چشم انداز/ بررسی راه‌کارهای جبران کسری بودجه کشور | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چشم انداز/ بررسی راه‌کارهای جبران کسری بودجه کشور

  • پنجشنبه 19 تیر 1399 22:53
  • شناسه 44099
چشم انداز/ بررسی راه‌کارهای جبران کسری بودجه کشور

کدام راه در کوتاه مدت می‌تواند به جبران کسری بودجه دولت کمک کند انتشار اوراق مشارکت یا افزایش پایه پولی

علیرضا عرفانی عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه سمنان در گفتگو با برنامه چشم انداز گفت: با توجه به شرایط مختلف حاکم بر دولت باید این اجازه به دولت داده شود که با ابزار مناسب کسری بودجه خود را جبران کند.

دکتر عرفانی ادامه داد: بهترین راه حل در حال حاضر فروش اوراق و خرید آن به دست مردم است و این اتفاق آثار تورمی کمتری نسبت به مراجعه به پایه های پولی خواهد داشت.

دکتر عرفانی با اشاره به این نکته که اصلاح نظام مالیاتی باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود گفت: اگر تغییری در شرایط اقتصادی کشور ایجاد نشود قطعا دولت توان بازپرداخت بدهی ایجاد شده به واسطه اوراق را نخواهد داشت. 

وی افزود: بازنگری معافیت مالیاتی مناطق آزاد و چاره اندیشی برای جلوگیری از فرار مالیاتی می‌تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی دولت را کاهش دهد چراکه در کشور حدود 40 درصد فرار مالیاتی داریم.

دکتر شهنازی عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز دیگر مهمان برنامه با ارائه دیدگاه دیگری گفت: انتشار اوراق به دودلیل برای اقتصاد کشور زیان بار خواهد بود.

دکتر شهنازی ادامه داد: دولت اگر زیرساختهای اقتصادی خود را اصلاح نکند قدرت بازپرداخت بدهی ایجاد شده با فروش اوراق را ندارد و سالهای آینده باید یا با فروش اوراق و یا با افزایش پایه پولی سود اوراق را پرداخت کند از طرفی انتشار اوراق به کاهش سرمایه بخش خصوصی می انجامد.

دکتر جمشید دموئی رئیس دانشگده اقتساد دانشگاه توترن کالیفرنیا گفت: با نگاهی به سه سال گذشته و فروش اوراق برمبنای نرخ تورم و نرخ بهره می‌توان گفت دولت با فروش اوراق سود خواهد کرد.

رئیس دانشگده اقتساد دانشگاه توترن کالیفرنیا ادامه داد: مدیریت اوراق قرضه بر اساس پیش‌بینی وضعیت اقتصادی کشور در مدت زمان اعتبار این اوراق باید انجام گیرد.

طرح فروش باید کارشناسی شده باشد ضمن اینکه در صورتی که بانک این اوراق را بخرد شرایط متفاوتی با خرید هر شخص یا بنگاه اقتصادی دیگر دارد.

دکتر دموئی در خصوص وضعیت مالیاتی ایران هم گفت: مالیاتی که در ایران گرفته می شود حدود 7-8 درصد است و این درحالیست که در کشورهای پیشرفته 4 تا 5 برابر این رقم است بنابراین میزان گرفتن مالیات در ایران بسیار کم است.

در ادامه دکتر عرفانی با اشاره به اینکه مردم اقبال کمی به اوراق بلند مدت نشان می‌دهند اظهار داشت: شرایط به گونه ای هست که حتی با نرخ بهره مثبت همچنان گرفتن تسهیلات برای اشخاص جذاب است

عرفانی اقتصاددان با بیان اینکه اوراق مشارکت دوسویه عمل می‌کند یک نرخ سود اسمی ثابت و دیگری افزایش قیمت خود اوراق در بازار ثانویه که می‌تواند نصیب خریداران شود.

دکتر عرفانی معتقد بود اوراق کمترین آسیب را در کوتاه مدت به اقتصاد خواهد زد لیکن دولت باید برای بازپرداخت درآمد کسب کرده از طریق فروش اوراق برنامه ریزی داشته باشد.

دکتر عرفانی گفت: اوراق قرضه باید با مدت زمانی مختلف از یک روزه تا نامحدود منتشر شود و اجازه انتشار اوراق به بخش خصوصی نیز داده شود 

علی بابایی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس میهمان تلفنی برنامه چشم انداز گفت: در بودجه سال 99 دولت به منابع بانک مرکزی مراجعه کرده و بخشی از کسری بودجه خود را از طریق مراجعه به پایه پولی تأمین کرده است

دکتر علی سعدوندی دیگر مهمان برنامه چشم انداز گفت: فروش رفتن اوراق در هفته گذشته امری بسیار مثبت تلقی می‌شود

وی گفت: معتقدم نه تنها دولت بعد بدهکار نخواهد شد بلکه این بدهی دولت هر سال کوچکتر خواهد شد. درواقع نرخ بهره واقعی اوراق منفی است و همین امر موجب کوچک شدن بدهی دولت می‌شود

دکتر سعدوندی اظهار داشت: در حال حاضر بین نرخ بهره واقعی اوراق و نرخ تورم انتظاری کالاها 20 تا 25 درصد فاصله وجود دارد و تا پر شدن این فاصله دولت می‌تواند از منافع فروش اوراق بهره مند شود.

 

 

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها