چالش‌های نظام بانکداری | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چالش‌های نظام بانکداری

  • شنبه 11 مرداد 1399 11:07
  • شناسه 44493
چالش‌های نظام بانکداری

سکوتی کارشناس اقتصادی: قدم اول حل مشکلات اقتصادی داشتن استقلال بانک مرکزی است.

دکتر سکوتی کارشناس اقتصادی در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: اصلی ترین قوانین پولی و بانکی کشور به سال 51 بر می گردد.

سکوتی با اشاره به این که در سال 61 قانون بانکداری اسلامی تصویب شد گفت : چه در همان سال 61 و چه در سال های بعد تغییرات بسیار جزئی در قانون قبلی ایجاد شد و عملا مبنای قوانین پولی و بانکی کشور همان قانون مصوب سال 1351 است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به این که برای بررسی عملکرد بانک مرکزی دو نکته باید مد نظر قرار داده شود این سوال را مطرح کرد: امروز بانک مرکزی و بانک‌های ما تا چه حد در ایجاد اشتغال و از بین بردن بیکاری موفق بوده اند؟ بانک مرکزی چه مقدار در کنترل نرخ ارز موفق بوده است؟

سکوتی تصریح کرد: متأسفانه عملکرد بانک مرکزی و سیستم پولی و بانکی ما بسیار ضعیف بوده و خصوصا در دو دوره گذشته دولت این بانک کارنامه موفقی از خود به جای نگذاشته است.

وی با اشاره به این نکته که بانک های ما به جای حل مشکلات اقتصادی با پرداخت تسهیلات در صورتی وام به مشتریان می دهند که تقریبا مطمئن شوند نیازی به تسهیلات ندارند و دریافت کننده وام به راحتی می تواند هر زمان که بانک بخواهد این پول را باز گرداند.

سکوتی ادامه داد: یکی از مشکلات مهم و کاملا غیر قانونی در دریافت تسهیلات این است که بانک‌ها 20 درصد از مبلغ وام را مسدود می کنند و با این حرکت کمبود سود تکلیفی (18 درصد) که بانک مرکزی ابلاغ کرده است را جبران می کنند.

این کارشناس اقتصادی گفت: این درحالیست که طبق قانون مسدود کردن مجاز نیست و در صورت مسدودی باید به مبلغ بلوکه شده سود تعلق گیرد اما در بانک ها کاملا برعکس عمل می شود و از مبلغ مسدود شده سود هم دریافت می شود.

سکوتی در پایان گفت: در بانک مرکزی نیاز به استقلال عملیاتی داریم دستورات تکلیفی دولت و بدهی های سنگین دولت باید برداشته شود و به یک بانک مرکزی مستقل برگردیم و این تنها راه حل مشکلات نظام پولی و بانکی کشور است.

مخاطبان گرامی می توانید مشروح این گفتگو را در فایل ویدئویی پیوست همین خبر مشاهده کنید./

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها