کسری بودجه و آثار تورمی جبران آن | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کسری بودجه و آثار تورمی جبران آن

 • چهارشنبه 07 آبان 1399 10:17
 • شناسه 46705
کسری بودجه و آثار تورمی جبران آن

میهمانان برنامه آقای دکتر سعدوندی کارشناس اقتصاد، خانم زهرا کریمی عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران و آقایان دکتر علوی راد استاد دانشگاه اقتصاد و تیمور رحمانی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران میهمانان برنامه چشم انداز در خصوص

دکتر سعدوندی کارشناس اقتصاد  و میهمان برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا گفت: طی پنجاه سال گذشته از یک ایدئولوژی برای درمان تورم استفاده کردیم و متأسفانه با نتیجه نگرفتن همچنان بر استفاده از همان روش های قدیمی اصرار داریم در حالی که سیاستی که در نظر داریم خودش تورم زا است.

آقای سعدوندی ادامه داد: با روش های کنونی نمی توان تورم را مهار کرد و باید روش های خودمان را تغییر دهیم. یکی از این اشتباهات اعمال تعزیرات و قیمت های دستوری است که خودش موجب تشدید تورم و تشتت اوضاع می شود.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه یکی از دلایل ایجاد و تولید تورم کسری بودجه است تصریح کرد: کسری بودجه در کوتاه مدت موجب تورم نمی شود و البته الزاما همیشه کمبود بودجه موجب تورم نخواهد شد بلکه کسری بودجه در کنار سیاست برخورد با آن می تواند تورم زا یا غیر تورم زا باشد.

وی افزود: اگر کسری بودجه از منابع بانک مرکزی جبران شود همواره تورم زا است که در پنجاه سال گذشته بدین صورت عمل کردیم و همواره تورم افزایش پیدا کرده است در حالی که اگر کسری بودجه از محل اوراق تأمین شود تورم زا نیست ولی نرخ سود اوراقی که منتشر می کنیم نیز مهم است.نرخ اوراق باید به تدریج افزایش پیدا کند. اگر اوراق با نرخ پایین تری نسبت به نرخ تورم عرضه شود موجب بی اعتمادی مردم نسبت به خرید اوراق و کاهش فروش اوراق و در نتیجه رفتن نقدینی جامعه به سمت بازارهای دیگر و ایجاد تورم خواهد شد.

سعدوندی تأکید کرد: بیش از 190 کشور جهان توانسته اند تورم را مهار کنند و این کار کار سختی نیست. وقتی نرخ تورم انتظاری بالای 50 درصد می رود و نرخ سود بین 15 تا 17 درصد است در واقع جامعه در حال دادن سوبسید به بانک است.

آقای سعدوندی خاطر نشان کرد: در تمام دنیا نظام بانکی خصوصی است و دلیل آن امکان نظارت حاکمیتی بر آن است در حالی که در کشور ما بانک ها معمولا یا دولتی هستند و یا با دولت در ارتباط هستند و به صورت دستوری با آن ها برخورد می شود و همین موضوع موجب شده که حاکمیت نظارت درستی بر فعالیت بانک ها نداشته باشد. در واقع بانک ها ابزارهای حکومت هستند و همین موضوع موجب شده بسیاری از تسهیلات با روابط داده شود و بانک ها مجبور به اعطای تسهیلات به افراد دارای نفوذ باشند.اگر به ابزار علم مدرن تجهیز بشیم مهار تورم بسیار راحت خواهد بود.

وی گفت: باید توجه داشته باشیم که نقدینگی از سوی بانک های تجاری رشد پیدا می کند که اگر با تولید هماهنگ باشد ایجاد تورم نخواهد کرد ولی اگر این نقدینگی به سمت تولید نرود ایجاد تورم خواهد کرد که در کشور ما عمدتا نقدینگی به سمت تولید نمی رود و به همین دلیل افزایش نقدینگی در چند دهه گذشته تورم زا بوده است.

دکتر سعدوندی تصریح کرد: بانک های دولتی بله قربان گو هستند و امکان حضور یک فرد مستقل در بدنه آن ها وجود ندارد. آمریکا در هفتاد سال گذشته تنها دو یا سه سال مازاد بودجه داشته است و کشور ژاپن نیز دارای کسری بودجه دائمی بوده است ولی هیچ کدام از این دو کشور دارای تورم نیستند و توانسته اند در همه این سال ها تورم را مهار کنند.

وی با اشاره به این نکته که اگر کسری بودجه از محل بازار تأمین شود موجب تورم نخواهد شد اظهار داشت: در حال حاضر مقدار رشد نقدینگی و رشد پایه پولی از کریدور 40 ساله خودش خارج شده و به همین دلیل افزایش تورم را به صورت افسار گسیخته در کشور شاهد بوده ایم.

سعدوندی معتقد بود بانک مرکزی تلاش خودش را هم برای تهیه ابزار اجرایی انجام نمی دهد و به نظر می رسد بانک مرکزی بنا ندارد نظارت عمیقی انجام دهد و در واقع اراده ای برای نظارت ندارد.

زهرا کریمی عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران میهمان دیگر برنامه چشم انداز نیز در گفتگو با این برنامه گفت: اگر سیاست افزایش نرخ سود بانکی را دنبال کنیم دچار مشکل خواهیم شد زیرا امکان افزایش نرخ سود بانکی تا 50 درصد که تورم انتظاری جامعه است وجود ندارد.

خانم کریمی ادامه داد: ما دچار بحران در نظام بانکی هستیم. برای مدت های طولانی دست بانک ها در جیب بانک مرکزی بوده است و یکی از مهمترین دلایل تورم در چند سال گذشته دریافت تسهیلات بالا توسط بانک ها از بانک مرکزی بوده است.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: تحریم ها به طور طبیعی هم در آمدهای ارزی ما را کاهش داده و هم مبادلات مالی ما را با تنگنا مواجه کرده و یک شکاف جدی بین عرضه و تقاضا ایجاد کرده است

وی در خصوص آمار منتشر شده توسط بانک مرکزی گفت: درست است بانک مرکزی آمار درستی در دوسال گذشته منتشر نکرده ولی نماگرهای فصلی که منتشر می کند هرچند کل آمار ها را نشان نمی دهد ولی برخی آمارها را می توان به راحتی دید و نمای کلی از وضعیت اقتصادی را دریافت کرد.

خانم کریمی اظهار داشت: اگر اقتصاد و بخش خصوصی و دولتی ظرفیت افزایش تولید داشته باشند و تقاضا وجود نداشته باشد رکود ایجاد خواهد شد. درآمد کم واقعیتی است که باید با کاهش هزینه جبران شود و اکنون درآمد های دولت به شدت کاهش پیدا کرده است. بودجه دولت از میزان بودجه اش در سال نود نیز پایین تر است و در واقع باید با همان بودجه کارهایی را انجام دهد که در سال نود انجام می داده است.

این استاد اقتصاد معتقد بود باید یک تفاهم همه جانبه بین تمام قوا و ادارات و ارگانها در عرصه سیاست پولی شکل بگیرد تا با کاهش هزینه ها کمبود درآمد دولت را جبران کرد.

دکتر علوی راد استاد دانشگاه اقتصاد نیز گفت: از سال 97 تا کنون هیچ برآوردی از عملکرد بودجه ای کشور وجود ندارد و با حمایت خانم کریمی از بانک مرکزی مخالف هستم.

آقای راد اظهار کرد: کسری بودجه تأثیر شگرفی در تورم سالهای گذشته در ایران داشته است. ولی این نکته را باید د رنظر بگیریم که کسری بودجه در کشور ما دائمی است بنابراین تأثیرش در تورم کاملا جدی است.

این استاد دانشگاه گفت: وقتی دولت ها کسری بودجه خلق می کنند مهم این است که این بودجه کجا هزینه شده است. امسال 76 درصد کل بودجه هزینه های جاری است و در واقع بخش بزرگی از بودجه دولت اثر مولدی ندارد.

وی افزود: دولت در چند سال گذشته حدود 55 درصد بودجه عمرانی را تأمین کرده است و این بدین معناست که همان 24 درصد هم در بخش عمرانی هزینه نشده است بنابراین قطعا این بودجه موجب افزایش نقدینگی و ایجاد تورم شده است.

دکتر راد گفت: در واقع در پنجاه سال گذشته بخش اعظم بودجه کشور صرف هزینه های جاری شده و به سمت مولد سازی پیش نرفته و همین موضوع موجب شده نتواند به بخش واقعی اقتصاد کمکی کند. از طرفی دولت بخشی اعظمی از درآمدهای ارزی خود را از دست داده است.

وی ادامه داد: تورم 41 درصدی که در سال 98 به وجود آمد به سرعت در جامعه موجب حرکت نقدینگی سیال جامعه از بانک ها به سمت بازارهای دیگر شد. از طرفی تبلیغات مدام از بازار سرمایه و سرکوب بازار های موازی موجب گسیل شدن این پول به سمت بازار سرمایه شد که در نهایت دیدیم که دولت با بازار سرمایه چکونه رفتار کرد و این فرصت را از بین برد.

دکتر راد با بیان اینکه مسئله تورم به ویژه در سال 99 در متغییر های پولی در حال صورت گرفتن است گفت: باید بپذیریم اجازه داده ایم که کارگزاران اقتصادی در شرایط تورمی برای حفظ سرمایه تلاش کنند و سرمایه خود را از بازاری به بازار دیگر کوچ دهد تا سرمایه خود را متناسب با تورم افزایش دهند. سیاست گذار پولی باید اعلام کند چه برنامه ای برای مهار این تورم دارد .

وی گفت: متأسفانه دولت و تیم اقتصادی آن در سال 99 هیچ شیوه مشخصی را برای تأمین کسری بودجه نداشته اند.

تیمور رحمانی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران میهمان تلفنی برنامه چشم انداز نیز گفت: سوال مهم این است که در سال های گذشته که رشد نقدینگی داشتیم تورم روند نزولی داشته است؟

آقای رحمانی اظهار داشت: رشد نقدینگی و کسری بودجه دولت از دلایل اصلی تورم بوده اما کاهش درآمدهای ارزی دولت موجب تشدید تورم شده است.

وی ادامه داد: زمانی که بازار سرمایه دچار رشد بوده است سبب خلق نقدینگی در بازار شده است.

این استاد دانشگاه نیز معتقد بود بانک مرکزی از ابزار کافی برای سیاست های پولی برخوردار نیست.

وی گفت: بانک  مرکزی روی سیاست های مرسوم گذشته همچنان اصرار دارد. به نظر می رسد به دنبال تغییر سیاست های کلان رفت ولی در این بین کسری بودجه سنگینی از راه رسیده و سیاست بانک مرکزی را به هم ریخت.

دکتر رحمانی ادامه داد: بانک مرکزی بدون داشتن قدرت نظارتی نمی تواند مشکل اقتصادی کشور را حل کند. مهمترین رکن سیاست گذاری پولی کشور شورای پول و اعتبار است که بانک  مرکزی یک رای در آن دارد و در واقع دست بانک مرکزی بسته است و نمی تواند به صورت مستقل سیاست پولی کشور را تعیین کند.

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • کارگاه و گالری هنر طلایی ایران

  پیشران

  کارگاه و گالری هنر طلایی ایران (19)

  کارگاه و گالری هنر طلایی ایران ، پس از سال ها تحصیل و تحقیق در خصوص شناخت سنگ های معدنی و همچنین کسب تجربه عملی در تراش سنگ های قیمتی ، پس از کسب مجوزهای لازم در سال 1390 اقدام به تاسیس این شرکت نمودند .بدلیل مراحل سخت و پر هزینه تولید زیورآلات ، انتخاب نوع سنگ ، به عنوان مواد اولیه از اهمیت خاصی برخوردار میباشد

 • گفتگو روز-به وقت تحلیل 4 آذر

  به وقت تحلیل

  گفتگو روز-به وقت تحلیل 4 آذر (13)

  به وقت تحلیل بورس با حضور آقای فرازمند کارشناس ارشد بازار سرمایه، مجری کارشناس طهماسبی پور

 • شرکت ترنج و محراب کاشان

  پیشران

  شرکت ترنج و محراب کاشان (7)

  شرکت فرش ترنج محراب کاشان در روستای محمدآباد مرکزی شهرستان آران و بیدگل فعالیت خود را در زمینه تولید فرش های دستباف آغاز کرد و راه اندازی این مجموعه بدون دریافت هیچ گونه تسهیلات دولتی و به طور کامل با قیمت مردم انجام شد

 • تیزر شرکت ظریف پرشین لیا

  صنایع قزوین و اصفهان

  تیزر شرکت ظریف پرشین لیا (1)

  شرکت ظریف پرشین لیا با مجوزسازمان صنایع دستی در امر تولید،تراش و نقاشی ظروف کریستال به روش صنایع دستی مشغول ادامه فعالیت می باشد . روش تولید این محصولات کاملا به صورت دستی بوده و با استفاده از مواد اولیه مرغوب، استفاده از تکنولوژی روز دنیا و پشتوانه هنر ایرانی از کیفیت درخشندگی و زیبایی بالایی برخوردار است .

 • تیزر شرکت ترنج و محراب کاشان

  پیشران

  تیزر شرکت ترنج و محراب کاشان (7)

  شرکت فرش ترنج محراب کاشان در روستای محمدآباد مرکزی شهرستان آران و بیدگل فعالیت خود را در زمینه تولید فرش های دستباف آغاز کرد و راه اندازی این مجموعه بدون دریافت هیچ گونه تسهیلات دولتی و به طور کامل با قیمت مردم انجام شد

آخرین خبرها