سال گذشته با عنوان رونق تولید شاهد کاهش رشد اقتصادی بودیم | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

سال گذشته با عنوان رونق تولید شاهد کاهش رشد اقتصادی بودیم

  • جمعه 08 فروردین 1399 16:08
  • شناسه 42311
سال گذشته با عنوان رونق تولید شاهد کاهش رشد اقتصادی بودیم

وزیر اسبق اقتصاد با اشاره به تحولات اقتصادی سال گذشته، بیان کرد: در سال 98 رشد اقتصادی 9 ماه ابتدایی، منفی 7.6 درصد بوده است در حالی که در سال 97 رشد اقتصادی منفی 4.9 بود. بنابراین در سال رونق تولید رشد اقتصادی کاهش پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  برنامه «بدون انقضاء» رادیو گفت و گو در خصوص تحقق شعار سال با دکتر حسین صمصامی وزیر اسبق اقتصاد  به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حسین صمصامی در آغاز درباره ضرورت هایی که برای تحقق شعار سال «جهش تولید» باید توسط افراد جامعه رعایت شود، توضیح داد و گفت: هر فرد باید بر اساس توان، دانش و تخصصی که دارد تمام تلاش خود را انجام دهد. افرادی که در دانشگاه ها حضور دارند با توجه به تخصصی که دارند، باید راهکارهایی که می تواند دولت را کمک کند ارائه دهند.

وی گریزی نیز به سال 98 زد و اظهار کرد: سال قبل با عنوان رونق تولید نام گذاری شده بود و رهبر انقلاب نیز فرمودند اتفاقات خوبی در بخش تولید در سال گذشته رخ داد اما آنچه انتظار داشتیم و باید اتفاق می افتاد، رخ نداده است. در سال 98 رشد اقتصادی 9 ماه ابتدایی، منفی 7.6 درصد بوده است در حالی که در سال 97 رشد اقتصادی منفی 4.9 بود. بنابراین در سال رونق تولید رشد اقتصادی کاهش پیدا کرده است.

وزیر اسبق اقتصاد  در عین حال خاطرنشان کرد: رشد اقتصادی بدون نفت در سال 98 صفر درصد بود اما در سال قبل از آن یعنی در سال 97 منفی 2.4 درصد بوده است و بنابراین از این نظر بهتر است. دو بخش تعیین کننده اقتصاد کشور، صنعت و معدن و همچنین خدمات است. در سال گذشته رشد صنعت و معدن 16.6 منفی شد و خدمات نیز منفی 0.2 درصد منفی بوده است. این آمار نشان می دهد بخش های مهم اقتصادی کشور که بیش از 50 درصد از ارزش افزوده را در اقتصاد تشکیل می دهد، وضعیت بدتری دارند و رونقی که باید در این بخش ها اتفاق بیفتد نیفتاده است.

وی به نقدینگی اشاره و عنوان کرد: نقدینگی در صورتی که کنترل و مدیریت شود باعث بهبود شرایط اقتصادی می شود اما اگر این مدیریت صورت نگیرد باعث صدمه زدن به بدنه اقتصاد می شود. در آذر 98 بانک مرکزی اعلام کرد نقدینگی کشور بیش از دو هزار و 200 هزار میلیارد تومان بوده است و در مواجه با همان زمان در سال 97، حدود 28 درصد افزایش داشته است.

صمصامی با تصریح بر اینکه نقدینگی به شدت در حال افزایش است، عنوان کرد: این افزایش بدون مدیریت صورت می گیرد؛ حجم تسهیلاتی که در 9 ماه سال قبل پرداخت شده است حدود 625 هزار میلیارد تومان بوده است در حالی که در تمام سال 97 حدود 773 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است. بیش از 50 درصد از این تسهیلات فقط وارد بخش بازرگانی و خدمات شده است اما همچنان رشد خدمات در کشور منفی 0.2 درصد است. همچنین بقیه تسهیلات نیز وارد سرمایه در گردش شده است تا بنگاه های تولیدی برای رشد تولید استفاده کنند اما شاهد کاهش تولید و اقتصاد هستیم.

 

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها