انتشار اوراق مشارکت می تواند کسری بودجه را تامین کند؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

انتشار اوراق مشارکت می تواند کسری بودجه را تامین کند؟

  • دوشنبه 16 تیر 1399 19:48
  • شناسه 44071
انتشار اوراق مشارکت می تواند کسری بودجه را تامین کند؟

مسئولان و افراد صاحب نظر در امور اقتصادی در گفت و گو با برنامه «چشم انداز» تاثیر فروش اوراق بدهی در تامین کسری بودجه دولت را بررسی کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  اقتصاد کشور این روزها در آستانه کسری بودجه سنگین قرار گرفته است؛ چراکه وقایع چند ماه اخیر از جمله تشدید تحریم‌های بین‌المللی، کاهش شدید قیمت نفت، افت درآمدهای مالیاتی و شیوع ویروس کرونا، تقریبا همه معادلات درآمدی بودجه دولت را برهم ریخته است.

شبکه ایران کالا به منظور بررسی راهکارهای تامین کسری بودجه، گفتگوی چندجانبه غیرحضوری با شرکت پویا ناظران (اقتصاددان)، سعید اسلامی بیدگلی (عضو شورای عالی بورس)، مصطفی نصر اصفهانی (اقتصاددان) و علی صادقی همدانی (کارشناس اقتصاد پولی و مالی) برگزار کرد که خلاصه آن به شرح زیر است.

ونزوئلایی شدن در کمین اقتصاد ایران

پویا ناظران، اقتصادددان در ابتدای این گفتگو اظهار داشت: کسری بودجه در همه کشورها وجود دارد و مشکلی برای توسعه کشور ایجاد نمی کند اما نحوه تامین کسری بودجه بسیار مهم است. ساده ترین راه رفتن به سراغ منابع بانک مرکزی است که تبعات مختلفی در اقتصاد دارد که مهمترین اثر آن تورم است. فروش اوراق مشارکت نیز روش دیگری برای رفع این مشکل است که آثار منفی کمتری دارد.

وی ادامه داد: وقتی که تورم یک کشور در طی چند سال روند رو به رشدی داشته باشد اقتصاد به بیماری ونزوئلایی شدن حرکت خواهد کرد و ارزش پول کشور از دست خواهد رفت. کسری بودجه کشورمان در سال جاری به وخیم ترین حد خود رسیده است چرا که سیاست های تحریمی علیه ایران منجر به کاهش درآمدهای دولت شده است.

ناظران افزود: ما چهار نوع دیدگاه به مسائل اقتصادی داریم. از نظر دیدگاه اول تمامی مشکلات کشور ناشی از تحریم هاست از اینرو باید مذاکره کنیم تا تحریم ها را برطرف کنیم. دیدگاه دوم مبنی بر آن است که ما در یک جنگ اقتصادی هستیم. در این جنگ باید مردم تحمل و مقاومت کنند تا بتوانیم بر مشکلات اقتصادی غلبه کنیم. از نگاه دیدگاه سوم همه مشکلات کشور از لیبرالیسم و نئولیبرالیسم است و از نگاه دیدگاه چهارم، همه مشکلات اقتصادی کشور ناشی از سیاست گذاری غلط است که بنده با دیدگاه چهارم موافق هستم.

این اقتصاددان اظهار داشت: برای اینکه اقتصاد ما ونزوئلایی نشود، باید سه نکته مهم را در نظر بگیریم. اول یک بازار برای اوراق بدهی داشته باشیم. دوم اینکه بدهی دولت در میان مدت پایدار باشد و سوم اینکه نظام بانکی ما باید اصلاح شود. اگر این سه راه حل را عملیاتی کنیم اقتصاد ایران به سمت ونزوئلایی شدن نخواهد رفت.

وی خاطر نشان کرد: بانک مرکزی باید به جای تامین کسری بودجه، دولت را مجاب به انتشار اوراق بدهی کند که این اتفاق زمانی می افتد که بانک مرکزی استقلال داشته باشد.

سود اوراق مشارکت باید بیشتر از تورم باشد

علی صادقی همدانی، کارشناس اقتصاد پولی و مالی با اشاره به راه حل های ارائه شده توسط آقای ناظران گفت: کسری بودجه فی نفسه اشکال ندارد. هر دولتی ممکن است در روند کاری خود با کسری بودجه مواجه شود. ما برای استفاده ازروش فروش اوراق مشارکت که به عنوان یک راه حل جهانی مطرح می شود، باید به وضعیت اقتصادی کشور نیز نگاهی بیندازیم .

وی ادامه داد: در حالی که در بورس جهانی میانگین سود برخی از شرکت های حاضر در بورس نزدک طی یکسال به 30 درصد رسیده است، بازدهی طلا در کشورمان طی چهارماه گذشته به 100 درصد رسیده و میزان افزایش قیمت برخی از سهام ها به 300 درصد رسیده است. با این شرایط چگونه می توان به فروش اوراق مشارکت در جامعه امیدوار بود؟

صادقی همدانی افزود: اوراق مشارکت در یک صورت می تواند راهکار مناسب و موقتی برای جبران کسری بودجه باشد. اگر سود این اوراق بدهی به گونه ای باشد که بتواند فراتر از میزان تورم برود مردم از آن استقبال خواهند کرد.

حاکمتی باید مخارج خود را کم کند / بودجه دستگاه های موازی کاهش یابد

سعید اسلامی بیدگلی، عضو شورای عالی بورس اظهار داشت: دولت و مجموعه حاکمیت باید مخارج خود را کم کنند و روی بودجه کنترل بیشتری داشته باشند. باید از دادن بودجه به دستگاه های موازی که هیچگونه عملکردی را از خود ارائه نمی دهند، خودداری کنند.

وی با تاکید بر اصلاح نظام بانکی و یارانه دهی در کشور گفت: فروش اوراق مشارکت در بازار سرمایه امکان پذیر است اما نمی توان کسری بودجه 200 هزار میلیارد تومانی دولت را با فروش اوراق مشارکت تامین کرد.

اوراق مشارکت، داروی موقت است

مصطفی نصر اصفهانی، اقتصاددان گفت: انتشار اوراق مشارکت تزریق دارو برای درمان کوتاه مدت کسری بودجه دولت است اما در بلند مدت راهکار مناسبی نیست.

 

شما مخاطبان گرامی می توانید مشروح این گفتگوی را از طریق ویدئوی پیوست مشاهده کنید.

انتهای پیام/

 

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها