پایش آمار اقتصادی محیط کسب و کار | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

پایش آمار اقتصادی محیط کسب و کار

  • سه شنبه 14 مرداد 1399 12:28
  • شناسه 44577
پایش آمار اقتصادی محیط کسب و کار

رئیس مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با شبکه ایران کالا با اشاره به طرح «شامخ» از رونق تولید کشور در تیرماه خبر داد.

آقای دوست محمدی درباره طرح «شامخ» گفت: این طرح هر ماه اجرا می‌شود و نتایج آن تا نیمه ماه آینده آماده است و اکنون شامخ تیرماه قابل ارائه است.

وی افزود: روند شامخ صنعت اعداد بالای 50 به معنی رونق است و زیر آن رکود است. از اردیبهشت که عدد به 61 رسید در تیر ماه 55 بود یعنی کماکان تولید صنعتی در مجموع در تیر ماه شاهد رونق است. هر چند نسبت به ماه قبل کاهش داشته همچنان بالای 50 است.

آقای دوست محمدی گفت: بخش اقتصاد شامل خدمات، کشاورزی و صنعت است .

وی افزود: در صنعت اوضاع خوب بود اما نسبت به ماه قبل افزایش تولید نداشتیم. متاسفانه در بخش خدمات که 60 درصد اقتصاد است به دلیل کرونا در بخش های (عمده فروشی ها ، تعمیرات ، خرده فروشی ها) عدد آن پایین بود و باعث شد عدد کل اقتصاد زیر پنجاه برسد .

رئیس مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق بازرگانی ایران گفت: بخشی از این کاهاش مربوط به این است که تقاضا برای برخی مشاغل کمتر شده است. مثلا در بحث آموزش، تقاضا برای موسسات آموزشی پایان آمده است.

شامخ شامل تولید صادرات و است در این ماه چیزی که نگران کننده است قیمت خرید مواد اولیه است . در سه ماه گذشته این روند صعودی قیمت مواد اولیه افزایش پیدا کرده است که منجر به این می شود .

وی در توضیح شامخ تولید گفت: موجودی مواد اولیه کاهش یافته است و در نتیجه انتظار برای تولید کاهش می یابد.

رئیس مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق بازرگانی ایران گفت:اگر روند موجودی مواد اولیه مشکلش حلش بشود می توان امیدوار بود که تولید صنعتی با وقفه مواجه نشود ولی اگر این روند ادامه پیدا کند ممکن است تولید دچار چالش شود.

وضع شاخص های منتخب

12 گروه صنعتی اصلی داریم . صنایع غذایی و شیمیایی اهمیت یبیشتری دارند . در تیر اکثر شاخص صنایع به جز پوشاک و چرم بالای 50 بودند .

دلیل آن بخشی مربوط به تعطیلات تابستانی و بخشی مربوط به مشکل مواد اولیه است.

شامخ زیرشاخه های کل اقتصاد

در مورد استخدام عدد دارد به 50 نیزدیک می شود یعنی به کارگیری نیروی انسانی به زمان قبل از کرونا برمی گردد ، قیمت خرید مواد اولیه هم پایین آمده است که نشانه ای از امید است. انتظارات تولید هم در اقتصاد در بخش خدمات ، کشاورزی وصنعت برای مرداد هشدار دهنده است.

 

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها