افزایش پایه پولی یا انتشار اوراق؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

افزایش پایه پولی یا انتشار اوراق؟

  • چهارشنبه 18 تیر 1399 22:56
  • شناسه 44084
افزایش پایه پولی یا انتشار اوراق؟

بررسی نحوه جبران کسری بودجه 240 هزار میلیاردی دولت؛ عوامل و راهکار‌ها در برنامه چشم‌انداز شبکه ایران‌کالا

دکتر دموئی رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه لوتران کالیفرنیا مهمان اینترنتی برنامه چشم‌انداز گفت: دو نکته در انتخاب هر سیاست اقتصادی باید درنظر گرفته شود؛ رکود و تورم

دکتر دموئی با اشاره به اینکه در تمام اقتصادهای جهان ثبات اقتصادی مسئله اصلی است افزود هیچ راه حل ساده‌ای در ایران وجود ندارد اما در این شرایط مهم انتخاب بهترین راه است که می تواند مهار تورم و رسیدن به ثبات اقتصادی باشد.

استاد دانشگاه لوتران کالیفرنیا در ادامه گفت: وقتی صحبت از اوراق قرضه دولتی می‌کنیم منابع موجود در ایران را جمع می‌کند و از طرفی نقش دارایی‌های خارجی در پایه پولی نیز می‌تواند تورم زا باشد.

در ادامه دکتر معماریان مدرس دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران و دیگر میهمان برنامه سوال دوگانه مطرح شده در اقتصاد ایران را نادرست دانست و گفت: علاوه بر دو راه حل انتشار اوراق و فشار به پایه پولی راه حل‌های دیگری هم دارد.

دکتر معماریان اخذ مالیات و کم کردن هزینه‌های دولت را از عوامل دیگر تأمین بودجه و جبران کسری آن دانست و گفت: اگر با حذف درآمدهای نفتی وارد چرخه جدیدی از اقتصاد نشویم و به سراغ زیرساخت‌های تولید نرویم نمی‌توانیم در طولانی مدت کمبود بودجه را جبران کنیم.

دکتر معماریان به فروش سهام در اختیار دولت و عرضه زمین‌های منابع طبیعی به عنوان راهی برای تأمین بخشی از کسری بودجه اشاره کرد و ادامه داد: هیچ راه حلی برای رفع مشکل کمبود بودجه وجود ندارد و تنها راه, افزایش تولید و ایجاد درآمد با افزایش رشد اقتصادی است.

دکتر شهرام معینی استاد دانشگاه و اقتصاددان در بخشی از سخنان خود گفت: هم اکنون نرخ بهره واقعی منفی است و این فروش اوراق از طرف دولت را توجیه می‌کند.

دکتر معینی ادامه داد: فروش اوراق موجب افزایش نرخ بهره اسمی و وارد شدن نرخ بهره واقعی از منفی به مثبت می‌شود که همین امر موجب افزایش تورم خواهد شد.

دکتر معینی با اشاره به اینکه فروش اوراق باید تازمانی ادامه پیدا کند که نرخ بهره واقعی به صفر برسد و نرخ بهره اسمی از تورم بیشتر نشود گفت: در غیر اینصورت بدهی‌های دولت و کسری بودجه اش در سال‌های بعد بیشتر خواهد شد.

دکتر معینی معتقد بود عمده مخارج دولت دستمزد است که امکان کاهش آن وجود ندارد و از طرفی دریافت مالیات از دهک‌های بالا موجب کاهش پس‌انداز و سرمایه‌گذاری این دهک‌ها در بخش تولید کشور می‌شود.

دکتر شهرام معینی گفت: راه حل طلایی وجود ندارد؛ فروش اوراق تنها در کوتاه مدت جوابگوست و در طولانی بدهی‌های دولت را بزرگتر و غیر قابل جبران خواهد کرد.

دکتر دموئی رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه توتران کالیفرنیا در ادامه گفت: هیچ صحبتی درباره بازارهای ثانویه اوراق نمی‌شود؛ واقعیت این است که با شرایط موجود کشور این بازارها می‌تواند به اقتصاد کمک کند.

وی افزود: در نیمی از 40 سال گذشته رشد اقتصادی ایران مثبت و نیمی دیگر رشد منفی داشته است که بیشتر سالهایی که رشد مثبت را شاهد بودیم اثر مثبت فروش نفت و افزایش بهای آن بوده است.

دکتر دموئی با بیان اینکه با نظرات آقای معماریان در خصوص اشکالات ساختاری اقتصاد ایران موافق هستم گفت: رفع این اشکالات ساختاری در مدت زمان کوتاه امکان‌پذیر نیست ولی در هرحال این اصلاح ساختاری باید انجام شود.

دکتر دموئی دریافت مالیات را راهکار درستی رای کم شدن مشکلات دولت و تأمین بودجه دانست و افزود: مهم این است که منابع مالیاتی در جای درست خود هزینه شود تا موجب رشد اقتصادی شود

مهم نگاه به بازار در مدت زمان طولانی تری است و اینکه انتشار اوراق به چه صورت و در چه مدت زمانی انجام خواهد شد.

دکتر صادقی شاهدانی رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق نیز در ادامه برنامه گفت: اگر دولت بتواند کسری بودجه را با اصلاج ساختار مالیاتی جبران کند کمترین آسیب به چرخه اقتصاد کشور وارد خواهد شد.

دکتر صادقی شاهدانی با بیان اینکه بهترین راه جبران برای کاهش درآمدهای نفتی مالیات است ادامه داد: دارایی هایی از جمله زمین  و مسکن پایه هایی هستند که میتوان با آن ها ساختار مالیاتی را اصلاح کرد و مالیات باید به زمین و مسکن تعلق بگیرد و دریافت مالیات از عایدی مسکن و زمین به بیراهه رفتن است و موجب اصلاح ساختار نمی‌شود.

دکتر شاهدانی ادامه داد: متاسفانه کسانی که عواید خوبی از زمین و مسکن دارد برای حفظ منافع خود موافق این اصلاح ساختاری و کسب درآمد برای دولت نیستند.

دکتر شاهدانی با اشاره به اینکه بخشی از سرمایه گذاری‌ها در بخش خصوصی انجام می‌شود و دولت باید به موضوع تملک دارایی در بخش خصوصی توجه ویژه‌ای داشته باشد.

دکتر صادقی شاهدانی در پایان با بیان اینکه در شرایط کنونی تنها راه حل جبران کسری بودجه با انظباط مالی و کمترین فشار بر پایه پولی انتشار اوراق است گفت: باید این نکته را مد نظر قرار دهیم که هرگونه ایجاد بدهی برای دولت اثرات منفی روی پایه پولی خواهد داشت.

 

 

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها