لزوم اتخاذ سیاست انبساط مالی از سوی بانک مرکزی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

لزوم اتخاذ سیاست انبساط مالی از سوی بانک مرکزی

  • چهارشنبه 07 آبان 1399 23:56
  • شناسه 46738
لزوم اتخاذ سیاست انبساط مالی از سوی بانک مرکزی

سه استاد دانشگاه در گفتگو با برنامه چشم‌انداز شبکه ایران کالا درباره سیاست‌های پولی و مالی با دکتر پرویزیان گفتگو کردند. هر سه اقتصاددان بر اتخاذ سیاست انبساط مالی و تامین کسری بودجه از طریق انتشار اوراق بدهی تاکید کردند. در این برنامه دو تولید کننده هم مسائل و مشکلات‌شان را مطرح کردند.

دکتر علی سعدوندی، اقتصاددان گفت ما داریم معکوس عمل می‌کنیم، همه کشور دارد به سمت سیاست انقباظی مالی می‌رود در حالی که ما باید به سمت سیاست مالی انبساطی برویم. دکتر سعدوندی گفت شرایط کشور ما ویژه است و هم تورم داریم و هم رکود و در شرایط رکود تورمی اقتصاد سه راهکار دارد که اولین راه این است که چون تورم پدیده‌ای پولی است باید سیاست پولی انقباظی در پیش گرفت.

کارشناس اقتصاد گفت ما باید فشار بر بانک مرکزی را کاهش دهیم و بانک مرکزی باید از این حالت که قلک دولت باشد خارج شود. وی گفت بانک مرکزی نباید مسئول تامین کسری بودجه دولت، آن هم به شکل مستقیم باشد. وی افزود بانک مرکزی وظایف دیگری دارد که ظاهرا به نظر می‌رسد خودش هم ترجیح می‌دهد آن وظایف را انجام ندهد و به خواسته‌ها تن دهد.

وی گفت برخی دوستان می‌گویند بانک مرکزی مجبور است و وقتی دستور دریافت می‌کند باید اجرا کند اما بانک مرکزی باید جلوی سیاست‌هایی که در جهت گسترش پایه پولی است، بایستد. دکتر سعدوندی گفت باید به سطحی از بلوغ در حکمرانی برسیم که بانک مرکزی بتواند مستقل عمل کند و بر اساس اصول تصمیم بگیرد و اجرا کند.

وی گفت سیاست انبساطی مالی به این صورت است که دولت از جامعه استقراض می‌کند و به طور مشخص در امور عمرانی سرمایه‌گذاری کند. وی افزود این اتفاق اگر بیفتد، نرخ بهره در اقتصاد و سود اوراق افزایش می‌یابد که این‌ها ضد تورمی است.

کارشناس اقتصادی گفت بسیاری از اقتصاددانان ما افزایش نرخ سود اوراق تورمی است اما این در صورتی است که در چند دهه آینده تورم بالایی پیش‌بینی شود و نرخ سود از مجموع نرخ تورم انتظاری و نرخ رشد مورد انتظار بیشتر باشد که در حال حاضر چنین چیزی بعید است. دکتر سعدوندی گفت شعاری که امسال دادیم تحت عنوان جهش تولید، اگر عمل می‌شد ضد تورمی بود و این وضع هم برای بازار سرمایه اتفاق نمی‌افتاد.

وی گفت به صورت ساده، دولت نمی‌تواند تا ابد کسری بودجه داشته باشد، اما در مقابل پولی‌سازی کسری بودجه و تورم تا کجا باید ادامه پیدا کند؟ وی افزود ما در 50 سال گذشته سیاست تورم‌زا در پیش گرفته‌ایم و این سیاست‌های تورمی خطرناک است.

کارشناس اقتصادی اظهار کرد سال‌های سال ما جلوی عملیات بازار باز را می‌گرفتیم اما وقتی متوجه شدیم سیاستی ضد تورمی است آن را مجاز اعلام کردیم. دکتر سعدوندی گفت در سال‌های اخیر با اوراق هم مقابله صورت گرفته و جبهه‌های متعددی در مقابل آن وجود داشته و دارد. وی گفت تمام کسری بودجه کشور ما در حال حاضر باید از اوراق تامین شود. وی افزود کسری در جایی اتفاق می‌افتد که امکان مالیات‌ستانی وجود ندارد. کارشناس اقتصادی گفت دولت نباید اجازه داشته باشد از محلی غیر از انتشار اوراق کسری بودجه‌اش را تامین کند.

وی گفت بازار سرمایه در سال 1397 و 98 در مهار تورم و جمع‌آوری نقدینگی نقش خوبی داشت و برای ما نعمت بود. وی افزود در سال 99 چه اتفاقی افتاد؟ دولت ‌به چشم درآمدی به بازار سرمایه و خصوصی‌سازی نگاه کرد. وی گفت در گذشته ادعا این بود که دارایی‌های دولت به ثمن بخس و کمترین قیمت به فروش رسیده است. سعدوندی گفت راهکار دولت این بود که در بازار سرمایه سهام شرکت‌ها را بادکنکی رشد داده و مثلا سهام پالایشگاهی را از 3 میلیارد دلار به 30 میلیارد دلار رسانده و بعد به فروش رسانده است.

وی گفت این‌ها خطاهایی بوده که به علت سیستم نادرست رخ داده و دولت این تصور را ندارد که بقیه کسری بودجه‌اش را چگونه می‌خواهد تامین کند. وی افزود فعالان بازار سرمایه هم بدجور بازی خوردند و تصور داشتند بزمی که راه افتاده بود و رشد هیجانی بورس الی الابد ادامه دارد. دکتر سعدوندی گفت بازار سرمایه تا بهمن و اسفند سال گذشته، با همه اشکالاتش روند قابل مدیریتی داشت. وی گفت دولت تصمیم گرفت به جای انتشار اوراق، با فروش سهام کسری بودجه‌اش را جبران کند و این جواب نداده است. وی افزود خصوصی‌سازی و مولدسازی دارایی‌ها نباید با نگاه درآمدی باشد و عواید آن باید به شرکت‌هایی تزریق شود که نیازمند سرمایه‌اند.

دکتر علوی‌راد، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد یزد گفت ما یک کسری بودجه دائمی داریم که در 50 سال گذشته به بدترین شکل ممکن تامین شده است. وی گفت دلایل کسری بودجه هم به علت ساختار مخرب بودجه رد بخش درآمدها و مخارج بوده و باعث فشار به تورم شده است. وی افزود در حمایت‌های کرونایی 100 هزار میلیارد تومان اختصاص یافت که 75 هزار میلیارد تومان از آن به تسهیلات کسب و کارها و ودیعه مسکن اختصاص یافت و 25 هزار میلیارد تومان هم صرف انبساط مالی شد.

وی گفت اینجا خطای فاحش دولت بود که درک درستی از جامعه ایران و کاهش مصرف واقعی نهایی بخش خصوصی نداشت. دکتر علوی‌راد گفت بعدها دولت این نسبت را به 50 هزار میلیارد تومان در برابر 50 هزار میلیارد تومان تعدیل کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد یزد اظهار کرد اغلب کشورها در شرایط کرونایی سیاست انبساط مالی را در پیش گرفتند و به انتشار اوراق پرداختند. دکتر علوی‌راد گفت در کشور ما سیاست‌گذاران به درستی وضع کشور را متوجه نشدند و به جای سیاست‌های انبساط مالی به خلق نقدینگی دامن زدند. وی گفت تا اوایل مهرماه 99، حدود 70 هزار میلیارد تومان اوراق قرضه منتشر شده و حدود 35 هزار میلیارد تومان هم با فروش سهام در بازار سرمایه درآمد داشته که این رقم حداقل 20 هزار میلیارد تومان بیشتر از درآمد پیش‌بینی شده است.

وی گفت بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان هم درآمد دولت از مالیات بازار سرمایه بوده است. وی افزود در شرایط کنونی که بخش خصوصی تحت فشار است سیاست دولت باید سیاست انبساطی باشد. دکتر علوی‌راد گفت دولت باید به نسبت 75 به 25 حمایت‌های کرونایی را به نفع سیاست‌های مالی اعمال می‌کرد که متاسفانه برعکس عمل شد.

دکتر نصر اصفهانی، مدرس دانشگاه علام طباطبایی گفت نداشتن کسری بودجه ایده‌آل است و پیش از آن باید مداخلات دولتی به حداقل برسد اما وقتی کسری بودجه اتفاق بیفتد، یکی از راه‌ها عرضه اوراق است. دکتر نصر اصفهانی گفت اصطلاح آینده‌فروشی برای عرضه اوراق به کار می‌رود اما فروش اوراق باید تا حدی باشد و از رقمی که بیشتر شود آسیب‌زاست. وی گفت من تصور می‌کنم انتشار اوراق در کوتاه‌مدت برای تامین مالی مناسب است اما در بلندمدت باید به سمت انضباط پولی برویم تا کسری بودجه ایجاد نشود. وی افزود به جای اینکه کسری بودجه پولی‌سازی شود باید مالی‌سازی شود، یعنی به جای گسترش پایه پولی سراغ اوراق بدهی برویم.

مدرس دانشگاه علام طباطبایی گفت دولت در حال حاضر برای بودجه سال 99 کسری ندارد و اوراق بسیاری فروخته و درآمدهای مالیاتی‌اش در بازار سرمایه هم افزایش یافته و همچنین شرکت‌هایی را با قیمت بالایی فروخته است. دکتر نصراصفهانی گفت دولت حداقل از منظر تورمی عملکرد مناسبی داشته و توانسته با روشی غیرتورمی تامین مالی کند. وی گفت دولت دیگر احتیاجی به بازار سرمایه ندارد و سهام شرکت‌هایی که می‌خواسته را به قیمت فروخته است. گفته می‌شد دولت با رشد مصنوعی بازار سهام، می‌خواسته رونقی ایجاد کند تا شرکت‌هایش را با قیمت خوب به فروش برساند اما به نظر می‌رسد حالا در حاکمیت، مثلا در قوه مقننه، در برابر رونق حباب‌گونه بازار سرمایه مقاومت، وجود دارد. وی گفت بازار سرمایه در حال حاضر سهام ارزنده‌ای دارد و رشد منطقی برای آن متصور است.

هوشمند، مدیر عامل شرکت شیرآلات ریابی گفت به علت کاهش واردات کالای چینی استقبال از تولیدات داخلی بیشتر شده و و شرکت ما هم تولیداتش را افزایش داده است. آقای هوشمند گفت در همین شرایط کرونایی، ما حتی نیروی کارمان را اضافه کردیم. وی افزود در حال حاضر، مشکل تامین مواد اولیه وجود دارد اما تفاوت ارز، موجب مزیت رقابتی برای صادرات شده و اگر از این فرصت استفاده شود می‌تواند به رشد اقتصادی منجر شود. وی گفت ما نمی‌توانیم با قوانین تجاری دهه 40 و 50، در آخر دهه نود که سرعت تحولات بالا رفته تجارت کرد. تولید کننده شیرآلات بهداشتی گفت ما با همین شرایط داریم کار می‌کنیم و پیش‌بینی ما برای آینده روشن است.

رضا قویدل، تولید کننده پوشاک اریکه فرشتگان هم گفت وضع تولید در 25 سال گذشته هیچ گاه به این شکل نبوده و نوسانات ارزی و تورم فرصتی برای تولید کننده است تا در شرایطی که قیمت نهایی محصولاتش از نمونه‌های وارداتی کمتر است، موقعیت خود را در بازار تثبیت کند.

قویدل گفت بزرگترین مشکل ما سرمایه در گردش است و با این تورم، نقدینگی ما کفاف نمی‌دهد. وی گفت از بانک‌ها تسهیلات گرفته‌ایم اما با توجه به تورم، کفاف نمی‌دهد. قویدل افزود در حال حاضر کمتر از 30 درصد خط تولید ما فعال است. تولید کننده پوشاک گفت در حال حاضر مواد اولیه ما به قدر کافی در دسترس است و نیروی کار ما هم نسبت به کشورهای دیگر ارزان است و محصول ما با 40 درصد قیمت جهانی تولید می‌شود.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها