چشم انداز | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چشم انداز

  • سه شنبه 24 تیر 1399 23:12
  • شناسه 44167
چشم انداز

تورم، کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم

دکتر صادقی شاهدانی رئیس دانشگاه اقتصاد استاد دانشگاه امام صادق در گفتگو با برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا گفت: برای کاهش قدرت خرید پول باید این نکته موردتوجه قرار گیرد که هر وقت رابطه ریال با سایر ارزها تغییر می‌کند ضرر متوجه ریال و درنتجه افزایش تورم را شاهد هستیم.

دکتر شاهدانی با بیان این که برای کنترل قدرت خرید قطعا باید بازار ارز را کنترل کنیم گفت: نرخ ارز باید با توجه به شرایط منطقی کنترل و هدایت شود و تکیه به روش‎های قدیمی و دستوری پیامدهای ناگواری دارد که بخشی از آن‌ها را اکنون در بازار شاهدیم.

این استاد دانشگاه معتقد بود با استفاده از تمام امکانات و ظرفیت تجارت خارجی می توان از جهش نامطلوب نرخ ارز در آینده جلوگیری و حتی بخشی از جهش‌های غیر‌منطقی در گذشته را جبران کرد.

دکتر صادقی پیشنهاد تشکلیل سازمان توسعه تجارتی مستقل از وزارت صمت را مطرح کرد و تصریح کرد: این سازمان باید به طور کامل مستقل باشد و سازمان‌های مورد نیاز از جمله بانک مرکزی نماینده تام الاختیار در این سازمان داشته باشند.

دکتر صادقی در بخشی از صحبتهای خود به امکان تهاتر کردن کالاها در شرایط کنونی اشاره کردند که دکتر بخشی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه تهران دیگر میهمان این برنامه این گونه پاسخ داد: صادرات و واردات تهاتری تقریبا منسوخ شده و در سطح کلان امکان اینگونه مبادلات بسیار ضعیف است.

دکتر بخشی با بیان این که مکانیزمهای مالی خوبی در صادرات جهانی شکل گرفته افزود: اکنون در سطح جهانی بانک به عنوان یک واسطه بین فروشنده و خریدار ایفای نقش می‌کند وامین دوطرف محسوب می شود.

وی افزود: با تفکرات داخلی که هیچ تجربه ای پشت آن نیست و هیچ مبنای علمی ندارد نمی توان معضلات  مشکلات صادرات و بازار ارز را تأمین کرد.

این استاد دانشگاه معتقد بود یکی از شرایط تبادلات تجاری داشتن روابط سیاسی خوب با همسایگان است که متأسفانه در حال حاضر با بیشتر همسایگان روابط پر تنشی داریم.

دکتر بخشی با اشاره به این موضوع که تهاتر کردن معمولا با کشورهای همسایه صورت می‌گیرد که کشورهای همسایه ما عمدتا اقتصاد عقب مانده تری نسبت به کشور ما دارند تأکید کرد: حل مشکلات اقتصادی ما در گرو حل مشکلات سیاسی و ایجاد تعاملات سازنده با دنیا است.

وی افزود متأسفانه گوش شنوایی برای شنیدن نظرات و راهکارهای اقتصاددانان وجود ندارد.

دکتر امام وردی استاد دانشگاه و اقتصاددان نیز در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: متأسفانه تریبون خاصی در اختیار اقتصاددانان نیست که بتوانند صدای خودشان را به مردم و مسئولین برسانند. 

وی افزود: هیچ کدام از اقتصاددانان با تخصیص ارز دولتی موافق نبود ولی متأسفانه گوش شنوایی در این باره وجود نداشت. 

امام وردی نیز معتقد بود هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که بدون تعامل با دنیا و بسته بودن مرزهایش بتواند به توسعه برسد.

دکتر امام وردی با اشاره به این که ریشه تورم شکل گرفته به دلیل افزایش نقدینگی و افزایش پایه پولیست اظهار داشت: بانک مرکزی نقش بازوی مالی و قلک دولت را ایفا می کند .

این استاد دانشگاه معتقد بود به دلیل تأمین مالی دولت از منابع حاصل از فروش نفت در دهه های گذشته پایه‌های مالیاتی ایران شکل نگرفته است و دولت خود را بی نیاز از مردم دانسته است.

امام وردی در ادامه یکی از دلایل فساد در اقتصاد را ارز دولتی دانست و گفت: وقتی دولت نقش توضیع کننده و تعین قیمت در جامعه را بر عهده می گیرد رقابت در بخش خصوصی از بین رفته و به رقابت به گروههای سیاسی تبدیل می شود که در نهایت به فساد منتهی می شود.

دکتر صادقی در بخشی دیگر از گفتگو با بیان اینکه پیشنهاد تهاتر به دلیل مشکلات تحریمی بوده است گفت: اگر امکان تبادلات مالی به راحتی وجود داشت قطعا تهاتر راهکار خوبی نبود و  اقتصاددانان باید پیشنهادات خود را با توجه به شرایط حال کشور باشد.

صادقی تصریح کرد: نظام ارزی شناور نداریم و در واقع نظام ارزی شناور مدیریت شده در کشور وجود دارد.

دکتر امام وردی نیز در پایان افزود: در کشور بازاری به عنوان بازار ارز وجود ندارد که بخواهد به معنای بازار شناور یا غیر شناور باشد و انحصار کامل در بازار ارز در اختیار دولت است.

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها