کرونا موجب توقف معاملات مسکن شد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کرونا موجب توقف معاملات مسکن شد

 • پنجشنبه 14 فروردین 1399 21:50
 • شناسه 42484
کرونا موجب توقف معاملات مسکن شد

حسام عقبایی گفت: بعد از مساعد شدن شرایط شاهد وضعیت بهتر معاملات از نظر حجم هستیم و از نظر قیمت هم قیمت مسکن زیر خط تورم افزایش خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا برنامه «شو پنجره بگشا» رادیو گفت و گو با حسام عقبایی نایب رئیس مشاورین املاک کشور به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حسام عقبایی با بیان اینکه در نیمه اول سال 1398 رشد محسوسی را در قیمت مسکن داشتیم، گفت: این رشد نامتعارف و جهشی بود و تقریبا به مرز 100 درصد رسید و در برخی جاها حتی از این مرز نیز عبور کرد.

وی افزود: بازار مسکن در نیمه دوم بازار آرامش بیشتری پیدا کرد و به نوعی رکود پیدا شد و تا اواسط بهمن ماه به طول انجامید و سپس ما از اواسط بهمن تا اوایل اسفند ماه شاهد افزایش نسبی قیمت نسبت به رکود قبلی بودیم.

نایب رئیس مشاورین املاک کشور اظها کرد: با شیوع کرونا عملا از سوم اسفند ماه می توان گفت قیمت مسکن ارزان نشده ولی معاملات مسکن متوقف شده است.

وی با بیان اینکه با رفع بیماری کرونا ما شاهد از سر گیری خیلی از معاملاتی هستیم که مسکوت شده است، گفت: خصوصا افرادی که قصد داشتند قبل از عید خرید های خودشان را انجام دهند تا به تورم سال بعد نخورند و این خریدها اکنون با شیوع کرونا متوقف شده است بعد از رفع این بیماری خریدهای خود را انجام خواهند داد.

عقبایی افزود: بعد از مساعد شدن شرایط شاهد وضعیت بهتر معاملات از نظر حجم هستیم و از نظر قیمت هم قیمت مسکن زیر خط تورم افزایش خواهد داشت. تورم در بخش مسکن در حدود 20 تا 30 درصد است و در بافت های مختلف کشور این افزایش قیمت متفاوت خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه دو برابر استاندارد جهانی خانه خالی در کشور داریم، اظهار کرد: در کشورهای توسعه یافته تقریبا 5 درصد از خانه هایشان خالی است اما در کشور ما تقریبا خانه های خالی 10 درصد است. طبق آخرین آماری که مرکز آمار اعلام کرده است در کشور تقریبا 25 میلیون واحد مسکونی داریم و دولت اعلام کرده تقریبا دو میلیون تا دو میلیون و 500 هزار واحد مسکونی ما خالی است.

نایب رئیس مشاورین املاک کشور با اظهار به اینکه در کشور ما مسکن به میزان مصرف جامعه وجود ندارد، بیان کرد: حتی با وجود خانه های خالی کفاف این جمعیت را نمی دهد. برخی از این خانه ها لوکس و بسیار مدرن و لاکچری هستند که اصلا طبقات متوسط و ضعیف جامعه امکان اجاره کردن این خانه ها را هم ندارند. برخی از این واحدها خارج از شهرهای بزرگ هستند و تسهیلات لازم مثل آب و برق و گاز و راه را ندارند و مابقی اینها نیز در حدی نیست تا بتواند کفاف نیاز جامعه را بدهد.

وی افزود: سالی بین 700 تا یک میلیون ازدواج در کشور را داریم ولی تولید کشورمان زیر 300 هزار واحد مسکونی است. وقتی تولید مسکن در کشور افزایش پیدا کند، قیمت ها متعادل خواهد شد و قدرت خرید افزایش می یابد.

 

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • پشت صحنه برنامه چشم انداز، معرفی بخش مخاطبان سایت

  گفتانه

  پشت صحنه برنامه چشم انداز، معرفی بخش مخاطبان سایت (7)

  پشت صحنه برنامه چشم انداز اقتصاد، پیام تصویری مهرافزار، مدیریت پارچه سرای ایلکار، پیام صوتی مخاطب، معرفی بخش مخاطبان سایت و... بخشهای برنامه این هفته را تشکیل می دهند.

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (529)

  کشت پنبه در کشور، بررسی نقل و انتقالات صوری در مسکن مهر پردیس، چالش های زنبورداران کشور، اخبار اقتصادی روز: شاخص بورس دوباره به زیر یک میلیون برگشت، پنجمین نفتکش ایرانی امروز وارد آبهای ونزوئلا می‌شود تحریریه اقتصاد ساعت 16 یک شنبه 11 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (528)

  کشت پنبه در کشور، آخرین اخبار پلیس امنیت اقتصادی، ارزش روز سهام عدالت، ، اخبار اقتصادی روز: فروش یکجای 30 درصد از سهام عدالت، پرداخت 15 هزار میلیارد ریال تسهیلات جدید اشتغال پایدار و ... تحریریه اقتصاد ساعت 12یک شنبه 11 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (527)

  ارزش به روز سهام عدالت، تعیین تکلیف دستمزد کارگران، اخبار اقتصادی روز: تولید بیش از 16 هزار خودرو در پارس‌خودرو، قیمت واقعی هر کیلو تخم مرغ 11 هزار تومان، سهام عدالت به‌صورت آنلاین قابل فروش نیست، اتصال ریلی ایران به افغانستان در سال جاری و.... تحریریه اقتصاد ساعت 10 یک شنبه 11 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (526)

  ارزش به روز سهام عدالت، راه اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار، تعیین تکلیف دستمزد کارگران و اخبار اقتصادی روز/ تحریریه اقتصاد ساعت 16 شنبه 10 خرداد

آخرین خبرها