چشم انداز اقتصاد - وعده خوشبینانه یا رفع کسری بودجه | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چشم انداز اقتصاد - وعده خوشبینانه یا رفع کسری بودجه

  • پنجشنبه 23 مرداد 1399 10:29
  • شناسه 44721
چشم انداز اقتصاد - وعده خوشبینانه یا رفع کسری بودجه

میهمانان برنامه دکتر علوی راد، دکتر علی سعدوندی اقتصاددان، دکتر صادقی شاهدانی رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق، مهرداد گودرزوند چگینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و لطفعلی بخشی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه تهران در گفتگو با دکتر پرویزیان مجری برنامه به بررسی طرح دولت در خصوص گشایش مالی با فروش اوراق نفتی ارزی پرداختند.

دکتر علوی راد در گفتگو با برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا گفت: دولت باید برای رفع کسری بودجه تلاش کند و همه بر این موضوع اتفاق نظر داریم اما نکته مهم این است که دولت مسیرگرانی را برای تامین بودجه انتخاب کرده است.

دکتر راد ادامه داد: تأمین کسری بودجه از طریق فروش اوراق نفتی ارزی شبهات بسیاری دارد و اگر قرار باشد این پول برای بودجه جاری کشور هزینه شود در آینده با مشکلات بسیار بزرگ تر از مشکلات اقتصادی امروز و همچنین تامین بودجه کشور خواهیم داشت . 

وی با بیان اینکه محل خرج این پول بسیار بسیار بااهمیت است و شرایط اقتصادی آینده کشور به آن وابسته است گفت: این گشایش اقتصادی که دولت وعده آن را به مردم داده است درواقع گشایش برای دولت است و درواقع از مردم به عنوان پوشش استفاده شده است در حالی که مردم عوایدی از این کشایش نخواهند داشت.

این استاد دانشگاه ادامه داد: صحبت هایی که در خصوص گشایش مالی از طریق فروش اوراق نفتی ارزی مطرح شده درست نیست و به نظر بنده در این طرح هیچ گشایشی در کار نخواهد بود . 

دکتر راد تصریح کرد: اگر این برنامه هم مثل برنامه های اقتصادی قبلی دولت در تحقق دچهار مشکل شود با توجه به اینکه سر رسید این اوراق دوساله است مشکل اصلی در ابتدای دولت بعدی گریبان گیر آن دولت خواهد شد.

راد ادامه داد: از طرفی این احتمال وجود دارد که با توجه به افزایش قیمت نفت بدهی دولت نیز افزایش پیدا کند و دولت نتواند آن را در موعد مقرر پرداخت کند و همین موضوع به چالشی برای دولت بعد تبدیل خواهد شد.

دکتر علی سعدوندی اقتصاددان میهمان دیگر این برنامه گفت: به نظر بنده این گشایش نه برای دولت خواهد بود نه برای مردم.

دکتر سعدوندی افزود: تعداد کشورهایی که در جهان مشکل تورم دارند زیر ۱۰ درصد است و تعداد کشورهایی که توانستند تورم را مهار کنند بسیار بسیار زیاد است این سوال اکنون مطرح است که چرا ما نتوانستیم در مهار تورم موفق باشیم.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که نیروهای بزرگ اقتصادی که توان خرید این اوراق را دارند چه کسانی هستند و این اوراق الزاما تورم زاست یا خیر؟

دکتر سعدوندی تصریح کرد: اگر این اوراق تورم زا باشد قطعا خریداران آن برای افزایش تورم تلاش خواهند کرد و این نکته مهمی است که ما هنوز در مهار تورم موفق نبوده ایم.

این استاد اقتصاد با اشاره به اینکه کشور به سمت استهلاک در حال حرکت است گفت: با این طرح های دولت و تنها نه تنها تورم کنترل نخواهد شد بلکه انباشت تورم داریم و در سال‌های آینده این تورم انباشته شده باعث به هم خوردن وضعیت اقتصادی کشور خواهد شد . 

دکتر سعدوندی تأکید کرد : دولت چه در آینده نفت را بفروشد و چه نفروشد محل تأمین بودجه تسویه این اوراق پایه پولی کشور خواهد بود و یکی از مشکلات دولت بازپرداخت این اوراق خواهد بود

دکتر سعدوندی گفت: برداشت از صندوق توسعه ملی منجر به افزایش تورم و افزایش قیمت در بازارهای سرمایه بازار دلار مسکن و تمام جامعه شده است . 

دکتر صادقی شاهدانی رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق نیز با نظر تمامی کارشناسان اقتصادی برنامه موافق بود و تأکید کرد: مهم این است که درآمدی که از این طریق ایجاد می‌شود در کدام محلهزینه شود . 

وی افزود: واقعیت این است که با توجه به شرایط کنونی دولت در مسیر تامین بودجه بسیار بسیار دچار مشکل شده و برای تامین بودجه و نگهداری زیرساخت آن مشکل دارد . 

دکتر شاهدانی ادامه داد: برای مدیریت دارایی در مجموعه نظام اقتصادی باید بودجه تامین شود و از طرف دیگر برای تجهیز و تملک دارایی را برنامه‌ریزی جدی صورت گیرد .

دکتر شاهدانی با اشاره به اینکه در این طرح مراقبت از نحوه هزینه کرد بسیار بسیار مهم است خاطر نشان کرد: این بودجه در مسیر بودجه جاری کشور خرج شود هیچ گشایش به دنبال نخواهد داشت . 

وی تصریح کرد: این بودجه باید برای تامین و تجهیز زیرساخت ها و حضور بخش خصوصی در اقتصاد کشور هزینه شود . 

مهرداد گودرزوند چگینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: سوالات جدی در خصوص این طرح وجود دارد و مهمترین نکته این است که مجلس از این طرح کاملا بی اطلاع است.

چگینی ادامه داد: متاسفانه تصمیم گیری در خصوص مسائل کلان کشور در جلسه شورای اقتصادی سران سه قوه در حال تبدیل شدن به یک رویه است و این کاملا غلط است.

چگینی تصریح کرد: این طرح اقتصادی دولت باید به مجلس ارائه شود و در کمیسیون ها مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت تأیید و تصویب در صحن علنی به عنوان قانون توسط دولت اجرایی شود نه اینکه دولت خودش تصمیم گیر باشد.

گودرزوند در پاسخ به سوالات مخاطبان برنامه در خصوص اخذ مالیات گفت: مالیات باید از طبقه متمول جامعه دریافت شود و منظور از دریافت مالیات فشار آوردن به اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه نیست بلکه کسانی که در عرصه های اقتصادی درآمدهای بالایی دارند مثل واسطه های بازار های سکه و طلا و ارز و مسکن...

لطفعلی بخشی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه تهران نیز در گفتگو با مجری برنامه چشم انداز و دیگر کارشناسان اقتصادی این برنامه گفت: تصویری که دولت برای تامین بودجه پیش‌بینی کرده تعریف بسیار بالایی در جامعه خواهد داشت و محور این طرح دولت در واقع پیش فروش نفت خواهد شد . 

این استاد اقتصاد همانند دیگر کارشناسان این برنامه تأکید کرد: اگر این تامین مالی با شرایط درست هم به صورت بگیرد باید محل هزینه کرد این بودجه هزینه های جاری کشور نباشد زیرا که در آینده ضربات بدی به اقتصاد خواهد زد.

دکتر بخشی ادامه داد: با اجرای این طرح یک هزینه سنگین و بدهکار بزرگ برای دولت بعد به ارمغان خواهد آمد . 

دکتر بخشی به سخنان آقای سعدوندی اشاره کرد و گفت: دوره بازپرداخت این اوراق باید سه ماه باشد که در صورتی که گشایشی صورت گرفت دولت از آن استفاده کند و از طرفی مسئول پاسخگویی در قبال آن باشد.

 

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها