نرخ تورم خانوار‌های شهری به ۲۶.۶ درصد رسید | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

نرخ تورم خانوار‌های شهری به ۲۶.۶ درصد رسید

 • سه شنبه 20 فروردین 1398 15:46
 • شناسه 38100
نرخ تورم خانوار‌های شهری به ۲۶.۶ درصد رسید

مرکز آمار : نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ۱۳۹۷ برای خانوار‌های شهری به عدد ۲۶.۶ درصد رسید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا ، مرکز آمار اعلام کرد: در اسفند ۱۳۹۷ عدد شاخص کل برای خانوار‌های کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۱۶۴،۳ رسید که نسبت به ماه قبل ۳.۹ درصد افزایش نشان می­‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور مربوط به استان قزوین با ۵.۴ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان آذربایجان شرقی با ۳.۰ درصد افزایش است.
درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوار‌های کشور ۴۷.۵ درصد است.

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کردستان (۵۸.۳ درصد) و کمترین آن مربوط به استان هرمزگان (۳۹.۵ درصد) است. یعنی خانوار‌های ساکن استان کردستان به طور متوسط ۱۰.۸ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوار‌های ساکن استان هرمزگان به طور متوسط ۸.۰ درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به اسفند ۱۳۹۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده اند. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۷ برای خانوار‌های کشور به عدد ۲۶.۹ درصد رسید.
بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان ایلام (۳۱.۷ درصد) و کمترین آن مربوط به استان­ کرمان (۲۱.۶ درصد) است. شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان­‌ها در اسفند­ماه ۱۰،۱ درصد است که نسبت به ماه قبل ۱.۰ واحد درصد افزایش نشان می­‌دهد.

خانوار‌های شهری

در اسفند ۱۳۹۷ عدد شاخص کل برای خانوار‌های شهری (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۱۶۳،۳ رسید که نسبت به ماه قبل ۳.۸ درصد افزایش نشان می ­دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوار‌های شهری مربوط به استان قزوین با ۵.۵ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان آذربایجان شرقی با ۲.۴ درصد افزایش است. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوار‌های شهری کشور ۴۶،۶ درصد است.

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوار‌های شهری مربوط به استان کردستان (۵۶.۴ درصد) و کمترین آن مربوط به استان هرمزگان (۳۸.۳ درصد) است، یعنی خانوار‌های شهری ساکن استان کردستان به طور متوسط ۹.۸ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوار‌های شهری ساکن استان هرمزگان به طور متوسط ۸.۳ درصدکمتر از میانگین کل کشور نسبت به اسفند ۱۳۹۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند.
نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ۱۳۹۷ برای خانوار‌های شهری به عدد ۲۶.۶ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان ایلام (۳۲.۰ درصد) و کمترین آن مربوط به استان کرمان (۲۲.۰ درصد) است. شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان‌ها در اسفند ۱۰.۰ درصد است که نسبت به ماه قبل ۱.۱ واحد درصد افزایش نشان می­‌دهد.

خانوار‌های روستایی

در اسفند ۱۳۹۷ عدد شاخص کل برای خانوار‌های روستایی کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۱۷۰،۳رسید که نسبت به ماه قبل ۴.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوار‌های روستایی مربوط به استان­ کردستان با ۶.۴ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۳.۳ درصد افزایش است. درصد تغییر شاخص کل خانوار‌های روستایی نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۵۲.۷ درصد است.

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوار‌های روستایی مربوط به استان کردستان (۶۴.۷ درصد) و کمترین آن مربوط به استان هرمزگان (۴۲.۳ درصد) است، یعنی خانوار‌های روستایی ساکن استان کردستان به طور متوسط ۱۲.۰ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوار‌های روستایی ساکن استان هرمزگان به طور متوسط ۱۰.۴ درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به اسفند ۱۳۹۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۷ برای خانوار‌های روستایی کشور به ۲۸.۱ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان لرستان (۳۴.۰ درصد) و کمترین آن مربوط به استان کرمان (۲۰.۹ درصد) است. شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان‌ها در اسفند ماه ۱۳.۱ درصد است که نسبت به ماه قبل ۰.۹ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها