راهکار های توسعه زنجیره صنعت آلومینیم | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

راهکار های توسعه زنجیره صنعت آلومینیم

  • سه شنبه 25 تیر 1398 23:32
  • شناسه 38911
راهکار های توسعه زنجیره صنعت آلومینیم

مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد داد؛

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، به نقل از مرکز پژوهش های مجلس، گروه زمین و معدن - آلومینیم یکی از شاخص های توسعه صنعتی و سرمایه استراتژیک است که می تواند به عنوان کالای سرمایه ای پشتیبان و بسته انرژی پایدار عمل کند. این در حالی است که تقاضای آلومینیم در دهه اخیر به طور میانگین سالانه شش درصد بالاتر از تقاضای سنگ آهن افزایش یافته است. با توجه به این که براساس سند چشم انداز 1404 ظرفیت تولید آلومینیم کشور1.5 میلیون تن پیش بینی شده که اکنون کمتر از 30 درصد این رقم تولید می شود و بقیه با طرح های جدید در مسیر تأمین نیاز بازار داخل و رونق بخشیدن به صادرات دنبال می شود. در همین راستا مرکز پژوهش های مجلس، پنج راهکار برای توسعه زنجیره صنعت آلومینیم پیشنهاد داد. این مرکز با هدف تأمین مواد اولیه این صنعت پیشنهاد داده، بهره برداری از معادن بوکسیت گینه و سرمایه گذاری مشترک با شرکت های بزرگ تولیدکننده پودر آلومینا و آلومینیم ضروری است. 

این مرکز در گزارشی تحت عنوان بررسی راهبردهای ایجاد ظرفیت آلومینیم در کشور براساس زیرساخت های موجود و مزیت نسبی در حلقه های مختلف زنجیره ارزش آورده است: چالش تأمین مواد اولیه، مهم ترین چالش صنایع بالادستی و پایین دستی این زنجیره در کشور است. 

سیاست گذاری و برنامه ریزی به منظور تأمین مواد اولیه مورد نیاز در این زنجیره باید به اولویت اصلی وزارت صنعت، معدن وتجارت و ایمیدرو در توسعه زنجیره ارزش آلومینیم کشور تبدیل شود. 

مرکز پژوهش های مجلس برای توسعه زنجیره صنعت آلومینیم، سیاست گذاری و برنامه ریزی برای تأمین مواد اولیه و مصرفی زنجیره ارزش آلومینیم را به عنوان یکی از راهکارهای این حوزه برشمرده و آورده است: در این زمینه، تعیین تکلیف طرح تولید پودر آلومینا از نفلین سینیت و بوکسیت های کم عیار، بهره برداری از معادن بوکسیت گینه و سرمایه گذاری مشترک با شرکت های بزرگ تولیدکننده پودر آلومینا و آلومینیم ضروری است. 

هم چنین، تهاتر پودر آلومینا با سایر کالاها، رفع مشکلات زیست محیطی و اجتماعی معدن بوکسیت تاش، تأمین پایدار شمش آلومینیم خالص و آلیاژی مورد نیاز صنایع پایین دستی و تأمین سرمایه احداث واحد تولید پترولیوم کک، از دیگر پیشنهاد ها در این زمینه است. 

مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به راهکارهای دیگر این نهاد برای توسعه زنجیره صنعت آلومینیم، تصریح کرده است: افزایش بهره وری و ارتقای فناوری واحدهای تولیدکننده آلومینیم برای کاهش مصرف انرژی الکتریکی، اصلاح نظام عرضه شمش آلومینیم در بورس کالا و توسعه صنایع پایین دستی تولید آلیاژهای خاص آلومینیمی و ایجاد فرصت های صادراتی، از جمله این راهکارهاست. 

افزون بر این، تدوین برنامه جامع برای کنترل و بازیافت پسماندهای زنجیره ارزش آلومینیم، از دیگر راهکارهای پیشنهادی مرکز پژوهش های مجلس برای توسعه صنعت یاد شده است.

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

خبر آگهی

  • خبر آگهی

    خبر اگهی

    خبر آگهی (654)

    خبر آگهی ساعت 14 مورخ 98/05/13_ ورود 4 میلیون تن کالای اساسی به بنادر کشور _ پرداخت 320 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در استان گلستان _ تولید 50 هزار تن محصولات باغی در استان مرکزی _ و در آخر گزارشی از روستای رباط باغ ملک همراه با تصاویر گردشگری این روستا

آخرین خبرها