بلایی که نقدینگی بر سر اقتصاد ایران آورد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

بلایی که نقدینگی بر سر اقتصاد ایران آورد

  • پنجشنبه 12 تیر 1399 18:59
  • شناسه 44049
بلایی که نقدینگی بر سر اقتصاد ایران آورد

کارشناسان اقتصادی در گفتگو با شبکه ایران کالا آسیب هایی نقدینگی به اقتصاد ایران و راهکارهای کنترل خلق پول را بررسی کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا محمودی اصل ( اقتصاددان) و طباطبایی (رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری) در گفتگوی تصویری با برنامه تلویزیونی تحریریه اقتصاد ضمن پرداختن به مفهوم نقدینگی، آسیب هایی نقدینگی به اقتصاد ایران و راهکارهای کنترل خلق پول را بررسی کردند.

در ابتدای این برنامه، محمودی اصل نقدینگی را به دو دسته تورم نقدینگی و توهم نقدینگی تقسیم کرد و گفت: گاهی توهم نقدینگی بیش از نقدینگی باعث ایجاد انتظارات تورمی شده و سطح عمومی قیمت ها را افزایش می دهد.

وی افزود: میزان افزایش نقدینگی به خودی خود آسیب زا نیست. نقدینگی زمانی آسیب زا است که میزان تولید با میزان نقدینگی همطراز نباشد.

این اقتصاددان ادامه داد: به نظر می رسد  توهم نقدینگی در حال به هم ریختن بازارها است و مسئولین و کارشناسان نباید به توهم نقدینگی دامن بزنند. چرا که نقدینگی فعلی در کشور به حدی نیست که بتواند بازارها را برهم بزند. افزایش نقدینگی ایران در سال جاری بین 28 تا 31 درصد خواهد بود اما بر اساس اعلام بانک جهانی ما در پایان سال به نقدینگی 21 درصدی خواهیم رسید.

محمودی اصل با انتقاد از بنگاه داری بانکها گفت: نظام بانکی ما به جای بنگاه داری و تجارت با سپرده های مردم، باید سرمایه ملی را به سمت تولید می بردند و موجب تحرک اقتصادی می شدند.

طباطبایی نیز با اشاره به ورود نقدینگی به بازارهایی همچون بازار مسکن، خودرو، سکه و ارز گفت: این نقدینگی باید به جای حرکت به سمت بازارهای سوداگرانه به سمت تولید برود.
وی با بیان اینکه بانکداری فعلی در کشورمان به صورت سنتی است گفت: قوانین نظام بانکی پوسیده بوده و نیاز به بروز رسانی دارد.

شما مخاطبان محترم می توانید مشروح صحبت های کارشناسان اقتصادی را در فایل ویدئویی پیوست برنامه مشاهده کنید.

انتهای پیام/

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها