۴،۳ رسید که در مقایسه با­­ماه قبل ۳.۹ درصد افزایش نشان می ­دهد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل­ در مقایسه با ماه مشابه­­سال قبل ۴۷،۵ درصد است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ۴۷،۵ درصد بیشتر از اسفند ۱۳۹۶ برای خرید یک­ «مجموعه کالا و خدمات یکسان» ­ هزینه کرده­ اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (۴۲،۳ درصد) ۵.۲ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۷ به ۲۶.۹ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل­­ (۲۳.۵ درصد) ۳.۴ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در مقایسه با ماه قبل ­۶،۴ درصد و در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» ۲.۷ درصد افزایش نشان می­ دهد. درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به اسفند ماه ۱۳۹۶ برای این دو گروه به ترتیب ۷۴.۴ و ۳۶.۹ درصد است.

افزایش نرخ تورم خانوار‌های شهری کشور

شاخص قیمت کل برای خانوارهای­شهری­کشور در اسفند ماه ۱۳۹۷ به عدد ۱۶۳،۳ رسید که در مقایسه با ماه­ قبل ۳.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل­نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۶،۶ درصد­است که نسبت به ماه قبل (۴۱،۵ درصد) ۵.۱ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم خانوار‌های روستایی کشور

شاخص قیمت کل برای خانوار‌های ­روستایی­ کشور در اسفند ماه ۱۳۹۷ به عدد ۱۷۰،۳ رسید که در مقایسه با ماه قبل ­۴.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل ­نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۲،۷ درصد­­است که در مقایسه با ماه قبل­­ (۴۶،۷ درصد) ۶.۰ واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در ماه جاری اکثر بخش‌های زیر مجموعه شاخص کل با افزایش قیمت همراه بوده‌اند. در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «قند و شکر و شیرینی» (شکر، قند و نبات)، گروه «گوشت» (گوشت گوسفند، گاو، ماهی و گوشت مرغ)، گروه «سبزیجات» (پیاز، کاهو، خیار، سیب زمینی، لوبیا سبز و کدو سبز)، گروه «دخانیات» و گروه «انواع نوشیدنی‌ها» (چای خارجی) می‌باشد. در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (انواع خودرو)، گروه «پوشاک و کفش» و گروه «هتل و رستوران» (انواع غذا‌های سرو شده در رستوران)، گروه «تفریح و فرهنگ» انواع تلویزیون، مانیتور و لوازم و تجهیزات رایانه» بیشترین افزایش قیمت را در مقایسه با ماه قبل­­ داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۷ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۲۵،۹ درصد برای دهک اول تا ۲۸.۹ درصد برای دهک دهم است.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها