انحصار گرایی در واردات خودرو | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

انحصار گرایی در واردات خودرو

  • یکشنبه 22 تیر 1399 14:41
  • شناسه 44120
انحصار گرایی در واردات خودرو

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: اگر بخواهیم خودروساز قدرمندی باشیم باید ساختار  تولید  خوردو را فراهم کنیم.


آقای حسینی کیا در گفتگو با شبکه ایران کالا ، برگزاری نمایشگاه‌هایی مانند نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل را از جمله راهکارهای دانست که برای کاهش قیمت قطعات یدکی مناسب است.
وی همچنین با انتقاد از اینکه  خودروسازها به سمت واردات رفته اند، گفت: مشتری مداری در خودروسازی وجود ندارد
و به علت اینکه هیئت مدیره ها سهامدار شرکت های خودروسازی هستند، انحصارگرایی به وجود آمده است.
این نماینده مجلس گفت: حسب گزارش های موجود 50 درصد واردات قطعات دست پنج شش نفر هست که با این انحصار رانت و فساد به وجود آمده است.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، خودرو را از جمله موضوعات پرچالش کشور دانست و گفت: امیدواریم در این دوره با نگاه ویژه مجلس اصلاحاتی در این زمینه صورت گیرد.
وی درباره آخرین اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کاهش قیمت خودرو، گفت: این وزارتخانه به دنبال بومی‌سازی قطعات خودروست و تاکنون اقدامات درخوری را در این راستا انجام داده است.
آقای حسینی کیا با اشاره به اینکه خودرو شامل ۱۲۰۰ قطعه است که ۴۷۱ قطعه آن وارداتی است، افزود: اخیرا نمایشگاهی برگزار و از قطعه‌سازان دعوت شد و با کسانی که توانستند قطعات خودرو بسازند، قرارداد انعقاد شد و همچنین بخشی از کار را هم وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دست گرفت تا واردات قطعات خودرو کاهش یابد.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: در حال حاضر وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بسیاری از قطعات خودرو را که تا چندی پیش وارداتی محض بود، تولید می‌کند و اگر در این زمینه به تولید انبوه برسیم، قیمت خودرو تا حد زیادی کاهش می‌یابد.
وی در پاسخ به اینکه در مدیریت واردات در کشور چه راهی باید طی کنیم؟ گفت: هدف از تجمیع وزارت بازرگانی و صنعت این بود که واردات و صنعت را با هم تنظیم کنند ، امروز که متناسب نیست بخشی به علت واردات بی رویه بوده است ؛ برخی کالاها 94 درصد آن وارداتی است.

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها