برای تامین کالاهای اساسی کشور هیچ مشکلی وجود ندارد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

برای تامین کالاهای اساسی کشور هیچ مشکلی وجود ندارد

  • شنبه 04 خرداد 1398 22:10
  • شناسه 38564
برای تامین کالاهای اساسی کشور هیچ مشکلی وجود ندارد

در دو ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته در زمان مشابه، ​یک میلیون و دویست هزار تن افزایش در واردات کالا‌های اساسی کشور ثبت شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، یزدان سیف در نشست خبری صبح امروز اظهار داشت:­ در حال حاضر در بندر امام ۳۱ فروند کشتی در نوبت تخلیه بار کالا‌های اساسی وجود دارد، ​ جریان تجارت در این حوزه برقرار است و ذخایر کالا‌های اساسی کشور در مقایسه با ۱۸ ماه گذشته، بی نظیر است.
سیف ادامه داد:­ واردات کل کالا‌های اساسی در دو ماه گذشته­ نیز، ​ نسبت به زمان مشابه سال قبل، ​ رشد ۲۸ درصدی نشان می‌دهد.
وی افزود:­ امسال صنعت کشاورزی از بلایای طبیعی آسیب دید و استان‌های تولیدکننده گندم با سیلاب روبرو شدند، اما علی رغم این خسارات، ​ تولید گندم از سال گذشته بیشتر بوده و یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن از این محصول­ از کشاورزان در دو ماهه نخست امسال خریداری شده است که نسبت به زمان مشابه سال گذشته این رقم افزایش ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد.
سیف اضافه کرد: ۲۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال برای خرید گندم پرداخت شده است که این ۹۰ درصد رقم کل خرید است و ۱۰ درصد باقی مانده نیز در کوتاه‌ترین زمان به حساب کشاورزان واریز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به خرید ۱۳۰ هزار تن دانه کلزا­ از کشاورزان در سال جاری اظهار داشت:­ این مقدار خرید نیز­ نسبت به زمان مشابه سال گذشته، ​ افزایش ۳ دهم درصدی داشته­ و ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال برای خریدکلزا تا فردا به کشاورزان پرداخت می‌شود.
سیف در خصوص تامین شکر مورد نیاز کشور نیز گفت: در دو ماه ابتدایی سال، ​ ۳۴۹ هزار تن حواله دریافت شکر برای افراد­ و مراکز صادر شده که این مازاد بر نیاز مصرف کشور است.
وی افزود:­ سیل اخیر روند برداشت چغندر قند و نیشکر از زمین‌های کشاورزی را با مشکل مواجه کرد، ولی این مشکلات در حال حاضر حل شده و شکر بیش از نیاز مصرفی کشور برای برطرف شدن تنش قیمتی این محصول تامین شده است و تنها در تهران روزانه ۲ هزار تن شکر در حال توزیع است.
وی اظهار داشت: قیمت مصوب شکر در فروشگاه زنجیره‌ای، ​ میادین و مصارف صنف و صنعت ۳ هزار و ۴۰۰ تومان و ​خرده فروشی‌ها ۳ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است همچنین شکر بسته بندی شده ۹۰۰ گرمی نیز در خرده فروشی‌ها بین ۴ تا ۴۲۰۰ تومان باید عرضه شود و­ ­فروش این محصول با قیمت‌های بالاتر از نرخ مصوب تخلف بوده و­ مصرف کنندگان باید این تخلفات را به نهاد‌های نظارتی گزارش دهند. ­
وی با اشاره به اینکه فروشندگانی که با قیمت بالاتر شکر را توزیع می‌کنند و دوست ندارند قیمت این محصول کاهش پیدا کند گفت:​ آنچه مهم است این است که شکر در سطح بازار با قیمت مصوب به وفور فراهم است و نباید با قیمت بالاتر از نرخ مصوب عرضه شود.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی در خصوص عدم عرضه نان با قیمت مصوب در برخی نانوایی‌ها نیز اظهار داشت:­ قیمت گندم و آرد عرضه شده برای مصارف نانوایی ها، ​ هیچ تغییری نداشته است و بنابراین نانوایی‌ها اجازه تغییر قیمت ندارند.
وی افزود: پیش بینی می‌شود امسال بالغ بر ۱۱ و نیم میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شود و مشکلی در حوزه تامین گندم مورد نیاز کشور نیز وجود ندارد. ­
سیف ادامه داد: در حال حاضر هیچ مصوبه‌ای مبنی بر افزایش قیمت نان وجود ندارد و این موضوع در حال بررسی است که به محض حصول، ​ نتیجه بلافاصله اعلام می‌شود.
وی ادامه داد: اگر مردم تخلفی در نانوایی‌ها در خصوص قیمت نان مشاهده می‌کنند می‌بایست این موضوع را با سامانه ۱۲۴ برای رسیدگی مطرح کنند.
سیف همچنین گفت: در دو ماه گذشته، ​ حدود ۱۴ هزار تن برنج وارد کشور شده و هیچ پیش بینی برای افزایش قیمت برنج وارداتی وجود ندارد.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها