تازه ترین گزارش پیامدهای کرونا بر اقتصاد ایران | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تازه ترین گزارش پیامدهای کرونا بر اقتصاد ایران

  • یکشنبه 30 شهریور 1399 21:18
  • شناسه 45728
تازه ترین گزارش پیامدهای کرونا بر اقتصاد ایران

رشد اقتصادی منفی در دنیا و ایران و همچنین کوچک شدن 5 درصدی اقتصاد جهانی از تبعات شیوع ویروس کرونا

امیر خانلو معاون پژوهشی مرکز پژوهش های اتاق ایران در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت ایران در رتبه دوازدهم از منظر ابتلا به کرونا و در رتبه یازدهم از منظر مرگ و میر در جهان قرار دارد.

سرکار خانم امیر خانلو ادامه داد: پیش بینی بانک جهانی و نهاد ای ام اف این است که در سال 2020 اقتصاد دنیا رشد اقتصادی منفی را تجربه خواهد کرد و حدود 5 درصد انقباض خواهد داشت.

معاون پژوهشی مرکز پژوهش های اتاق ایران با اشاره به اینکه این رکود عمیق ترین رکودی است که اقتصاد دنیا بعد از جنگ جهانی دوم تجربه خواهد کرد اظهار داشت: افت 13/5 درصدی تجارت جهانی، 40 درصدی ورودی سرمایه گذاری خارجی  و 16 درصدی قیمت فلزات اساسی نیز مواردی است که بر اساس پیش بینی ها اقتصاد جهان تجربه خواهد کرد.

امیر خانلو با بیان اینکه بر اثر شیوع کرونا تقاضای نفت و فرآورده های نفتی حدود 9 درصد کاهش خواهد داشت گفت: سازمان جهانی کار 4 حوزه خدمات اقامتی و غذایی، مستقلات، صنعت ساخت و بخش عمده فروشی و خرده فروشی را به عنوان بخشهایی که بیشترین تأثیر را از شیوع کرونا تجربه خواهند کرد اعلام کرده و گفته حدود 1/2 میلیارد نفر در معرض از دست دادن شغل قرار خواهند داشت و تمام تلاشهایی که در دهه گذشته برای کاهش میزان فقر صورت گرفته به واسطه شیوع این ویروس از بین خواهد رفت.

معاون پژوهشی مرکز پژوهش های اتاق ایران تصریح کرد: مطابق پیش بینی های صورت گرفته اگر دولت ها سیاست گذاری درستی در این برهه از اقتصاد نداشته باشند قطعا رشد اقتصادی دنیا به شرایط قبل از شیوع کرونا باز نخواهد گشت. به همین دلیل دولت ها به طور مداوم در حال اتخاذ تدابیر اقتصادی هستند تا از این موضوع تا جایی که ممکن است جلوگیری کنند.

وی با بیان این موضوع که قبل از شیوع کرونا اقتصاد کشور ما وضعیت نابسامان و بدی را داشته است و درگیر رکود و سیل نقدینگی سرگردان در جامعه بوده و بعد از شیوع این ویروس تأثیر این موارد بر اقتصاد بیشتر شده است گفت: بیشترین مشکل کسب و کارها بعد از شیوع کرونا کاهش فروش محصولات و به دنبال آن کاهش درآمد و نقدینگی بوده است به طوری که از خرداد به بعد صنعت و خدمات ما دچار رکود شده اند.

امیرخانلو گفت: در اردیبهشت حدود 20 درصد کسب و کارها تعطیل شده اند و حدود یک سوم مشاغل با نیمی از نیروهای خود به فعالیت ادامه داده اند. پرداخت حقوق و دستمزد، تسهیلات و اعتبارات دریافتی و اجاره بها بزرگترین مشکل کسب و کارها در شرایط شیوع کرونا اعلام شده و بر اساس گزارش و پیش بینی بانک جهانی دنیا حدود 5 تا 8/3 درصد رشد اقتصادی منفی را تجربه خواهد کرد.

 

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها