چالش سیاست پولی تورم زا | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چالش سیاست پولی تورم زا

  • چهارشنبه 30 مهر 1399 03:40
  • شناسه 46552
چالش سیاست پولی تورم زا

میهمانان برنامه آقایان دکتر سعدوندی کارشناس اقتصاد، دکتر آلبرت بغوزیان استاد دانشگاه اقتصاد دانشگاه تهران، عباس علوی راد عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد یزد ، آقای زینعلی پور رئیس هیئت مدیره شرکت سترگ دانه آسیا و حسن محمد نسب مدیر عامل شرکت مبل فیلیز در برنامه چشم انداز با دکتر پرویزیان مجری برنامه در خصوص چالش های سیاست پولی و تورم زا بودنش گفتگو کردند.

دکتر سعدوندی کارشناس اقتصاد در گفتگو با برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا گفت: حدود 40 تا 50 سال از اقتصاد دنیا چه به لحاظ سیاست گذاری و چه به لحاظ ابزارهای پولی و بانکی عقب هستیم و متأسفانه هیچ سیاست گذاری مدرنی در کشور ما در زمینه سیاست گذاری پولی و بانکی اجرا نشده است.

وی ادامه داد برای اولین بار عملیات ریپو بین بانک مرکزی و یکی از بانک ها در هفته گذشته صورت گرفته است. این عملیات که در قالب عملیات بازار باز در هفته گذشته اجرا شده ظاهرا معکوس اجرا شده است. در دنیا برای کنترل تورم نرخ بهره سیاستی را بالاتر در نظر می گیرند در حالی که نرخ بهره بانکی اعلام شده به سقف کریدور رسیده که حدود 20 تا 22 درصد در نظر گرفته شده است و این میزان خودش تورم زا است.

دکتر سعد وندی اظهار داشت: اگر از ابزار ها و علم و تجربه دنیا استفاده نکنیم حتی اگر تحریم هم نباشیم باز هم تورم را نمی توانیم مهار کنیم. اقتصاد کلان به دو قسمت تقسیم می شود اول می پردازد به رشد اقتصادی که تلاش می کند رشد اقتصادی را بالا ببرد؛ تا کنون نرخ رشد تشکیل سرمایه ما منفی بوده است. بخش دیگر اقتصاد کلان مربوط به نوسانات تجاری است که بنا بر کاهش این نوسانات است که نباید به صورت دستوری باشد بلکه به صورت طبیعی بازار خودش به سمت کاهش نوسانات پیش برود.

وی با اشاره به این که نرخ تعادلی ارز حدود 22 تا 23 هزار تومان است اظهار داشت: در خصوص بازار سرمایه با توجه به اینکه احتمالا به دنبال جبران و تأمین کسری بودجه دولت از این بازار بوده ایم دولت باید به عنوان متولی اقتصاد کشور و پدر اقتصادی ملت سهام را با نرخ منصفانه عرضه کند. در روزهای گذشته شاهد این موضوع بوده ایم که نرخ سهام را بالا برده ایند و بعد رهایش کرده اند، این بدان معنی است که ما معنی سیاست گذاری اقتصادی را درست درک نکرده ایم.

دکتر سعدوندی تصریح کرد: رشد نرخ مسکن با توجه به نرخ اجاره 40 برابر شده که در تاریخ گذشته کشور بی سابقه بوده است و این نشان دهنده این است که در خلاف اقتصاد کلان دنیا در حال حرکت هستیم.سبک هایی در اقتصاد ما اجرا شده در دنیا اجرا نشده است و متأسفانه نتوانستیم از آن نتیجه بگیریم.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: هر بار که تثبیت نرخ دلار صورت گرفته نه تنها کارساز نبوده بلکه به صورت عکس عمل کرده است.  بسیاری از سیاست هایی که در اقتصاد ما اجرا شده است نتیجه توصیه های اساتید اقتصاد فعال در دانشگاه های ما بوده است.در زمینه اقتصاد و در تولید علم به هیچ عنوان موفق نبوده ایم که یکی از دلایل آن انتصاب افراد به صورت سیاسی و انتصابی در دانشگاه ها است.

دکتر سعدوندی گفت: یکی از دلایل بالا رفتن نرخ ارز بسته شدن مرزهای صادراتی ما بوده است. از طرفی انتقاد مردم است که باید شنیده شود.همانطور که ورود ارز به کشور کاهش داشته به همان میزان نیز صادرات ما کاهش پیدا کرده است.تثبیت نرخ ارز به صورتی که در واقعیت قیمت ارز در حال افزایش است مشکل اصلی ما است.

وی افزود: اگر نرخ بلند مدت ارز را 22 هزار تومان اعلام می کنیم یعنی بازار باید آزاد گذاشته شود و نرخ ارز بین 18 تا 28 هزار تومان نوسان داشته باشد.

دکتر سعدوندی با بیان اینکه در اقتصاد کلان تورم را به عنوان ام الخبائث در نظر می گیرند گفت: افزایش قیمت ها همزمان صورت نمی گیرد و همین موضوع باعث ایجاد مشکل در تولید خواهد شد در حالی که اگر همه قیمت ها و دستمزد ها دوبرابر شود یعنی تورم صد درصدی هم داشته باشیم اتفاق خاصی در شرایط معیشتی و اقتصادی کشور نباید پیش بیاید.به عنوان مثال قیمت مواد اولیه دوبرابر و قیمت محصول نهایی نیز دوبرابر شده بنابراین باید نقدینگی تولید کننده هم دوبرابر شود که چنین اتفاقی نیافتاده است.

این کارشناس اقتصادی معتقد بود تسهیلاتی که در جامعه ما داده می شود در بسیاری از کشورها غیر قانونی است.کسانی که به مدیران و هیئت مدیره بانک ها نزدیک هستند راحت تر از دیگران می توانند وام و تسهیلات دریافت کنند در حالی که اگر اعطای تسهیلات به صورت عادلانه صورت می گرفت انفجار تورمی نداشتیم.

وی تأکید کرد: تسهیلات در اختیار کسانی تعلق می گیرد که حساب بانکی خوبی دارند و کسانی که مشکلات مالی دارند از وام بهره مند نمی شوند که این موضوع باعث ادامه دار بودن مشکلات اقتصادی ما خواهد بود.

دکتر آلبرت بغوزیان استاد دانشگاه اقتصاد دانشگاه تهران نیز میهمان دیگر برنامه چشم انداز گفت: بانک مرکزی ما در حالی که از متخصص ترین افراد از نظر آکادمیک و پژوهشی تشکیل شده اما متأسفانه تا کنون هیچ سیاست مناسبی در اقتصاد به اجرا نگذاشته است و نمی توان یک مثال برای اجرای سیاست پولی توسط بانک مرکزی پیدا کرد که نتیجه مثبتی داشته باشد.

دکتر بغوزیان ادامه داد: ما به عنوان عملیات بازار باز یک روش اشتباه و راه دیگری را در حال طی کردن هستیم و در واقع نمی خواهیم از ابزارهای لازم برای رونق اقتصاد استفاده کنیم.

این استاد دانشگاه گفت: نهاد پولی باید حجم نقدینگی یا پایه پولی را به صورت روزانه و به صورت مشخص داشته باشد ولی این موضوع متأسفانه کاملا مورد غفلت واقع شده است.

وی افزود: بانک مرکزی که متولی حفظ ارزش پولی ما در داخل و خارج است به دنبال سیاستی رفته است که در شرایط تحریم قابل اجرا نیست و با توجه به نوع مراودات بانکی شرایط اجرای چنین سیاستی وجود ندارد.

دکتر بغوزیان اضافه کرد: در حال حاضر نمی توانیم حتی دو ساعت در خصوص سیاست های پولی بانک مرکزی صحبت کنیم و بی ثباتی شدیدی در سیاست های اقتصادی ما وجود دارد در حالی که در خصوص سیاست های پولی و بانکی برخی از کشورها می توان حتی یک ترم تحصیلی نیز صحبت کرد.مردم ما به دنبال ثبات اقتصادی هستند در حالی که اقتصاد دان های ما به دنبال سیاست گذاری اقتصادی نیستند.

وی با اشاره به اینکه نرخ واقعی ارز را بانک مرکزی مشخص می کند و در بازار آزاد مشخص نمی شود تصریح کرد: متأسفانه در حال حاضر صادرات ما بر اساس مازاد تولید نیست و به دلیل گران بودن قیمت ارز در واقع از سفره خانوار هزینه شده و به صادرات پرداخته می شود. متأسفانه هزینه تولید بسیار بالا رفته که اگر این اتفاق نمی افتاد در شرایط کنونی و با توجه به نرخ ارز باید میزان صادرات بسیار بالا می رفت. این که نرخ ارز را مهار نمی کنند ظاهرا دلیل دیگری دارد.

عباس علوی راد عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد یزد نیز در گفتگو با برنامه چشم انداز با بیان اینکه از سال 1350 دائما رشد نقدینگی در اقتصاد ایران مشاهده می شود و درتمام دوران ها وجود داشته است اظهار داشت: از طرفی تورم های آزار دهنده را در سال های مختلف شاهد بودیم و از طرفی چیزی به عنوان سیاست پولی در این سال‌ها م در کشور دیده نشده است.

آقای راد ادامه داد: بعد از جنگ و تا کنون 5 بار رشد قیمت دلار را به صورت کاملا تورمی و افسار گسیخته وجود داشته و این موضوع به یک دولت مربوط نمی شود و در همه دولت ها وجود داشته است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در سالهای گذشته به جز مقاطع کوتاه و گذرا سیاست پولی مناسبی نداشتیم تأکید کرد: تلاش دولت ها در سال هایی که نوسانات شدید قیمت و تورم شدید داشتیم در طولانی مدت هیچ تأثیر قابل قبولی نداشته است و تنها به صورت مسکن های مقطعی بوده است.

وی اظهار داشت: حتی در سال 96 هم که تورم تک رقمی داشتیم در واقع تورم را به تعویق انداخته بودیم و در سال 97 با تکانه های شدید عقب ماندگی تورم را جبران کردیم.

راد در خصوص عملیات بازار باز نیز گفت: سیاست عملیات بازار باز نیازمند لوازم و ابزار خاص خودش هست که در حال حاضر وجود ندارد و به همین دلیل امکان استفاده از این بازار و موفقیت آن وجود ندارد.بانک مرکزی در این دوره و دوره های گذشته هیچ استقلال مشخصی نداشته و با این روش بانک مرکزی نمی تواند مجری خوبی برای اجرای عملیات بازار باز باشد.

وی ادامه داد: از طرفی کشور ما با یک عدم تعادل ارزی در اقتصاد خود مواجه است و در واقع شرایط اجرای عملیات بازار باز وجود ندارد.

این استاد دانشگاه معتقد بود چیزی که هم اکنون اقتصاد ایران از آن رنج می برد نداشتن برنامه مشخص در سال های گذشته است.اطلاعاتی که کارگزاران اقتصادی اراده می دهند متأسفانه نشان دهنده انتظارات تورمی است و اگر این انتظارات مهار نشود هیچ کدام از سیاست هایی که به کار گرفته می‌شود نتیجه بخش نخواهد بود.

آقای زینعلی پور رئیس هیئت مدیره شرکت سترگ دانه آسیا نیز از تولید کنندگان که میهمان تلفنی برنامه چشم انداز بود گفت: شرکت سترگ دانه آسیا اولین کارخانه فدآوری فندق در ایران است که مواد مورد نیاز اکثر شرکت های شکلات شیرینی و کیک و کلوچه را تأمین می کند.

وی اظهار داشت: با توجه به مشکلات گذشته، و همین طور وضعیت کرونایی بازار خوبی نداشتیم. متأسفانه نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت مواد اولیه هزینه تولید را بسیار بالا برده است و از سوی دیگر نیز هیچ گونه تسهیلات کرونایی دریافت نکردیم.

آقای زینعلی پور با بیان این که بانک ها به جای کمک و دادن تسهیلات کاملا بی مسئولانه رفتار می کنند و تنها به دنبال درآمد زایی برای خودشان هستند تولید برایشان مهم نیست بلکه چوب لای چرخ تولید می گذارند خاطر نشان کرد: بانک ها هیچ احساس مسئولیتی در قبال تولید کننده ندارند و تنها به دنبال حفظ منافع خودشان هستند.

وی افزود: با همه شرایط سخت تولید پنج خط تولید به واحد تولیدی اضافه کردیم اما متأسفانه بانک ها حتی برای بازدید هم نیامده اند.

حسن محمد نسب مدیر عامل شرکت مبل فیلیز نیز میهمان دیگر برنامه که در تولید و اشتغال دستی بر آتش داشت گفت: در زمینه مبلمان فعالیت داریم و با توجه به شرایط اقتصادی کشور باید نقدینگی بالایی داشته باشیم تا بتوانیم مواد اولیه خود را تهیه کنیم.

آقای محمد نسب ادامه داد: برای تأمین این نقدینگی نیاز به تسهیلات بانکی داریم. امسال هزینه تولید بسیار بالا رفته و تهیه چوب و اسفنج که از مواد اولیه تولید مبلمان است بسیار سخت شده است.

 

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها