بانک مرکزی اقتدار یا وعده های خوش‌بینانه (چشم انداز اقتصاد) | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

بانک مرکزی اقتدار یا وعده های خوش‌بینانه (چشم انداز اقتصاد)

 • دوشنبه 20 مرداد 1399 07:22
 • شناسه 44654
بانک مرکزی اقتدار یا وعده های خوش‌بینانه (چشم انداز اقتصاد)

در برنامه یکشنبه شب چشم انداز اقتصاد آقایان دکتر پیمان مولوی دبیر انجمن اقتصاددانان ایران و فعال سرمایه گذاری، دکتر ایمان زنگنه، دکتر رحمان سعادت عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان و محمد باقری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره اقتدار بانک مرکزی دیدگاه های خود را بیان کردند.

در ابتدای برنامه دکتر مولوی درباره صحبت های رئیس کل بانک مرکزی که گفته بود اگر بخواهیم نرخ ارز را پایین بیاوریم آنرا پایین می آوریم گفت: بحث ما در مورد فرد مشخصی نیست بلکه بحث رویکرد بانک مرکزی است . این بانک نهادی شصت ساله  است که رشد کرده و آنچه از آن انتظار داریم به عنوان نهاد تصمیم ساز و سیاست گذار آنرا ارج بنهیم و قدرت آن را در ذهن افراد و مردم حفظ بکنیم.

دکتر مولوی با اشاره به پست اینستاگرامی آقای همتی گفت: در این پست به استقلال بانک مرکزی و فضایی که این اتفاقات در آن رخ داده اشاره شده است.

افزایش نرخ ارز ناشی از متغیرهای زیادی است و بانک مرکزی منابع خودش را برای این کار وارد بازار نخواهد کرد. سوال ما این است اگر می توانستیم آنرا (ارز) کنترل کنیم واگر ابزارها وجود داشت چرا این کار را نکردیم و اگر ابزارهای دیگر ایجاد شده چرا آنرا اعلام نکردیم.

در ادامه برنامه دکتر رحمان سعادت با انتقاد از عملکرد بانک مرکزی گفت : وقتی بانک مرکزی تاسیس شد پول واحد ایران جزو ده پول با ارزش دنیا بود و حتی به عنوان پول وزنی مورد توجه بود و الان پس از شصت سال پول ملی تبدیل به یکی از ده پول کم ارزش تبدیل شده است. یعنی عملکرد بانک مرکزی طوری بوده که از ده پول برتر به این مرحله رسیده ایم که نشان دهنده فعالیت مجموعه شصت ساله بوده که مطلوب نبوده است.

وی افزود: آرزوی ما این است که ارزش پول ملی افزایش پیدا کند و اگر برنامه ریزی صورت بگیرد و تولید افزایش پیدا کند چنین چیزی اتفاق خواهد افتاد.

وی گفت: آیا در شرایط فعلی می توان قیمت ارز را پایین آورد یا نه . من از عنوان دیگری استفاده می کنم «کاهش قیمت ارز، تمایل و توان» آیا تمایل برای کاهش هست یانه و اگر تمایل باشد آیا توان لازم در بانک مرکزی وجود دارد یا نه . آنگاه مشخص می شود و می توان چشم اندازی برای مردم تصویر سازی کرد.

وی پیشنهاد کرد یک فرصتی به بانک مرکزی داده شود تا چند هفته آینده آرامشی به اقتصاد بدهد که این کار بزرگی انجام داده است.

دکتر سعادت همچنین گفت مساله ارزی ما صرفا یک مساله اقتصادی و مرتبط با بانک مرکزی نیست . دستگاه دیپلماسی در حال مذاکره است که ارزهایی که از طریق نفت به فروش رفته به دست بیاید. وی همچنین در مورد پایین آوردن قیمت ارزتوسط بانک مرکزی در کوتاه مدت ابراز تردید کرد.

در ادامه برنامه دکتر فرشاد پرویزیان مجری ـ کارشناس ، کتاب «بانک های مرکزی چگونه سخن بگویند» را معرفی کرد . در این کتاب به زبان علمی گفته شده که بانک مرکزی یک نهاد تصمیم گیری سیاسی نیست.

دکتر مولوی درباره این کتاب گفت: این کتاب را بارها معرفی کرده ام و نحوه صحبت کردن رئیس کل بانک مرکزی بسیار تاثیرگذار است. به دلیل اینکه رئیس کل بانک مرکزی تاثیرزیادی بر بخش های مختلف اقتصاد دارد.

بانک مرکزی یک دارایی بین نسلی با رویکردهای مختلف است و نباید به گونه ای رفتار کنیم که این شانیت به آن خدشه ای وارد شود.

وی گفت : عملکرد بانک مرکزی الزاما نمی تواند بدون کمک سایر بخش ها تاثیرگذار باشد. باید بخش های مختلف با هم همسو باشند. آنچه باعث اقتدار بانک مرکزی می شود شفافیت است. از سال 1397 سیاست های مختلفی در بانک مرکزی پیاده شده است. اکنون انتظار این است شاهد سرعت عمل و تغییر نگرش در بانک مرکزی باشیم.

دکتر سعادت هم درباره اعتبار بانک مرکزی گفت: رئیس بانک مرکزی ارزش فرادولت دارد. رئیس بانک مرکزی وظیفه دارد که از ارزش پول ملی حفاظت کند. مساله بعدی این است که یکی از امضاهایی که در تاریخ می ماند امضای روسای بانک مرکزی است. یعنی وی باید تمام تلاشش را بکند که از آن پول حفاظت کند.

وی با انتقاد از بازار نیما هم گفت: شکل گیری این بازار در حالی بود که عرضه کنندگان تمایلی به عرضه ارز نداشتند و چیزی به عنوان بازار وجود نداشت.

دکتر ایمان زنگنه (متخصص اقتصاد پولی) هم در ادامه درباره سخنان رئیس بانک مرکزی گفت: تاثیر صحبت های رئیس کل باعث فروکش شدن قیمت ها شده است ولی اگر این اتفاق نیفتد تاثیر بدی به اعتبار این بانک می زند.

بیشتر فشارهای جانبی است که باعث شده رئیس بانک مرکزی چنین سخنانی بگوید. آنچه رئیس بانک مرکزی باید بگوید باید گزیده و سیاست های پولی و چشم انداز آینده باید باشد.

دکتر زنگنه در ادمه گفت: استقلال بانک مرکزی به نفع نظام است و این نهاد باید بتواند با برخورداری از آن بتواند سیاست گذاری درست انجام دهد.

بانک مرکزی وظایفی دارد که برای رسیدن به آن باید از این استقلال برخوردار باشد مثل تنظیم نرخ بهره ، نرخ رشد اقتصادی ، اشتغال و..   بانک مرکزی برای رسیدن به وعده هایش باید این استقلال را داشته باشد.

آقای باقری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم گفت: ای کاش این صحبت ها (سخنان رئیس بانک مرکزی) گفته نشود و بهتر است در عمل نشان داده شود. اگر دنبال حل مشکل هستند در عمل آنرا ثابت کنند.

وی گفت: در کمیسیون اقتصادی هم گفته شده که این سخنان کمتر در رسانه ها گفته شود و اگر امکان آن هست که نرخ ارز پایین بیاید چرا  آنرا پایین نمی آورند. گفتن این سخنان کاملا اشتباه است.

آقای باقری در پایان گفت: بحث ارز یک بحث اساسی برای کشور است و بهتر است نرخ ارز تک نرخی شود.  برای سرمایه گذاری و ایجاد ثبات قیمت و اقتصاد مجلس و دولت باید تک نرخی شدن ارز را پیگیری کنند.

 

 

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • عناوین اصلی روزنامه‌های اقتصادی دوشنبه 7 مهر

  عناوین اصلی روزنامه‌های اقتصادی دوشنبه 7 مهر

  روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون افزایش وام مسکن جوانان، کاهش 40 هزار واحدی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران، رسیدن دلار به کانال 30 هزار تومانی و ترخیص 24 ساعته کالاهای اساسی پرداختند.

 • بهبود صنعت فرش

  بهبود صنعت فرش

  در برنامه چشم انداز یکشنبه شب آقایان علیرضا قادری مؤسس و عضو هیئت رئیسه اتاق فکر فرش دستباف ایران، سعید عصاچی مدیر فرش عصاچی، مصطفی فراهانی مدیر فروش فرش فراهان، امید بنام کارشناس ارشد مدیریت فرش دستباف و بیژن اربابی عضو هیئت علمی دانشگاه هنر در خصوص بهبود صنعت فرش دستباف به بحث و گفتگو پرداختند.

 • گزارش تصویری / برداشت فلفل قرمز در خراسان رضوی

  گزارش تصویری / برداشت فلفل قرمز در خراسان رضوی

  روستای بیزه از توابع بخش مرکزی شهرستان داورزن غربی‌ترین نقطۀ استان خراسان رضوی با جمعیتی بالغ بر ۱۳۰۰ نفر با ۳۰ کارگاه فلفل کوبی فعال به عنوان قطب فلفل کشور شناخته شده است. فلفل قرمز یکی از محصولات انحصاری بیزه است، این روستا یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان فلفل کشور است. بیش از هشتاد درصد شغل مردم این روستای خوش آب و هوا تولید فلفل قرمز است؛ و دارای بیش از سی کارگاه فلفل کوبی بصورت سنتی است.

 • گره کور افزایش سرمایه شرکت آذرآب

  گره کور افزایش سرمایه شرکت آذرآب

  «شرکت صنایع آذرآب» یک ابرشرکت از صنایع مادر است که در بخش صنعتی بسیاری مانند زیرساخت­‌های صنعتی، ساخت پالایشگاه­‌ها و مجتمع­‌های پتروشیمی، نیروگاه­‌ها، سیمان و ... فعالیت می‌کند.

 • محصولات ذوب آهن اصفهان، ساختمان سازی در افغانستان را متحول خواهد کرد

  محصولات ذوب آهن اصفهان، ساختمان سازی در افغانستان را متحول خواهد کرد

  رییس اتاق بازرگانی پکتیای کشور افغانستان و هیات همراه ۲۷ شهریور ماه از خط تولید ذوب آهن اصفهان بازدید و با محمد نورانیان راد، مدیر بازاریابی و صادرات شرکت در خصوص توسعه همکاری های دو جانبه دیدار و گفتگو کردند .

 • افزایش استفاده از اینترنت همراه اول

  افزایش استفاده از اینترنت همراه اول

  مدیرعامل همراه در همایش رونمایی از کاربست‌های 5G در ایران با اشاره به ضرورت تأمین و تولید محتوای مجازی به موقع همراه با رشد فناوری در کشور گفت که باید زودتر به تولید محتوای بیشتر فکر کرد. او به رشد ۸۰ درصدی مصرف دیتای مشترکین تلفن همراه از سال گذشته تا امسال خبر داد و تاکید کرد این حجم افزایش استفاده از اینترنت باید با افزایش تولید محتوا روبرو شود.

 • ترین های بورس در 6 مهر

  ترین های بورس در 6 مهر

  شاخص کل بورس در معاملات روز مذکور با 44643 واحد کاهش به عدد یک میلیون و 570 هزار و 888 واحد رسید.

 • شرایط دریافت کارت بازرگانی جدید چیست؟

  شرایط دریافت کارت بازرگانی جدید چیست؟

  با اجرای سیاست جدید دولت از ابتدای مرداد، متقاضیان دریافت کارت بازرگانی، باید اطلاعات خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند، سامانه‌ای که مشکلات موجود در آن انتقادات گسترده بخش خصوصی را در پی داشته است.

 • دستور رییس جمهوری برای توجه ویژه به قالی‌بافان کشور

  دستور رییس جمهوری برای توجه ویژه به قالی‌بافان کشور

  رییس جمهوری به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد به قالی بافان به عنوان یکی از اقشار زحمتکش و هنرمند کشور توجه ویژه شود.

 • قیمت طلا، سکه، دلار و ارز / سکه ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان

  قیمت طلا، سکه، دلار و ارز / سکه ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان

  در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک‌میلیون و ۲۵۶ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۳میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و قیمت دلار ۲۸ هزار و ۹۰۰ تومان است.

 • وعده ارزانی تخم مرغ عملی نشد/ هر شانه ۳۵ هزار تومان

  وعده ارزانی تخم مرغ عملی نشد/ هر شانه ۳۵ هزار تومان

  قیمت هر شانه تخم مرغ در تهران با کمی کاهش به ۳۱ تا ۳۵ هزار تومان رسیداما هنوز در مقایسه با قیمت مصوب ۲۶ هزار تومانی فاصله دارد.

 • افزایش ۱۰ درصدی تخفیف واگذاری سهام دولت در قالب ETF با تداوم ریزش بورس

  افزایش ۱۰ درصدی تخفیف واگذاری سهام دولت در قالب ETF با تداوم ریزش بورس

  میزان تخفیف واگذاری سهام دولت در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس اصلاح شد

 • جلوگیری از صدور بخشنامه‌های متعدد در دستور کار وزارت صمت

  جلوگیری از صدور بخشنامه‌های متعدد در دستور کار وزارت صمت

  معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تسهیل رویه‌ها و جلوگیری از صدور بخشنامه‌های متعدد و متناقض، در دستور کار وزارت صمت است .

 • امسال؛ معرفی ۱۲ رقم جدید دیم

  امسال؛ معرفی ۱۲ رقم جدید دیم

  موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور پیش بینی کرد: امسال حدود ۱۲ رقم جدید در حوزه غلات، دانه‌های روغنی، گیاهان علوفه‌ای و حبوبات برای پایداری تولید و افزایش عملکرد در اراضی دیم معرفی کند.

 • ۴۶ درصد منابع بانک‌های کشور، مربوط به شعب تهران است

  ۴۶ درصد منابع بانک‌های کشور، مربوط به شعب تهران است

  دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی در واکنش به اظهارات وزیر تعاون از پرداخت ۴۸ درصد منابع تسهیلاتی کشور در شعب تهران خبر داد و گفت: ۴۶ درصد منابع بانک‌ها نیز مربوط به شعب تهران است.

 • راه‌اندازی 150 مدرسه برکت توسط ستاد اجرایی فرمان امام خمینی

  راه‌اندازی 150 مدرسه برکت توسط ستاد اجرایی فرمان امام خمینی

  با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری، 150 مدرسه جدید درمناطق کم‌برخوردار کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام خمینی امروز افتتاح شد که تعداد مدارس ساخته شده توسط ستاد اجرایی فرمان امام درمناطق محروم کشور به 1400 مدرسه رسید.

 • اجرای طرح‌های توسعه‌ای در پتروشیمی جم

  اجرای طرح‌های توسعه‌ای در پتروشیمی جم

  طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی جم در راستای رسیدن به حداکثر بهره‌وری شرکت و به‌طریق‌اولی تأمین منافع ملی کشور از طریق افزایش ظرفیت تولید و یا تولید محصولاتی باارزش افزوده بالاتر بر اساس شرایط و نیاز بازار برنامه‌ریزی و عملی می‌شوند.

 • ویژگی‌های شاهین در هیچ خودرو ایرانی یافت نمی‌شود

  ویژگی‌های شاهین در هیچ خودرو ایرانی یافت نمی‌شود

  نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران گفت: شاهین، یک خودرو پیشرفته است که می تواند به درخواست قابل توجهی از مردم پاسخ دهد.

 • آشنایی با سامانه معاملات برخط بورس

  آشنایی با سامانه معاملات برخط بورس

  بهشتی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با ایران کالا گفت سامانه معاملات برخط، تحولی کمی و کیفی در معاملات بورس ایجاد کرده است.

 • حذف واسطه در شرکت رالاک برای رضایت مشتری

  حذف واسطه در شرکت رالاک برای رضایت مشتری

   مدیر عامل شرکت رادمهر پروتئین ایرانیان در گفتگو با ایران کالا گفت: نشان تجاری رادمهر پروتئین «رالاک» است و زنجیره تامین، تولید، بسته بندی و توزیع انواع پروتئین گوشت قرمز و سفید را در محدوده تهران، البرز، کرج و شهریار را انجام می دهد.

 • رشد ۷۷ درصدی فروش حواله‌های ارزی در نیما

  رشد ۷۷ درصدی فروش حواله‌های ارزی در نیما

  مدیر اداره صادرات بانک مرکزی ضمن تایید افزایش صادرات نفتی کشور و تسریع بازگشت ارزهای صادراتی در ماه‌های اخیر، گفت: فروش حواله‌های ارزی صادراتی در شهریور سال جاری نسبت به مرداد ماه در سامانه نیما معادل ۷۷ درصد رشد داشته است.

 • افزایش ۵۰ درصدی تولید ایران‌خودرو از ابتدای سال تاکنون

  افزایش ۵۰ درصدی تولید ایران‌خودرو از ابتدای سال تاکنون

  طبق اعلام گروه صنعتی ایران‌خودرو، این شرکت موفق شده تا تعداد تولید را از ابتدای سال جاری تا هفته نخست مهرماه، به میزان ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش دهد.

 • ترخیص میلیون ها تن کالای انبار شده

  ترخیص میلیون ها تن کالای انبار شده

  با توافقات اخیر در رابطه با تعیین تکلیف کالاهای موجود در گمرک و بنادر به ویژه در رفع موانع ارزی، میلیون ها تن کالا امکان ترخیص سریع پیدا کردند که احتمالا طی روزهای آینده صورت خواهد گرفت.

 • روش بهره‌وری شرکت‌های دولتی تدوین شد

  روش بهره‌وری شرکت‌های دولتی تدوین شد

  سازمان ملی بهره‌وری اعلام کرد که روش ارزیابی (الگوریتم) بهره‌وری شرکت‌های دولتی تدوین شده است و با همکاری وزارت اقتصاد در سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت‌ها پیاده‌سازی خواهد شد.

 • ورود به نسل پنجم ارتباطات نیاز به آمادگی دارد

  ورود به نسل پنجم ارتباطات نیاز به آمادگی دارد

  معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات گفت: تکنولوژی نسل پنجم ارتباطات باید در سال ۲۰۲۵ توسعه پیدا کند، اما برای حضور در این عرصه باید آمادگی داشت. به همین دلیل است که باید در این عرصه حرکت کنیم.

 • برداشت ۱۱۷ هزار تن برگ سبز چای در سال جاری

  برداشت ۱۱۷ هزار تن برگ سبز چای در سال جاری

  سرپرست معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: طی سال جاری با وجود سرمای اول فصل و تاخیر ۱۰ روزه در عملیات برداشت، تاکنون ۱۱۷هزار و ۱۲۶ تن برگ سبز چای برداشت شده است.

 • وام مسکن جوانان ۴۰۰ میلیون تومان شد/ انتظار 15 ساله برای دریافت وام

  وام مسکن جوانان ۴۰۰ میلیون تومان شد/ انتظار 15 ساله برای دریافت وام

  بانک عامل بخش مسکن سقف تسهیلات قابل پرداخت از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان در تهران را ۶۰ درصد افزایش داد.

 • معرفی تولیدی پوشاک ورزشی تکنیک

  معرفی تولیدی پوشاک ورزشی تکنیک

  تهیه مواد اولیه بزرگترین چالش تولید کنندگان در صنعت پوشاک

 • «شستا» کی بازگشایی می شود؟

  «شستا» کی بازگشایی می شود؟

  معاملات نماد شستا از 17 شهریور ماه سال جاری و در پی افشای اطلاعات بااهمیت گروه الف متوقف شد. این نماد تا به امروز 6 مهرماه 1399 متوقف بود تا اینکه اطلاعیه ای در مورد بازگشایی آن صادر شد!

 • عناوین اصلی روزنامه‌های اقتصادی یکشنبه 6 مهر

  عناوین اصلی روزنامه‌های اقتصادی یکشنبه 6 مهر

  روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون افزایش صادرات نفت به یک و نیم میلیون بشکه در روز، ممنوعیت نوسانگیری روزانه در بورس تهران و نرخ جدید سپرده های بانکی و موسسات اعتباری پرداختند.