تولید ۱۲ فرآورده ویژه در پالایشگاه نفت کرمانشاه | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تولید ۱۲ فرآورده ویژه در پالایشگاه نفت کرمانشاه

 • دوشنبه 25 شهریور 1398 12:41
 • شناسه 39510
تولید ۱۲ فرآورده ویژه در پالایشگاه نفت کرمانشاه

مدیرعامل پالایشگاه نفت کرمانشاه با اعلام اینکه اکنون ۱۲ فرآورده ویژه در این پالایشگاه تولید می‌شود، گفت: فروش محصولات ویژه از ۷۱ میلیارد تومان در سال ۹۵ به یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ افزایش یافته است.

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، فرهاد کاویانی گفت: علاوه بر پنج محصول اصلی، ۱۲ فرآورده ویژه شامل یکسری حلال ها، پنتان، هکزان، ام سی ۱۶۰، ۵۰۳ و ۵۰۴ نیز در این پالایشگاه تولید می‌شود.

وی در ادامه میزان ورود نفت خام به این پالایشگاه در روز ۲۳ هزار بشکه اعلام کرد و افزود: تا ۲۵ هزار بشکه هم ظرفیت داریم.

او به تولید پنج محصول اصلی شامل گاز مایع، بنزین، نفت سفید و گازوئیل در این پالایشگاه اشاره کرد و گفت: روزانه در این پالایشگاه ۱۰۰ مترمکعب گاز مایع، چهار هزار بشکه بنزین، حدود چهار هزار بشکه نفت سفید و چهار هزار بشکه هم گازوئیل تولید می‌شود.

وی با بیان این که بنزین تولیدی در این پالایشگاه اکنون یورو ۲ است، گفت: با راه اندازی واحدهای کیفی‌سازی می‌توانیم بنزین یورو ۴ و ۵ در این پالایشگاه تولید کنیم.

وی در ادامه با بیان این که قبل از خصوصی شدن این پالایشگاه سالانه ۷۰ میلیارد تومان فرآورده ویژه به فروش می رساند، گفت: پس از خصوصی‌سازی این رقم به یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

چهار طرح توسعه ای در دست اجرا است

مدیرعامل پالایشگاه نفت کرمانشاه در ادامه سخنانش به طرح های توسعه‌ای در دست اجرا در این پالایشگاه اشاره کرد و گفت: اکنون چهار طرح توسعه‌ای با سرمایه گذاری ۳۲۰ میلیون دلار در این پالایشگاه در دست مطالعه و اجرا است.

کاویانی این طرح‌ها را شامل تولید هکزان بدون بنزن، افزایش ظرفیت تولید محصولات، واحد تقطیر در خلاء و واحدهای کیفی‌سازی اعلام کرد و افزود: با راه‌اندازی این واحدها برای حدود ۱۰۰ نفر به طور مستقیم شغل ایجاد می‌شود.

وی اعلام کرد که این واحدها حداکثر تا سه سال آینده به بهره برداری می رسند.

ساخت کاتالیست های تزریقی لجن های نفتی برای اولین بار 

مدیرعامل پالایشگاه نفت کرمانشاه در ادامه این نشست وجود لجن نفتی در پالایشگاه را معضلی برای این مجموعه دانست و گفت: برای رفع این معضل با یک شرکت دانش بنیان برای این موضوع شریک شدیم. 

کاویانی افزود: با ساخت انواع کاتالیست‌های تزریقی لجن‌های نفتی توسط این پالایشگاه، این مجموعه به عنوان تنها تولیدکننده این محصول در جهان شناخته شد و معضل زیست محیطی را در این شرکت برطرف کردیم.

وی میزان لجن باقی مانده از فرآورده‌های نفتی در این پالایشگاه را سالانه ۵۰۰ بشکه اعلام کرد و گفت: از طریق کاتالیست‌های تزریقی این لجن را تبدیل به مازوت و نفت کوره می‌کنیم.

خصوصی سازی منجر به پیشرفت پالایشگاه شده است

رئیس هیات مدیره پالایشگاه نفت کرمانشاه نیز در ادامه این نشست خبری با اعلام اینکه از سال ۹۵ این پالایشگاه به بخش خصوصی واگذار شده است، گفت: از زمان تحویل این مجموعه براساس یک برنامه منسجم و مدون فعالیت می‌کنیم و اکنون پالایشگاه از یک واحد زیان‌ده به مجموعه‌ای موفق و سودده تبدیل شده است.

سهراب براندیشه با اعلام این که در زمان واگذاری این پالایشگاه شاهد اظهارنظرهای فراوانی در ارتباط با آینده این مجموعه بخصوص دغدغه و نگرانی بابت پرسنل بودیم، افزود: با ورود بخش خصوصی به این پالایشگاه نه تنها کسی را اخراج نکردیم بلکه ۷۰ نفر نیز به مجموعه اضافه شده و ۴۵۰ نفر از نیروهای شرکتی و پیمانکاری را نیز به قراردادی تبدیل کردیم.

وی با بیان این که طرح‌های توسعه‌ای خوبی در پالایشگاه در دست اجرا و مطالعه است، گفت: یکی از مهمترین طرح‌ها افزایش ظرفیت تولید از ۲۵ هزار بشکه در روز به ۴۰ هزار بشکه است.

پالایشگاه جزء صنعت سبز است

رئیس هیات مدیره پالایشگاه نفت کرمانشاه در ادامه سخنانش یکی از مهم ترین دغدغه‌های مردم کرمانشاه را آلودگی‌های زیست محیطی پالایشگاه با وجود قرارگرفتن آن در داخل شهر دانست و گفت: خوشبختانه با تجهیز پالایشگاه به امکانات و تجهیزات روز نه تنها جزء صنایع آلاینده نیستیم بلکه در زمره صنعت سبز قرار گرفته‌ایم.

براندیشه با بیان این که هشت دودکش در این پالایشگاه وجود دارد، افزود: برای هر کدام از این دودکش‌ها یک دستگاه آنالیزور به قیمت هر کدام ۳۰۰ میلیون تومان نصب شده است.

به گفته او فعالیت این پالایشگاه کاملا زیرنظر محیط زیست است و فعالیت های آن مستمر پایش و ارزیابی می شود.

فروش محصولات شرکت ۱۷۳۰ درصد افزایش یافته است

عضو هیات مدیره و معاون اداری و مالی پالایشگاه نفت کرمانشاه نیز در ادامه این نشست خبری گفت: این شرکت در پایان سال ۹۵، بیش از ۵۳۵ میلیارد تومان معادل چهار برابر سرمایه شرکت انباشت سرمایه داشت و مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت یعنی انحلال شده بود.

هوشنگ دامیار با اشاره به واگذاری این پالایشگاه به بخش خصوصی در سال ۹۵، افزود: میزان فروش محصولات این شرکت در سال ۹۵ حدود ۷۱ میلیارد تومان بود که در سال ۹۷ این رقم به یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی اظهار داشت: در مجموع با اقدامات موثری که در راستای بهبود وضعییت شرکت انجام شده از ابتدای سال ۹۶ و بعد از واگذاری سهام شرکت به بخش خصوصی اکثر شاخص‌های مالی روند رو به رشدی را در پیش گرفته و این امر منجر به اصلاح ساختار مالی شرکت، اجرای تعهدات در مقابل تمام ذینفعان شرکت شده است.

او دیگر شاخص مالی این شرکت را فروش دانست و گفت: این شاخص در سال ۹۵ معادل ۲۰ درصد و در سال ۹۷ به ۱۰۱ درصد افزایش یافته است.

پرداخت ۳۰ میلیارد تومان ارزش افزوده هر سه ماه یکبار توسط شرکت

یکی دیگر از اعضای هیات مدیره شرکت پالایشگاه نفت کرمانشاه در ادامه این نشست خبری با بیان اینکه خصوصی‌سازی دستاورد خوبی داشته است، گفت: یکی از دستاوردهای خوب خصوصی سازی جلوگیری از انحلال شرکت بود.

آریان پور، شناسایی بازارهای داخلی و خارجی را یکی دیگر از برنامه‌های بعد از خصوصی‌سازی اعلام کرد و افزود: شناسایی این بازارها منجر به افزایش فروش محصولات شرکت شده است. 

وی به پرداخت ارزش افزوده از محل فروش محصولات شرکت نیز اشاره کرد و گفت: در سال ۹۷ هر سه ماه یکبار شرکت پالایشگاه نفت کرمانشاه ۳۰ میلیارد تومان در قالب مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کرده است.

وی با بیان این که یک مرحله نیز سود سهام عدالت را پرداخت کردیم، گفت: در سال ۹۷ این شرکت ۳۲ میلیارد تومان سود سهام عدالت پرداخت کردیم و اکنون شرکت از پرداخت این سود خارج شده است.

او شاخص حاشیه سود یعنی نسبت سود خالص به کل فروش را از دیگر شاخص‌های عملکردی در حوزه مالی دانست و افزود: این شاخص از ۳.۶ درصد در سال ۹۵ به ۸.۳ درصد در سال ۹۷ افزایش یافته است که این امر بیانگر سودآوری شرکت و اصلاح ساختار مالی و بهبود وضعیت مالی شرکت می‌باشد.

پالایشگاه کرمانشاه با بیش از ۱۰۰ سال قدمت بعد از پالایشگاه آبادان قدیمی ترین پالایشگاه کشور است. 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • پول کجاست؟

  پول کجاست

  پول کجاست؟ (54)

  این قسمت در مورد شرکت گرماسازان نوین ابتکار میباشد که در زمینه ساخت و تولید دیگ بخار و هیترهای گلخاه ای فعالیت میکند و قصد استخدام مدیر فروش را دارند .

 • سازدهنی (فیصل)

  سازدهنی

  سازدهنی (فیصل) (30)

  روایت زندگی سعید فیصل یکی از کارآفرینان برجسته ایرانی

 • شرکت بهپوشان سلامت بخش

  ارسباران

  شرکت بهپوشان سلامت بخش (1)

  شرکت بهپوشان سلامت بخش شرکت بهپوشان سلامت بخش، سال 1392 با کسب مجوز، در شهر سنندج استان کردستان تاسیس گردید. مدیریت این شرکت با ایجاد شغل برای 35 نفر، به تولید البسه و پدهای بهداشتی و جراحی بیمارستانی می پردازد. شرکت بهپوشان سلامت بخش، با شرکت در مناقصه های مختلف تولید البسه و پدهای بیمارستانی، امتیازاتی را کسب و به حیات تجاری خود ادامه می دهد .

 • تیزر هتل پنج ستاره شایان کیش

  ایران هتل

  تیزر هتل پنج ستاره شایان کیش (12)

  در این قسمت به معرفی امکانات، نحوه سرویس دهی، نظرات مهمانان و توضیحات مدیران بخش های مختلف هتل شایان کیش پرداخته می شود و ...

 • صنایع پتروشیمی غرب - لوله آوان

  پیشران 13

  صنایع پتروشیمی غرب - لوله آوان (4)

  صنایع پتروشیمی غرب با نام تجاری آنوان در زمینه تولید انواع لوله های تک لایه و سه لایه مشغول به تولید می باشد. در طول 15 سال گذشته با پیشرفت مصالح و لزوم استفاده از مواد درجه یک در مصرف انرژی تولید لوله های 5 لایه را با کیفیت عالی شروع کند.

آخرین خبرها

 • تجربه موفق کاربران، رمز موفقیت بازاریابی دیجیتال

  تجربه موفق کاربران، رمز موفقیت بازاریابی دیجیتال

  مهریزدان کارشناس حوزه کسب کار در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: در کسب و کار دیجیتال باید دغدغه ی مخاطبان را شناسایی و تجربه ای موفق در ذهن آنها خلق کنیم این مهمترین رمز موفقیت یک کسب و کار دیجیتال است.

 • ایمنی باید رکن اجباری پروژه های ساختمانی باشد/لزوم به کارگیری مسئولین ایمنی در کارگاه

  ایمنی باید رکن اجباری پروژه های ساختمانی باشد/لزوم به کارگیری مسئولین ایمنی در کارگاه

  عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت:انتظار می رود همان طور که شهرداری ترافیک را جزو پلان های اصلی در پروژه ها می داند ایمنی هم باید جزو امور اجباری در پروژه های ساختمانی باشد.

 • گام اول؛ پیاده‌سازی ۵G در فناوری بی‌سیم ثابت

  گام اول؛ پیاده‌سازی ۵G در فناوری بی‌سیم ثابت

  معاون وزیر ارتباطات با بیان این‌که گام اول در حوزه توسعه اینترنت نسل پنجم این است که ۵G را در فناوری بی‌سیم ثابت پیاده‌سازی کنیم، گفت: اگر می‌خواهیم رگولاتوری نسل پنج تلفن همراه داشه باشیم، باید به بازارهای عمودی که در نسل پنج فعال می‌شوند، فکر کنیم مثل حوزه انرژی یا حمل و نقل و همه باید به عنوان کاربردهای نسل پنج مورد استفاده قرار گیرند.

 • جسارت تغییر شغل داشته باشید

  جسارت تغییر شغل داشته باشید

  رییس کمیته کسب و کار یونسکو در ایران، به جوانان توصیه کرد قبل از تصمیم‌گیری برای انتخاب شغل آینده نزد مشاوران با تجربه در این حوزه بروند و اگر از انجام کاری که به آن مشغولند لذت نمی‌برند، جسارت تغییر شغل یا محل کار خود را داشته باشند.

 • اولویت‌های اقتصادی مجلس یازدهم از نظر منتخبان مردم

  اولویت‌های اقتصادی مجلس یازدهم از نظر منتخبان مردم

  شرایط اقتصادی کشور به گونه ای است که معیشت، اشتغال، رونق تولید و حمایت از بنگاه های اقتصادی مورد توجه منتخبان مردم در مجلس یازدهم است و در رابطه با مسائل کلان وحدت نظر وجود دارد.

 • عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 10 اسفند

  عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 10 اسفند

  روزنامه های اقتصادی امروز به مسائلی همچون تجارت پرهزینه نتیجه بازگشت به لیست سیاه،ورود اتباع چینی به ایران ممنون شد،تشدیدکنترل رفت آمدها، کرونا بازار را به کما برد،ضرر میلیاردی تعطیلی ها به جان اقتصاد کشور و غیره پرداختند.

 • بازار بزرگ تهران فردا تعطیل نیست

  بازار بزرگ تهران فردا تعطیل نیست

  رئیس اتاق اصناف تهران گفت: بازار بزرگ تهران فردا تعطیل نیست و مردم به شایعات توجه نکنند.

 • نحوه توزیع اقلام اساسی شب عید مشخص شد

  نحوه توزیع اقلام اساسی شب عید مشخص شد

  با بالا گرفتن بحث شیوع ویروس کرونا، اقدامات اصناف و اتحادیه‌ها برای رساندن اقلام اساسی شب عید به بازار‌ها هدف با تغییراتی مواجه شده است.

 • شرایط استثنایی در بازارهای ایران

  شرایط استثنایی در بازارهای ایران

  حالا کم کم تاثیر کرونا بر بازارهای ایران نیز قابل ردیابی است چرا که شیوع این ویروس شمار مشتریان و شکل خرید را به شدت دستخوش تغییر کرده است .

 • وزیر صمت: اقلام اساسی مردم به‌صورت نامحدود توزیع می‌شود

  وزیر صمت: اقلام اساسی مردم به‌صورت نامحدود توزیع می‌شود

  وزیر صنعت، معدن و تجارت از عرضه نامحدود اقلام اساسی مانند برنج، روغن، شکر و گوشت مرغ خبر داد.

 • خرید اینترنتی مسکن امکان‌پذیر است!؟

  خرید اینترنتی مسکن امکان‌پذیر است!؟

  اگر در شرایط فعلی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده قصد خرید خانه دارید، می‌توانید از خدمات سایتهای آگهی املاک استفاده کنید. اما قرارداد نهایی باید به شکل حضوری در دفاتر املاک به امضا برسد و سند نیز در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود.

 • «تولید مبتنی بر قرارداد»، طرحی که تمام ذینفعان در آن برنده هستند

  «تولید مبتنی بر قرارداد»، طرحی که تمام ذینفعان در آن برنده هستند

  مدیر ملی طرح تکاپوی وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی در تشریح طرح «تولید مبتنی برقرارداد»، گفت: این سیستم جدید تامین مالی طوری طراحی شده است که تمام ذیفنعان آن (بانک، تولیدکننده مواد اولیه و کارخانه) در آن برنده هستند.

 • مروری بر بازار طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت

  مروری بر بازار طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت

  طبق اعلام نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، در اواخر هفته‌ای که گذشت علاوه بر اوضاع اقتصادی جهانی که سبب کاهش قیمت اونس جهانی طلا شد؛ کاهش تقاضا و تردد در بازارها نیز سبب کاهش گردش نقدینگی و کاهش قیمت‌ها در بازار داخلی سکه و طلا شده است.

 • توزیع مواد ضد عفونی‌ کننده در میادین و مترو آغاز شد

  توزیع مواد ضد عفونی‌ کننده در میادین و مترو آغاز شد

  رئیس انجمن تولید کنندگان محصولات شوینده از آغاز توزیع مواد ضد عفونی‌کننده و ژل ضد عفونی‌کننده در میادین میوه و تره‌بار و ایستگاه‌های مترو خبر داد.

 • قیمت انواع میوه در بازار/ جولان قیمت میوه‌های به اصطلاح ضدکرونا

  قیمت انواع میوه در بازار/ جولان قیمت میوه‌های به اصطلاح ضدکرونا

  قیمت میوه در بازار گران شده و محصولات به اصطلاح ضدکرونایی هم جولان می‌دهند، نظارت بر بازار هم تعطیل شده است و مسئولان نظارت هنوز از خواب برنخواسته‌اند.

 • تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان برای مقابله با کرونا در مدارس/اختصاص ۱۶۶۵ میلیارد تومان به بیمه سلامت

  تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان برای مقابله با کرونا در مدارس/اختصاص ۱۶۶۵ میلیارد تومان به بیمه سلامت

  رئیس سازمان برنامه و بودجه از اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان به وزارت آموزش و پرورش در جهت بهسازی محیط مدارس برای پیشگیری از شیوع و گسترش ویروس کرونا خبر داد.

 • مسجد امام سمنان

  مسجد امام سمنان

  مسجد امام سمنان معروف به مسجد سلطانی در مرکز شهر سمنان و در خیابان امام خمینی شهر واقع شده است. این مسجد یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین آثار تاریخی سمنان است که از آن برای مصلای نماز جمعه نیز استفاده می‌شود.

 • رشته کوه جبال بارز

  رشته کوه جبال بارز

  کوه‌های جبال بارز عمدتاً از سنگ‌های بیرونی و نفوذی متعلق به دوره ائوسن ساخته شده و در محلی قرار دارد که با نام‌های کوه‌های مرکزی ایران و کمربند آتشفشانی سهند- بزمان شناخته می‌شود. بخش عمده این کمربند کوهستانی بر اثر فعالیت‌های آتشفشانی و ژرف‌توده‌گرایی (پلوتونیسم) طی دوره ائوسن شکل گرفته و از آتشفشان سهند در شمال غرب تا آتشفشان بزمان در جنوب غرب ایران کشیده شده‌است.

 • گنبد نمکی جاشک بوشهر؛ بزرگترین و فعال ترین کوه نمکی خاورمیانه

  گنبد نمکی جاشک بوشهر

  گنبد نمکی جاشک یا کوه نمک جاشک (گنبد نمکی دشتی) ناحیه وسیع و مرتفع شمالی کوه جاشک منتهی‌الیه جنوبی رشته کوه زاگرس، حدفاصل شهرستان دشتی و دیر در استان بوشهر، یکی از بزرگ‌ترین و فعال‌ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه و از جاذبه‌های طبیعی است. مهم‌ترین خصوصیات بارز و متفاوت کوه نمکی جاشک به نوع نمک‌های این کوه نمکی، گنبدها و غارهای منحصربه‌فرد، آبشارها، بلورها و... می‌توان اشاره کرد.

 • مشترکان اینترنت از چه سرعتی استفاده می‌کنند؟

  مشترکان اینترنت از چه سرعتی استفاده می‌کنند؟

  مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن‌باند ثابت تا پایان سه ماهه سوم سال جاری، بیش از هشت میلیون و ۷۷۱ هزار نفر هستند که از فناوری‌های اینترنت پرسرعت، شامل ADSL، VDSL و FTTX که سرعت‌های متفاوتی دارند، استفاده می‌کنند.

 • بررسی تاثیر شیوع کرونا بر رشد سهام برخی شرکت‌ها

  بررسی تاثیر شیوع کرونا بر رشد سهام برخی شرکت‌ها

  درحالی که شیوع کرونا در کشور باعث افزایش مصرف ماسک، مواد شوینده و ضدعفونی کننده شده است، این سوال مطرح است که آیا این افزایش مصرف تاثیری بر میزان فروش شرکت‌های مربوطه و در نتیجه صعود سهام آن‌ها در بورس دارد یا خیر؛ سوالی که کارشناسان پاسخ آن را منفی دانسته و توضیحاتی پیرامون آن ارائه کردند.

 • تاثیر کرونا بر بازار کار

  تاثیر کرونا بر بازار کار

  اعلام رقم هزینه ماهانه زندگی کارگران، تاثیر ویروس کرونا بر بازار کار و مشاغل ایران و درخواست از سازمان تعزیرات برای ورود به بازار فروش وسایل غیراستاندارد ایمنی کار از مهمترین خبرهای این هفته حوزه کار و اشتغال بود.

 • عرضه مستقیم 5 هزار لیتر محصولات ضدعفونی کننده توسط شرکت پاکسان

  عرضه مستقیم 5 هزار لیتر محصولات ضدعفونی کننده توسط شرکت پاکسان

  مدیرعامل شرکت پاکسان در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا از عرضه مستقیم 5 هزار لیتر محصولات ضدعفونی کننده توسط شرکت پاکسان خبر داد.

 • ۶۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی در حوزه دارو

  ۶۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی در حوزه دارو

  رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد موثره دارویی در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا از صرفه جویی ۶۰۰ میلیون دلاری در حوزه دارویی کشور خبر داد.

 • دلایل گرانی محصولات ضدعفونی کننده از نگاه یک تولیدکننده

  دلایل گرانی محصولات ضدعفونی کننده از نگاه یک تولیدکننده

  مدیرعامل شرکت ریحان نقش جهان در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: زمانی که شرکت های پتروشیمی با افزایش تقاضای مردم برای خرید محصولات ضدعفونی کننده مواجه می شوند، محصولات خود را گران می فروشند.

 • میوه های گرمسیری سیستان و بلوچستان

  میوه های گرمسیری سیستان و بلوچستان

  سرزمین سیستان و بلوچستان محصولات کشاورزی منحصر به فردی همچون میوه های گرمسیری دارد که یکی از پتانسیل های بی نظیر سرزمین کویر و دریا است که وقتی نامی از آن ها برده می شود اغلب میوه هایی مانند موز، انبه یا خرما به ذهن می رسد اما تنوع میوه های گرمسیری و استوایی به حدی بالاست که اکثر آنها و خواص درمانی آنها به صورت ناشناخته باقی مانده است .

 • تکیه مدیر الملک

  تکیه مدیر الملک

  تکیه معاون الملک متعلق به دوره قاجار است که به دستور حسین خان معاون الملک جد استاد معینی کرمانشاهی ساخته شده است و دارای سه بخش حسینیه، زینبیه و عباسیه است. این بنا در محله آبشوران قدیم و خیابان شهید حدادی قرار دارد. اهمیت این بنا به کاشیکاری آن است، کاشی هایی با مضامین تاریخی و مذهبی که از دوره تاریخی تا زمان احمدشاه قاجار را به تصویر می کشد، همچنین از مجالس مذهبی و حماسی نیز در جای جای این بنا کاشی های نصب شده است.

 • آتشکده آناهیتا ( قلعه دختر )

  آتشکده آناهیتا ( قلعه دختر )

  در شمال شرقی شهر کرمان و در داخل محدوده شهر کرمان بقایای دیدنی دو قلعه بزرگ به چشم می‌خورد. یکی از این بناهای مرموز و پر رمز و راز که تاکنون باستان شناسی نشده‌اند، "قلعه دختر" یا "قلعه گواشیر" است که به عنوان یکی از آثار معروف تاریخی شهر کرمان محسوب می‌شود.

 • دره شنگستان

  دره شنگستان

  دره شنگستان از مکان‌های گردشگری کرمان است و در منطقه ییلاقی کوهپایه در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری شمال شهر کرمان قرار دارد. دشت و دامنه، رودخانه، آبشارها و آبادی‌های کوهپایه از مهم‌ترین مقصدهای گذراندن اوقات فراغت کرمانی‌ها است. این منطقه علاوه بر زیبایی‌های پایین‌دست، در مسیرهای بالادست، خصوصا مسیرهای صعود به قله سیمَک یا کوه گهر، به عنوان یکی از زیباترین مسیرهای کوهپایه‌ای کرمان، میزبان جلوه‌های دلپذیر طبیعت است.

 • کوه شیوشگان

  کوه شیوشگان

  در دل کوه‌های شرق شهر کرمان با نام باستانی شیوشگان و نام کنونی مسجد صاحب‌الزمان(ع)‌ که در جنب قبرستان وجود دارد، رازی نهفته است که تاریخ باستان شناسی را متحول می‌کند.