مخالفت بدنه دولت با رشد صنعت لبنیات / احداث بزرگترین پالایشگاه شیر قاره آسیا در ایران | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

مخالفت بدنه دولت با رشد صنعت لبنیات / احداث بزرگترین پالایشگاه شیر قاره آسیا در ایران

  • پنجشنبه 05 تیر 1399 18:54
  • شناسه 43999
مخالفت بدنه دولت با رشد صنعت لبنیات / احداث بزرگترین پالایشگاه شیر قاره آسیا در ایران

ستاد تنظیم بازار روز گذشته افزایش قیمت برخی محصولات لبنی را تصویب کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا غلامعلی سلیمانی بنیانگذار و مدیرعامل هلدینگ سولیکو در گفتگو با شبکه ایران کالا در خصوص افزایش۲۲ تا ۲۸ درصدی قیمت مصوب لبنیات در کارگروه تنظیم بازار گفت: حدود ۹ هزار سال است که در کشور ما صنعت لبنیات وجود دارد ، با این حال ما هنوز نتوانسته‌ایم به مردم خودمان در این برهه از زمان مصرف معادل میانگین مصرف مردم جهان را در اختیار مردم بگذاریم دلیل آن هم این است که مسئولین کشور همواره در کار صنعت لبنیات دخالت دارند.

وی افزود: اگر دولت در جزئیات صنعت لبنیات دخالت نکند هم ما به راحتی می توانیم محصولات با قیمت های مناسب در اختیار مردم بگذاریم و هم مردم میتواننداز محصولات این صنعت استفاده کنند

وی به در پاسخ به سوالی درباره ظرفیت تولید و مقایسه کیفی محصولات تولید داخل با محصولات خارجی گفت: در اوایل انقلاب ما نزدیک به ۲۴۰ هزار تن شیر خشک و ۱۸۰ هزار تن پنیر وارد می کردیم، ما تولیدکنندگان تعهد جانی و مالی دادیم اگر واردات را قطع کنید و به جای آن یک میلیون دلار به ما وام بدهید ما می‌توانیم ماشین آلات تولید پنیر را وارد کنیم و در کشور تولید کنیم. در آن زمان نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار سرمایه در اختیار صنعت قرار دادند که نتیجه آن این شد که ما در حال حاضر بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور داریم.

وی در ادامه اظهار کرد: از زمانی که ترامپ ایران را تحریم کرد و اجازه واردات بما نداد، ما هر ساله محصولات بسیار زیادی به خود آمریکا و سایر کشورهای دنیا صادر کردیم پس ما ظرفیت و توان تولید برای بازارهای داخل و صادرات را به اندازه کافی داریم.

این فعال اقتصادی تاکید کرد: ما فعالان بخش خصوصی که سربازان اقتصادی کشور هستیم باید در جریان تصمیم گیری های کلان دولت قرار بگیریم، در زمان مذاکرات دولتمردان با سایر کشورها شاید دولت نتواند با علم به تمام جزئیات مذاکره را پیش ببرد ما باید این شرایط را به وجود بیاوریم که بتوانیم صادرات را مساوی با کشور ترکیه در حوزه صنعت لبنیات صادرات داشته باشیم.

وی افزود: تقاضای ما به عنوان تولیدکننده از دولت این است که با توجه به اینکه ما می‌توانیم از لبنیات سالانه بالای چند میلیارد دلار ارزآوری داشته باشیم و همچنین بر اساس تاکیدات رهبر معظم ، رئیس جمهور و تایید ۹ وزیر با این صنعت همکاری کنند اما متاسفانه در بدنه دولت و کارمندان مخالفت های بسیاری با رشد صنعت لبنیات وجود دارد.

سلیمانی تاکید کرد: بزرگترین مشکل صنعت لبنیات دولتمردان هستند که مانع کار ما هستند در ظاهر همه موافق صنعت می باشند اما به هر شکل ممکن با ما مخالفت می کنند و نمی گذارند کار پیش برود ما نمی‌خواهیم نفت بفروشیم، ولی می‌توانیم درآمد کشور را از محل صادرات و تولید لبنیات تامین کنیم. ما می توانیم بزرگترین اولین پالایشگاه شیر در قاره آسیا را تاسیس کنیم با ۵۰ هزار شغل ایجاد کنیم.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها