استقلال بانک مرکزی لازمه نقش‌آفرینی در مهار نقدینگی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

استقلال بانک مرکزی لازمه نقش‌آفرینی در مهار نقدینگی

  • پنجشنبه 01 آبان 1399 00:48
  • شناسه 46578
استقلال بانک مرکزی لازمه نقش‌آفرینی در مهار نقدینگی

سه استاد دانشگاه و یک تولید کننده در گفتگو با برنامه چشم‌انداز شبکه ایران کالا با دکتر پرویزیان درباره، سیاست‌های پولی و ثبات اقتصادی گفتگو کردند.

دکتر صادقی شاهدانی، رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق گفت اگر بخواهیم سیاست‌های پولی را در شرایط فعلی ارزیابی کنیم باید به این نکته توجه کنیم که نهاد ناظر وارث جریانی از گذشته است که هزینه‌های زیادی به بانک مرکزی تحمیل کرده است. دکتر صادقی گفت یکی از این موارد موسسات غیرمجاز است که در گذشته راه افتادند و بار سنگینی به بازار پولی و مالی تحمیل کردند.

دکتر صادقی افزود موسسات غیر مجازی فعالیت می‌کردند که فعالیت‌شان برای مردم و بانک مرکزی هزینه‌زا بوده و بانک مرکزی در این سال‌ها تلاش کرده هزینه‌های ناشی از آنها را جبران کند. وی افزود در دو سال اخیر، نسبت به چهار سال قبل از آن سیاست پولی بانک مرکزی ارتقا یافته و در آن دوره یک ولنگاری پولی اتفاق افتاده و حالا بانک مرکزی دارد جور آن روزها را می‌کشد.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق گفت ارزیابی من از بانک مرکزی در دوره جدید مثبت است و بانک مرکزی به دنبال ایجاد انضباط پولی است و اگر همین شرایط را ادامه دهد، وضع بهتر خواهد شد. دکتر صادقی گفت در تحلیل وضع پولی کشور، باید به بحث ارز و تحریم‌ها هم ورود کنیم، در یک و نیم سال گذشته بانک مرکزی تاوان نوسان ارز را می‌دهد بدون اینکه توانایی کنترل یک طرف بازار ارز را نداشته است. وی گفت دستگاه‌هایی که باید تامین ارز می‌کردند و صادرات را فعال کنند به وظایف‌شان عمل نکردند و وظایف آنها به دوش بانک مرکزی افتاده است. وی افزود بانک مرکزی چاره‌ای ندارد که دست به برخی اقدامات می‌زند.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق گفت تولیدکنندگان ما می‌گویند اگر شرایط برای صادرات فراهم باشد، توانایی صادرات دارند و با ارز حاصل از آن مواد اولیه‌شان را تامین کنند. دکتر صادقی گفت در کشور ما دستگاه‌هایی داریم که هیچ وقت مورد توجه و نقد قرار نمی‌گیرند، مثلا اینکه در بازاریابی بیرونی ما دچار مشکل هستیم یا کالای ما در گمرک معطل می‌ماند و در همه موارد ما سراغ بانک مرکزی مر‌رویم و از او پاسخ می‌خواهیم، اما باید همه دستگاه‌ها مسئولیت‌شان را بپذیرند و پاسخگو باشند.

استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق گفت در این کشور مساله صادرات گم و فراموش شده است و دسترسی تولیدکنندگان به بازارهای منطقه و جهان فراهم نیست. وی گفت بانک مرکزی اگر بخواهد پاسخ واقعی به سوالات ما بدهد شاید پاسخ دهد خلق پول و افزایش پایه پولی به دلیل این بوده که بانک مرکزی داشته جور کم‌کاری دیگر دستگاه‌ها را می‌کشیده است. وی افزود معتقدم انصاف این است که بگوئیم بانک مرکزی مجبور به افزایش پایه پولی شده است.

دکتر صادقی گفت وقتی برای راه‌اندازی یک کسب و کار 20 ماه زمان صرف می‌شود و دیگر شاخص‌های اقتصادی ما در حوزه کسب و کارها مشکل دارند و تولید کننده پشت خط معطل می‌ماند. وی افزود در دیپلماسی اقتصادی و صادرات هم مشکلات مشابهی وجود دارد که این مشکلات بعد خودش را در افزایش پایه پولی نشان می‌دهد. وی گفت مقصر افزایش پایه پولی بانک مرکزی نیست و باید عملکرد همه دستگاه‌های مسئول مواخذه و با شاخص‌هایی ارزیابی شود

دکتر عرفانی، عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان گفت اگر امروز شاهد نواساتی در بازار هستیم باید بدانیم که این نوسانات نتیجه سیاست‌های پولی است که در سال‌های گذشته اتفاق افتاده است؛ چرا که این سیاست‌ها با یک وقفه‌ای اثرگذارند. دکتر عرفانی گفت اگر این گسترش نقدینگی ناشی از افزایش پایه پولی باشد، نمی‌توان انتظار اتفاقی در تولید را داشت. وی گفت بانک مرکزی وظیفه‌اش کنترل پایه پولی است و در آن صورت است که سیاست‌های بانک مرکزی بر تولید اثرگذار خواهد بود.

استاد اقتصاد دانشگاه سمنان گفت اینکه الان نقدینگی روی تولید اثری ندارد و منجر به نوسانات قیمتی است، به خاطر این است که عمده گسترش پولی ناشی از افزایش پایه پولی است و ضریب انبساط پولی نقش کمرنگی دارد. دکتر عرفانی گفت اگر بانک مرکزی نتواند این پایه پولی را کنترل کند نمی‌تواند سیاست پولی موثری داشته باشد. وی افزود به نظر من بانک مرکزی نمی‌تواند به لحاظ ساختاری نقشی در کنترل پایه پولی داشته باشد چرا که دولت خود را صاحب بانک مرکزی می‌داند و بانک مرکزی باید دنبال دولت و سیاست‌هایش حرکت کند. وی گفت از نظر تئوری بانک مرکزی باید در انتخاب ابزار و اعمال ابزار مستقل باشد اما در کشور ما بانک مرکزی فارغ از اینکه توسط چه کسی اداره شود، ابزار سیاست پولی در اختیار ندارد. دکتر عرفانی گفت آقای همتی تلاش خوبی کردند برای اجرایی شدن عملیات بازار باز اما هنوز اتفاق نیفتاده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان گفت بازار اوراق مشارکت هنوز رونقی پیدا نکرده و بانک مرکزی برای کنترل پایه پولی ندارد. دکتر عرفانی گفت ما نرخ سود بهینه درستی نداریم و در سال‌های اخیر با نرخ 15 درصد کار کرده‌ایم در حالی که پژوهشی نشان می‌دهد این نرخ باید چیزی در حدود 5/23 درصد باشد. وی اظهار کرد این نرخ باید بتواند شبه پول را نسبت به پول افزایش دهد. دکتر عرفانی گفت در شرایط تورمی اگر بتوانیم به جای پول، شبه پول را افزایش دهیم می‌توانیم انتظار داشته باشیم تورم کنترل شود اما اگر به جای شبه پول، پول زیاد شود نقدینگی به بازارها سرازیر می‌شود.

دکتر عرفانی تاکید کرد با این ساختاری که در قوه مجریه چیده شده نمی‌توان انتظار داشت بانک مرکزی بتواند سیاست پولی اجرایی کند و در برنامه‌های توسعه‌ای که تاکنون اجرا شده، بانک مرکزی به اهدافش نرسیده است. دکتر عرفانی گفت از بانک مرکزی انتظار می‌رود به وظایفش عمل کند، بخشی از مشکل به شرایط برمی‌گردد اما بانک مرکزی نباید تحت سلطه باشد. وی افزود بانک مرکزی الان دبیرخانه پولی دولت است و کاری از دستش برنمی‌آید.

دکتر زنگنه، کارشناس پولی و بانکی گفت وقتی در جامعه ثبات اقتصادی نباشد نشان دهنده ضعف و اشکال در سیاست پولی است. زنگنه افزود اولین نکته این است که بانک مرکزی همراه دیگر تیم اقتصادی دولت خوب عمل نکرده و زمانی که بانک مرکزی در انتشار آمار پولی، تعلل می‌کند نشان دهنده تلاش برای توجیه سیاست غلطی در گذشته است. وی گفت بانک مرکزی از تغییر متغیرهای پولی اطلاع دارد، رشد پایه پولی در بهار 99 ، به میزان 8/8 درصد افزایش یافته که این رقم در بهار 97، 2/2 درصد بوده و این فاجعه است. وی اظهار کرد همان موقع هم قابل تشخیص بود که احتمال دارد کسری بودجه به طریق پولی جبران شود و اثرش هم روی پایه پولی اتفاق افتاد.

کارشناس پولی و مالی گفت زمانی که سهم پول از 7 به 19 درصد افزایش می‌یابد و یا رشد پول به بالاترین میزان چند دهه اخیر افزایش یافت و سیالیت پول در بازارها افزایش یافت، باید احساس خطر می‌شد. وی گفت شرایط خاص کشور و تحریم‌ها و ورود ارز سر جای خودش قابل تحلیل است اما ما از اقداماتی سخن می‌گوئیم که در همین شرایط هم قابل انجام بوده است. وی افزود تعیین نرخ سود بانکی بر اساس قوانین بر عهده بانک مرکزی است اما ما شاهد بودیم که چند بانک خصوصی تصمیم گرفتند نرخ سود 15 درصد باشد و بانک مرکزی هم از تصمیم آنها حمایت کرد.

دکتر زنگنه گفت نرخ سود بانکی باید متناسب با نرخ تورم باشد و با این سیاست ساده نمی‌توان آنها را به سمت تولید و کسب و کار هدایت کرد. دکتر زنگنه گفت نرخ بهره اسمی امروز منفی است چون ما تورم بیش از 30 درصد داریم و سود 15 درصد معنایش این است که سود اسمی منفی 15 درصد است.

کیخسرو ریحانه، مدیر عامل شرکت جام ایران گفت مسائلی که اساتید مطرح کردند مشکلات ما تولید کننده‌هاست. وی گفت ما تولیدکنندگان از بانک‌ها انتظارات زیادی داریم اما کمکی دریافت نمی‌کنیم. مدیر عامل شرکت جام ایران گفت شرکت جام ایران از سال 1370 راه افتاده و کالاهای تزئیناتی تولید می‌کردیم و چند سالی است وارد تولید دوردوزی کابین‌دوش شده‌ایم.

آقای ریحانه گفت در دو سال اخیر در صادرات اخلال ایجاد شده و مشکلاتی برای ما ایجاد می‌شود. وی گفت هزینه تمام شده ما با افزایش نرخ دلار، افزایش یافته و پیش بینی قیمت آینده و کنترل از دست رفته است.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها