انحصار در بورس برای سودده نشان دادن آن / انحصار دست دولت باشد بهتر از بخش خصوصی منفعت‌طلب است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

انحصار در بورس برای سودده نشان دادن آن / انحصار دست دولت باشد بهتر از بخش خصوصی منفعت‌طلب است

  • چهارشنبه 14 خرداد 1399 12:41
  • شناسه 43694
انحصار در بورس برای سودده نشان دادن آن / انحصار دست دولت باشد بهتر از بخش خصوصی منفعت‌طلب است

در برنامه چشم انداز اقتصاد شبکه ایران کالا موضوع «جهش تولید در گرو مقابله با انحصار دراقتصاد » با کارشناسان به بحث و گفت و گو گذاشته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  در برنامه چشم انداز اقتصاد شب گذشته موضوع انحصار و رقابت ناقص در اقتصاد کشور به بحث و چالش گذاشته شد.

یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در این برنامه جایگاه و نقش شورای رقابت در حذف انحصار بود که کارشناسان درباره آن صحبت کردند.

مرتضی زمانیان عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر در ارتباط اینترنتی با این شبکه ایران کالا با اشاره به موضوع برنامه گفت: مسئله انحصار موضوع بسیار مهمی دراقتصاد دو دهه اخیر کشور است. حتما شنیده‌اید که می گویند برای اینکه یک برای یک نیرو اشتغال ایجاد کنیم حتما باید مسرمایه گذاری حداقل چند ده میلیونی انجام شود در حالی که اگر انحصار از بین برود بازیگران این حوزه خود بخود سر جای خود نشسته و اشتغال ایجاد می شود.

وی افزود: برای رفع انحصار نخستین حرکت مجوزهای فعالیت است که در اختیار یک سازمان یا یک شخص بوده و به صورت سلیقه ای و شخصی به آن نگاه می شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به فساد موجود در فضای انحصاری صدور مجوز که مانند ملک شخصی به آن نگاه می شود تاکید کرد: در حالی که شما با یک صلاحیت حداقلی می توانید همین مجوز کسب و کار را با ارقام میلیاردی خریداری کنید.

انحصار در بورس برای سودده نشان دادن آن

مهمان بعدی برنامه سید محسن مزدآبادی طباطبایی استاد دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به انحصار طلبی در پرداخت مالیات توسط برخی شرکتها گفت: به طور مثال درباره بورس می توان گفت شرکتهایی در بورس سعی در نشان دادن سوددهی بورس هستند که تراز مالی آنها منفی و زیان ده است.

وی ادامه داد: شرکت هایی که می خواهند وارد بورس شوند صورت های مالی خود را سودآور نشان میدهند. آنها این کار را در تهاترهای تکراری و متقاطع با شرکتهایی شبیه خود انجام می دهند و ما شاهد هستیم که شرکتهای اینچنینی که اغلب تسهیلات سنگین از بانکها گرفته اند وارد بورس می شوند. در حالی که این شرکتها همه یا در حال رکود هستند و یا زیان ده هستند.

مزدآبادی در ادامه به مالیات به عنوان محکی برای سلامت شرکتها اشاره کرد و گفت: هرجا سوداگری به وجود بیاید جایی است که مالیات نتوانسته آن جا را شناسایی کند. طرح جامع مالیاتی طرحی است که بنابوده مالیات را به سمت مالیات هوشمند و الکترونیکی ببرد با تلاش سازمان مالیاتی مالیات در کشور ما الکترونیکی شده اما الکترونیکی بودن با هوشمند بودن تفاوت دارد.

انحصار دست دولت باشد بهتر از بخش خصوصی منفعت طلب است

در ادامه برنامه چشم انداز ۱۳ خرداد سید مرتضی افقه مدیر گروه دانشگاه شهید چمران اهواز در ارتباط اینترنتی با شبکه ایران کالا گفت: در افقتصاد سرمایه داری هم که آزادی کامل است قوانین ضد انحصار وجود دارد. اما در اقتصاد کشور ما که در حال رشد و پیشرفت است و نیاز به نظارت دقیق دارد دولت باید توان حاکمیت بر اقتصاد را داشته باشد.

وی افزود: به نظر من دلیل ناکامی در خصوصی سازی از زمانی که موضوع آن مطرح شد این است که دولتی قدرتمند و توسعه خواه بر آن نظارت نداشت و نتوانست بخش خصوصی را به درستی به میدان بیاورد.

به گفته وی انحصار اگر دست دولت باشد حتی اگر ناکارآمد باشد بهتر از این است که انحصار را از دست دولت بگیریم و به بخش خصوصی بسپاریم که به ثروت اندوزی بیشتر از منافع تولید و اقتصاد اهمیت می دهد.

سخت شدن صدور مجوز رانت ایجاد می کند

در ادامه برنامه با ارتباط تلفنی با سیدشمس الدین حسینی وزیر اسبق اقتصاد و نماینده کنونی مجلس این سوال مطرح شد که برای فساد در خرید و فروش مجوزهای کسب و کار چه اقداماتی انجام شده است؟

حسینی در پاسخ به این سوال گفت: در سالهای اخیر شورای رقابت که نهاد جوانی بود متاسفانه مورد بی مهری قرار گرفت و بخشی از اختیارات آن را گرفته و به سازمانهایی مانند سازمان حمایت دادند به همین دلیل قدرت این سازمان که می توانست ضد انحصار عمل کند کاهش پیدا کرد.

وی تاکید کرد:در هیچ جای دنیا اینگونه نیست که مجوز کارگزای بورس به سادگی صادر شود. اگر صدور مجوز کسب و کار به سختی صورت بگیرد قطعا خرید و فروش و حتی صدور آن ایجاد رانت می کند.

حسینی اظهار کرد: ما باید نهاد ناظر داشته باشیم، اما رفتار این نهاد ناظر نباید به گونه ای باشد که رقابت را تهدید کند.

این نماینده مجلس یازدهم در ارتباط با اقدامات مد نظر در آینده گفت: ما باید نظارت کنیم که قوانین به درستی اجرا شود و یکی از کارهایی که در کمیسیون اقتصادی مجلس جدید باید پیگیری کنیم این است که شورای رقابت را تقویت کرده و در راستای بهبود عملکرد آن اقدام شود.

انحصار نتیجه اجری ناقص برخی قوانین است

مهمان دیگر این برنامه علی دهقانی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شاهرود اینکه چرا شورای رقابت به این مقوله زیاد نپرداخته است عوامل مختلفی دارد که از حوصله بحث خارج است. ما با ۱۲۰ سال تاخیر نسبت به دنیا این شورا را ایجاد کردیم.

وی تاکید کرد: بستر قانونی فعالیت این شورا در برنامه سوم توسعه ایجاد شده است. در حالی که نتایج ورود این شورا تنها در حوزه خودرو بود که مشکلی هم حل نکرد که مشکلات زیادی هم ایجاد کرد. اما چرا به سایر حوزه‌ها ورود نکرد من هنوز هیچ جوابی برای آن پیدا نکرده ام.

دهقانی ادامه داد: ما باید عنوان حذف انحصار را حذف کرده و به تغییر در رفتار انحصاری تبدیل کنیم. انحصار نتیجه بد اجرا شدن چند قانون است، انحصاری که موضوع بحث ما است این است که بنگاهی نسبت به سایر بنگا ها تولید بهتری دارد پس در حال رقابت است اما درباره این بنگاه هم ما نباید اجازه دهیم قیمت ها را انحصاری در اختیار بگیرد.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها